1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Ruszyła wystawa "Pablo Picasso skarby Muzeum Narodowego w Warszawie"

Ruszyła wystawa "Pablo Picasso skarby Muzeum Narodowego w Warszawie"

Pablo Picasso Le Déjeuner sur l’herbe d’après Manet / The Luncheon on the Grass (after Manet), 1962 linoryt barwny / colour linocut © Succession Picasso (fot. materiały prasowe MNW)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Od 12 do 24 lutego 2019 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć 30 prac Pabla Picassa - ceramikę i grafiki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. To wyjątkowa okazja, by poznać niedostępne na co dzień dzieła hiszpańskiego artysty.

Na pokaz wybrano 10 talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją wyłącznie w pojedynczych egzemplarzach. Na pokazie znajdą się również grafiki Picassa z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, w większości litografie, w tym 14 prac z najdłuższego stworzonego przez niego cyklu "Kobieta w fotelu" (1948-1949).

Pablo Picasso odwiedził Polskę w 1948 roku podczas zorganizowanego we Wrocławiu Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. W czasie trwającej dwa tygodnie wizyty był także w Krakowie, Oświęcimiu i Warszawie. Oprócz zdjęć pozostawił po sobie oryginalną pamiątkę. Na ścianie jednego z mieszkań na warszawskim Kole narysował węglem syrenkę z młotkiem zamiast miecza w dłoni. Niestety z powodu tłumów zwiedzających, syrenka została zamalowana. Picasso odwiedził również Muzeum Narodowe w Warszawie. Obecnie znajduje się tam największa w Polsce kolekcja prac Picassa: 20 ceramicznych talerzy, 46 grafik, rysunek, a także bawełniana apaszka.

Kolekcja dostępna będzie od 12 do 24 lutego 2019 r.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze