1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Seriale podobne do „Gry o Tron” – nasze propozycje

Który serial podobny do "Gry o tron" zyskuje największe uznanie? Kadr z serialu "Upadek królestwa" (fot. BEW)
"Gra o Tron" stała się fenomenem popkultury. Nawet najwięksi sceptycy, którzy nie gustują w fantasy, nie pozostali obojętni na niewiarygodny sukces, jakim okazał się serial będący adaptacją sagi George’a R.R. Martina. Choć ostatni sezon serialu dawno za nami, fani wciąż wracają do historii Jona Snowa, Daenerys i Tyriona Lannistera, roztrząsają ich perypetie i przeżywają śmierć innych ukochanych postaci. Coraz chętniej szukają też seriali podobnych do "Gry o Tron", które zachwycą ich niezwykle ciekawym światem i rozbudowanymi, skomplikowanymi postaciami. Czy seriale podobne do "Gry o tron" mogą podbić serca widzów?

"Gra o Tron" jak żaden inny serial w historii rozkochała w sobie prawie wszystkich. Ciężko wskazać inną produkcję, która w taki sposób zawładnęłaby wyobraźnią widzów - w zasadzie już od pierwszego sezonu, serial stał się najchętniej oglądanym show na świecie. Aż taką popularnością nie cieszyły się nawet książki Martina, na podstawie których powstała większa część sezonów. Dopiero z czasem, popularność serialu przyczyniła się również do tego, że autora zaczęto nazywać następcą Tolkiena.

Fenomenu "Gry o Tron" upatruje się m.in. w sposobie przedstawiania postaci - niezwykle charyzmatycznych, jedynych w swoim rodzaju, których nie oszczędzała fabuła. Oglądając serial można było spodziewać się wszystkiego - uśmiercenia głównego bohatera, wyeliminowania ulubieńców publiczności - produkcja nigdy nie dzieliła bohaterów na tych, którzy mogą zostać uśmierceni, a tych, którzy pomimo wszelkich przeciwności losu zostaną przy życiu.

Oprócz samej fabuły, którą wielu postrzega jako jeden z ważniejszych seriali o społecznych przemianach, na popularność "Gry o Tron" wpłynęła także znakomita obsada aktorska. Dzięki niej światową rozpoznawalność zyskało wielu aktorów, wcześniej nieznanych, bądź cieszących się umiarkowaną popularnością. Dlatego też tak ciężko powtórzyć sukces "Gry o Tron", choć coraz chętniej otwieramy się na tego rodzaju gatunki. Jak się jednak okazuje, seriale podobne do "Gry o Tron" również cieszą się uznaniem i pozytywnymi ocenami ze strony krytyków.

Oto najciekawsze seriale podobne do "Gry o Tron":

"Wikingowie"

Ten serial podobny do "Gry o Tron" jest jednym z najpopularniejszych. Stanowił on duże pocieszenie dla fanów sagi i dostępny jest na Netfliksie. Sześć sezonów opowiadających historię skandynawskich wojowników, a zwłaszcza losy wikinga Ragnara Lothbroka oraz jego synów, to także mnóstwo intryg, zwrotów akcji przeplatanych średniowiecznymi legendami i faktami. "Wikingowie" świetnie oddają klimat, kulturę i historię wojowników, a serial (podobny do "Gry o Tron") przepełniony jest scenami walk, brutalnymi podbojami i odważnymi scenami miłosnymi.

"Spartakus"

Choć zdania na temat serialu są podzielone, uchodzi on za jedną z tych produkcji, które pod pewnymi względami mają nawet pierwszeństwo przed "Grą o Tron". Chodzi tu bez wątpienia o nagromadzenie licznych scen przemocy, które pod względem ilości i rozmachu przewyższają nawet wydarzenia z Westeros. "Spartakus" to znana wszystkim historia doskonałego gladiatora Spartakusa będącego organizatorem i przywódcą największego w historii starożytnego Rzymu powstania niewolników. Serial utrzymany w klimacie popularnych "300" bardzo interesująco przedstawia realia ówczesnego Rzymu, aczkolwiek zabrakło mu zwrotów akcji i intryg, które mogłyby porwać miliony.

"Upadek królestwa"

Jeden z mniej znanych seriali kostiumowych, który z powodzeniem może wypełnić lukę po "Grze o Tron". "Upadek królestwa" to świetnie zrealizowany serial podobny do "Gry o tron". Opowiada historię Uhtreda, Saxona, którego wychowali wikingowie, żyjącego w IX-wiecznej Anglii podzielonej na wiele królestw, atakowanej ze strony Danii i borykającej się z wieloma problemami. Uhtred będzie musiał wybrać, komu dochować lojalności stając się jednocześnie narzędziem w konflikcie z wikingami. "Upadek królestwa" to serial podobny do "Gry o Tron", gdzie poruszone są ważne społecznie wątki dotyczące ksenofobii, czy fanatyzmu religijnego mogącego prowadzić do dramatycznych wydarzeń.

"Rzym"

Serial podobny do "Gry o tron" przybliża nam wydarzenia mające miejsce u schyłku republiki i w początkach istnienia Cesarstwa Rzymskiego. "Rzym" niezwykle wiarygodnie odtwarza wydarzenia tamtych czasów bazując na historii - mamy tu więc dojście Juliusza Cezara do władzy, podporządkowanie Egiptu rzymskiej jurysdykcji czy przejęcie po Cezarze schedy przez Oktawiana Augusta. Mocną stroną serialu jest silny walor edukacyjny - wątki oparte są na prawdziwych wydarzeniach urozmaiconych niezwykłymi kostiumami i mocnymi dialogami.

"Brytania"

Imperium Rzymskie podejmuje próbę podboju terenów dzisiejszej Wielkiej Brytanii - i choć tę kwestię serial "Brytania" odwzorowuje na podstawie prawdziwych wydarzeń, reszta należy już do świata fikcji. Legion pod przewodnictwem bezwzględnego generała Plaucjusza napotyka na silny opór lokalnej ludności, w tym tajemniczych i przerażających druidów, które potrafią manipulować ludzkimi umysłami. W pierwszych odcinkach poznajemy też głównych bohaterów "Brytanii" - potężnego druida Verana, młodą dziewczynę Cait odseparowaną od własnej rodziny i skazaną na życie wśród obcych, królową Antedię i króla Pellenora. Postaci nie odbiegają od tych przedstawionych w "Grze o Tron", a cała brutalność i ponury charakter serialu przypomina nam emocje, których doświadczaliśmy oglądając "GoT". Ten serial jest bardzo podobny do "Gry o tron".

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze