1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Rosną szanse na Oscara filmu „W ciemności”

Rosną szanse na Oscara filmu „W ciemności”

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła wczoraj listę filmów, które mają szansę na nominację do Oscara w kategorii film obcojęzyczny. Wśród 9 obrazów, które wciąż liczą się w walce o statuetkę, znalazł się film Agnieszki Holland "W ciemności".

To wielkie wyróżnienie dla polskiej produkcji, która, by dołączyć do grona elitarnej dziewiątki, musiała pokonać aż 62 oficjalnych kandydatów z całego świata.

To kolejny światowy sukces polskiego kandydata do Oscara zanotowany na przestrzeni ostatnich kilku dni. 17 stycznia, na dobę przed ogłoszeniem listy Akademii – „W ciemności” zdobył aż 3 nominacje do prestiżowych Nagród Filmowych Genie przyznawanych przez Kanadyjską Akademię Filmową i Telewizyjną (w tym za najlepszy montaż, scenariusz adaptowany i najlepszy montaż dźwięku).

Równocześnie, film Holland szturmem zdobywa USA. Jego pierwszy nowojorski pokaz przyciągnął tak wielkie tłumy, że audytorium Museum of the Moving Image nie mogło w poniedziałek pomieścić wszystkich chętnych!

„W ciemności” został doskonale przyjęty przez krajową widownię. Od dnia premiery – 5 stycznia – obejrzało go już blisko 400 000 widzów. To lepszy wynik, niż w adekwatnym okresie wyświetlania osiągnął "Pianista" Romana Polańskiego. Warto dodać, że po rekordowym otwarciu w polskich kinach film Holland zanotował równie udany 2. weekend. W przeliczeniu widzów na kopię, polski kandydat do Oscara, zajął 2. miejsce w box office (z wynikiem 870 widzów na kopię), nie tylko deklasując wynik otwarcia nowego filmu Stevena Spielberga „Czas wojny” (171 widzów na kopię), ale z łatwością pokonując światowe blockbustery – „Kota w Butach” (675 w/k) i 2. część przygód „Sherlocka Holmesa” (518 w/k).

O tym, czy film Holland otrzyma nominację do Oscara przekonamy się już za tydzień, 24 stycznia. A miesiąc później odbędzie się ceremonia wręczenia tych najważniejszych filmowych nagród świata.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze