1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. "Pokot" Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oskara

"Pokot" Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oskara

„Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, po sukcesie w Berlinie i zdobyciu nagrody Srebrnego Niedźwiedzia, staje do walki o kolejne laury!

„Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, po sukcesie w Berlinie i zdobyciu nagrody Srebrnego Niedźwiedzia, staje do walki o kolejne laury. Tym razem Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz Magdalena Sroka wybrała go na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

„To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. „Pokot” to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat" – podsumował wybór przewodniczący Komisji.

Główna bohaterka, Janina Duszejko, jest zamieszkującą Sudety emerytowaną inżynierką, astrolożką i wegetarianką. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności jego śmierci są niezwykle tajemnicze i pełne wielu niedomówień, bowiem jedyne ślady, które znajdowały się wokół domu, jaki zamieszkiwał, to ślady saren. Z czasem, w okolicy, dochodzi do serii morderstw, których ofiarami byli myśliwi. Duszejko, widząc bezradność i niemoc policji, postanawia rozpocząć własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Światowa premiera polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzkiej koprodukcji odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, zaś na ekrany polskich kin weszła 24 lutego 2017 szturmem podbijając serca widzów. W tym roku pojawił się również m.in. na Słowacji, w Czechach, Finlandii, Norwegii a niedługo obejrzą go widzowie w Szwecji i Hiszpanii.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze