1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najlepsze filmy przygodowe na filmowy wieczór z rodziną

Najlepsze filmy przygodowe na filmowy wieczór z rodziną

„Indiana Jones i ostatnia krucjata” (Fot. BEW Photo)
„Indiana Jones i ostatnia krucjata” (Fot. BEW Photo)
Wyjątkowy świat i niecodzienna fabuła – tym muszą charakteryzować się dobre filmy przygodowe. Przedstawiamy wam te, które otworzyły przed nami krainy przygód i niebezpiecznych wydarzeń. Oto najlepsze filmy przygodowe, jakie zobaczycie.

„Indiana Jones”, reż. S. Spielberg, G. Lucas

Do klasyki filmów przygodowych zaliczyć należy serię filmów opowiadających o niejakim Indiana Jonesie – archeologu i łowcu przygód, na którego historiach wychowało się niejedno pokolenie. Ciężko wymienić najlepszy film wśród tak wielu znakomitych części, ale na pewno nie sposób pominąć tu zaliczanego do klasyki filmów przygodowych „Poszukiwaczy zaginionej Arki”. Film sprzed prawie 40 lat uznawany jest wciąż za jedną z najlepszych przygód, jaką można odbyć poprzez seans kinowy – tym razem dr Indiana Jones otrzymuje tajną misję od służb specjalnych: odnaleźć miejsce, gdzie znajduje się Arka Przymierza. Jones musi wykorzystać swoją wiedzę, doświadczenie i spryt, aby przegonić w tym wyścigu nazistów, którzy także chcą przejąć zabytek. Cykl filmów przygodowych z nieśmiertelną rolą Harrisona Forda to absolutny majstersztyk – rewolucyjny i przełomowy.

„Władca Pierścieni”, reż. P. Jackson

Choć wybór ten może wydać się banalny, nie sposób nie uwzględnić znakomitej trylogii „Władcy Pierścieni” w rankingu najlepszych filmów przygodowych. Na cykl składają się trzy znakomite części: „Drużyna Pierścienia”, „Dwie Wieże” oraz „Powrót króla”, który zdobył aż... 11 Oscarów. I nic dziwnego, bo świat hobbitów oraz innych postaci zamieszkujących mitologiczny świat Śródziemia to już absolutna klasyka gatunku. Niezwykłe sceny batalistyczne, magiczny świat Mordoru oraz cała fabuła związana z magicznym pierścieniem będącym w posiadaniu Bilbo Bagginsa składają się łącznie na jedno z największych wydarzeń filmowych XX wieku, które rozkochało w sobie miliony fanów na całym świecie. Dech w piersi zapiera też niezwykła scenografia, która w miarę dalszego oglądania filmu coraz bardziej przenosi nas do niezwykłego świata nie tylko fanów Tolkiena.

„Sherlock Holmes”, reż. G. Ritchie

Postacie stworzone przez Arthura Conan Doyle'a zna każdy: kontrowersyjny i nietuzinkowy detektyw Sherlock Holmes oraz jego przyjaciel i pomocnik Doktor Watson to bohaterowie kultowi. Wśród najciekawszych adaptacji filmowych rozwiązywania zagadek przez genialnego detektywa znajdują się te w reżyserii G. Ritchiego ze spektakularnymi rolami Roberta Downeya Juniora oraz Jude Law'a. W pierwszym filmie z serii przyjrzymy się nie tylko geniuszowi znanego z niezwykłej umiejętności dedukcji i kojarzenia faktów Holmesa, ale także obrazowi surowej i mrocznej Anglii końca XIX wieku. Historie tego detektywistycznego duetu to jedne z najlepszych filmów przygodowych ostatnich lat.

„Park Jurajski”, reż. S. Spielberg

„Jurassic Park” wraz z kontynuacjami: „Jurassic World” itd., to kolejna pierwszorzędna saga przygodowa. Trzymający w napięciu film ukazuje dość przerażającą wizję: w parku rozrywki, w której główną atrakcją były żywe dinozaury dochodzi do awarii, która powoduje, że umieszczona tam grupa pierwszych zwiedzających (w tym wnuków ekscentrycznego właściciela parku) musi walczyć o przetrwanie. Spielberg w pierwszej odsłonie historii o Jurassic Parku osiągnął mistrzowski efekt zaskoczenia widza, któremu nie od razu ukazują się przerażające i mrożące krew w żyłach najagresywniejsze gatunki dinozaurów. Chwila, w której po raz pierwszy na ekranie pojawia się tyranozaur do dziś budzi ogromne emocje i stała się niejako wizytówką kina przygodowego.

„Cast Away: Poza światem”, reż. R. Zemeckis

Podczas jednego z lotów niejakiego Chucka Nolanda, pracującego dla firmy kurierskiej FedEx, dochodzi do katastrofy, w wyniku której trafia on na bezludną wyspę. Noland przyzwyczajony do intensywnego życia codziennego musi nauczyć się nie tylko przetrwać w miejscu, w którym nie ma ani jednego człowieka, ale także zmierzyć się z ogromną samotnością i beznadzieją sytuacji. Walczący o przetrwanie Noland to współczesny Robinson Cruzoe, a opowieść o nim stała się jednym z najlepszych współcześnie filmów przygodowych wszech czasów.

„Powrót do przyszłości”, reż. R. Zemeckis

„Powrót do przyszłości” oraz kolejne części składające się na trylogię dla wielu stanowią najważniejsze filmy z czasów dzieciństwa. Mało kto z nas nie zna historii Marty'ego McFly'a, przeciętnego, amerykańskiego nastolatka i jego przyjaciela-dziwaka doktora Emmetta Browna, który nieustannie eksperymentuje, aby wynaleźć wehikuł czasu. Jak wiadomo – podróże w czasie budzą ogromne emocje i wielokrotnie pojawiały się już jako motyw przewodni filmów przygodowych. Jednak „Powrót do przyszłości” to jeden z tych filmów, który objawił się jako absolutne mistrzostwo – niesamowita konwencja, kultowe już sceny i przygody zupełnie się nie postarzały i powodują, że filmy R. Zemeckisa ogląda się z przyjemnością i odrobiną nostalgii.

„Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”, reż. A. Adamson

Cykl siedmiu powieści fantasy przeniósł się na ekrany kin tworząc nie tylko jeden z najlepszych filmów tego gatunku, ale stanowiąc także jeden z najlepszych filmów przygodowych. „Opowieści z Narni” to pełna niezwykłych, magicznych przygód opowieść o początkach II wojny światowej i czwórce rodzeństwa, które ucieka przed bombardowaniem z Londynu. Dzieci trafiają do domu profesora Digory’ego Kirke, gdzie spragnione zabawy i ucieczki od problemów znajdują szafę stojącą w pustym pokoju. Niedługo potem odkrywają, że jest to portal do pokrytego śniegiem lasu i zupełnie innego, nieznanego im świata. Od tej chwili ich życie zmienia się w pasmo niesamowitych przygód, a efekty specjalne i spora dawka czarnego humoru sprawiają, że „Opowieści z Narnii” to nie tylko jeden z najlepszych filmów przygodowych dla dzieci, ale również dla dorosłych.

„Życie Pi”, reż. A. Lee

Niezwykła i emocjonująca opowieść o życiu niejakiego Pi, syna dyrektora ogrodu zoologicznego, który od najmłodszych lat charakteryzował się niezwykłą wrażliwością, uduchowieniem i starał się odnaleźć pytania o sens życia w mądrościach największych religii świata. W trakcie podróży z Indii do Kanady, którą Pi musiał odbyć w związku z decyzją ojca o przeniesieniu zoo i transporcie zwierząt na inny kontynent, dochodzi do katastrofy. Chłopcu udaje się uratować wraz z kilkoma ocalałymi zwierzętami i przez 227 dni stara się walczyć o przetrwanie znajdując się z nimi na jednej szalupie ratunkowej na otwartym oceanie. „Życie Pi” okrzyknięte zostało nie tylko jednym z najlepszych filmów przygodowych wszech czasów, ale także wyjątkową opowieścią o wierze, szukaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania w życiu i ogromnej wytrwałości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze