fbpx

5 najbardziej kultowych filmów Alfreda Hitchcocka

5 najbardziej kultowych filmów Alfreda Hitchcocka
Anthony Perkins jako Norman Bates. Kadr z filmu "Psychoza" (reż. Alfred Hitchcock, 1960). (Fot. BEW PHOTO)

Ojciec horroru, mistrz suspensu, specjalista od kina grozy – tak nazywano Alfreda Hitchcocka. Uwielbiał prowokować i wprowadzać widza w konsternację. Jego filmy wyznaczyły nową erę w rozwoju światowej kinematografii, ale też dostarczyły licznych traum grającym w nich aktorom. Dziś mija 40. rocznica śmierci wybitnego reżysera. Zajrzyjmy zatem w głąb jego szalonego umysłu… 

„Psychoza” (1960)

Oparty na powieści Roberta Blocha film „Psychoza” to ważna produkcja nie tylko z punktu widzenia dorobku Alfreda Hitchcocka, ale przede wszystkim całej światowej kinematografii. Premiera filmu w 1960 roku wywołała absolutny szał wśród publiczności. Kolejki do kin tworzyły się od wczesnego rana, a podczas seansów wielokrotnie interweniowała policja. Film otrzymał cztery nominacje do Oscara (w tym dla najlepszego reżysera), a kultową scenę zabójstwa pod prysznicem okrzyknięto w 2004 roku „najwspanialszym momentem w historii kina”.

„Ptaki” (1963)

Nagroda Akademii za najlepsze efekty specjalne, siódme miejsce na liście najlepszych thrillerów w historii kina – to robi wrażenie. A rozpoczyna się całkiem niewinnie. Gdy spokojne nadmorskie miasteczko zostaje zaatakowane przez agresywne ptaki, sytuacja zamienia się w prawdziwy koszmar… Film „Ptaki” na motywach krótkiego opowiadania Daphne du Maurier wbija w fotel, utrzymuje napięcie i do dziś stanowi ważny punkt odniesienia dla reżyserów, którzy marzą o tym, aby tak jak Hitchcock straszyć i szokować publiczność.

5 najbardziej kultowych filmów Alfreda Hitchcocka
Kadr z filmu „Ptaki” (reż. Alfred Hitchcock, 1963). (Fot. BEW PHOTO)

„Okno na podwórze” (1954)

Mocną stroną filmu „Okno na podwórze” jest intrygująca i nieco zagmatwana fabuła – uwięziony na wózku inwalidzkim fotograf obserwuje przez okno sąsiadów, których podejrzewa o zabójstwo żony. W filmowej adaptacji opowiadania Cornella Woolricha, Hitchcock pozostawia jednak widzowi możliwość własnej interpretacji zakończenia – przez to film jest jeszcze bardziej emocjonujący. Na uwagę zasługują również inteligentne dialogi, wyrafinowany humor oraz znakomita gra aktorska.

5 najbardziej kultowych filmów Alfreda Hitchcocka
Kadr z filmu „Okno na podwórze” (reż. Alfred Hitchcock, 1954). (Fot. BEW PHOTO)

„Zawrót głowy” (1958)

Już sam tytuł filmu wskazuje na to, jak będziecie się czuć po seansie. Znakomity obraz „Zawrót głowy” to odrealniona historia, w której detektyw John „Scottie” Ferguson na prośbę swojego przyjaciela postanawia śledzić jego żonę. Groteskowy klimat, niezliczone innowacje reżyserskie i gra aktorska na wybitnym poziomie (Kim Novak wręcz kipi erotyzmem, a James Stewart genialnie ukazuje przemianę swojej postaci) to główne powody, dla których warto obejrzeć tę produkcję.

5 najbardziej kultowych filmów Alfreda Hitchcocka
Kadr z filmu „Zawrót głowy” (reż. Alfred Hitchcock, 1958). (Fot. BEW PHOTO)

„Północ-północny zachód” (1959)

Alfred Hitchcock nakręcił również kilka znakomitych filmów szpiegowskich. Jednym z nich jest obraz „Północ-północny zachód”, utrzymany w konwencji napięcia, humoru i romansu. Inspiracją dla fabuły była autentyczna historia z okresu II wojny światowej – szpiedzy ścigają kierownika agencji reklamowej, którego omyłkową biorą za osobę z kręgu agencji rządowej. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara i odniósł niebywały sukces komercyjny, przynosząc dochód w wysokości ponad 13 milionów dolarów.

5 najbardziej kultowych filmów Alfreda Hitchcocka
Kadr z filmu „Północ-północny zachód” (reż. Alfred Hitchcock, 1959). (Fot. BEW PHOTO)

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze