Rozmowa z dzieckiem o śmierci

Jesteś mamą? Bądź więc pewna, że w którymś momencie twoje dziecko zapyta o śmierć. To dla dzieci ważny temat.Ważny nie znaczy jednak, że drażliwy czy niebezpieczny. Tylko dla nas temat śmierci jest trudny; dla dziecka to taka sama sprawa jak dziesiątki innych informacji o funkcjonowaniu świata.
Dzieci, gdy zetkną się ze śmiercią, nie są przerażone, tylko naturalnie zaciekawione. To dopiero my (smutna twarz, ściszony głos) straszymy je śmiercią. Przekazujemy im swoje lęki i brak zgody na kres życia. Od nas dzieci uczą się, jak patrzeć na śmierć i jak ją traktować. Dlatego zanim zaczniemy z dzieckiem taką rozmowę, warto zastanowić się, co chcemy dziecku przekazać: strach czy tylko informację.

Europejczykom szczególnie trudno rozmawiać o śmierci. Nadaliśmy jej wyjątkowo sugestywne, okrutne cechy. Wyobrażamy ją sobie w makabryczny sposób jako bezlitosną kostuchę. Skoro sami boimy się śmierci, nie chcemy nią straszyć dzieci i to dlatego tak trudno nam podjąć z nimi ten temat. Lęk przed „wywoływaniem wilka z lasu” jest w nas tak wielki, że szukamy sposobów, aby na ten temat z dziećmi nie rozmawiać.

Gdy będą starsze

Po co mówić takie rzeczy małemu dziecku? Po co mam je przerażać? Powiem im, gdy będą starsze – tak mówi wielu rodziców. Czy słusznie? Rodzice, którzy uporczywie i z założenia unikają tego tematu, robią to zawsze dla siebie, z powodu własnych lęków i niedojrzałości emocjonalnej. Absurdem jest oszukiwanie dziecka dla jego dobra. Im bowiem dziecko młodsze, tym w bardziej naturalny sposób można rozmawiać z nim na tematy tabu.

„Mamo, co się stało temu ptaszkowi, że tak dziwnie leży?” – to typowe, konkretne pytanie wielu dzieci. Jeśli nie odpowiesz, szybko zmienisz temat i każesz mu nie patrzeć, dziecko od razu zrozumie, że dzieje się coś złego. Ogromnym błędem wychowawczym jest odkładanie rozmowy. Ponadto rozmowa na trudne tematy buduje silną więź między tobą a dzieckiem. Warto zawsze pamiętać, że zdanie: „Z moją mamą da się o wszystkim porozmawiać” to najwyższy dowód uznania, jaki dziecko może wystawić swoim rodzicom.