1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„American Crime Story” powraca. Nowy sezon opowie o romansie Billa Clintona i Moniki Lewinsky

Monika Lewinsky i Bill Clinton, 1998 rok. (Fot. Globe Photos/Zuma Press/Forum)
Seks, władza, pieniądze, sekrety, kłamstwa i wojna ideologiczna. Nadchodzi nowy sezon antologii „American Crime Story”. Tym razem reżyser serii Ryan Murphy skupił się na jednym z największych skandali końca lat 90., czyli aferze związanej z romansem Billa Clintona i Moniki Lewinsky.

Jest rok 1995. W Stanach Zjednoczonych trwa właśnie pierwsza kadencja prezydencka Billa Clintona, gdy pracę jako stażystka w Białym Domu podejmuje 22-letnia Monica Lewinsky. Wkrótce w mediach pojawiają się niesprecyzowane pogłoski o rzekomym romansie młodej pracownicy i głowy państwa. Clinton jednak wyraźnie zaprzecza, a jego słynne słowa: „I did not have sexual relations with that woman, Miss Lewinsky” („Nie miałem stosunków seksualnych z tą kobietą, panną Lewinsky”) obiegają cały świat. Ciężko jednak w nie uwierzyć, tym bardziej, że nie jest to pierwszy tego typu incydent w karierze politycznej prezydenta – w 1994 roku proces o molestowanie seksualne wytacza mu niejaka Paula Jones. Według niej do napastowania doszło w maju 1991 roku, gdy Clinton był jeszcze gubernatorem stanu Arkansas.

Wybucha skandal obyczajowy, a sprawą zajmuje się niezależny prokurator Kenneth Starr. Lewinsky zeznaje i potwierdza, że między nią a prezydentem USA doszło do kontaktów seksualnych. W ten sposób praktycznie z dnia na dzień staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych, ale tez najbardziej napiętnowanych osób w kraju i na świecie. – Zaczęło się od flirtu, ale z czasem nasza relacja zaczęła przybierać intymny charakter – przyznaje po latach. Proces staje się dla niej drogą przez piekło, podczas której doświadcza lawiny upokorzeń: opinia publiczna miesza ją z błotem, wyśmiewa z powodu nadwagi i ocenia atrakcyjność.

Jednym z dowodów koronnych w sprawie staje się poplamiona prezydenckim nasieniem niebieska sukienka. W końcu Clinton przyznaje się do romansu i publicznie przeprasza, a następnie na oczach wszystkich staje na krawędzi odwołania z urzędu. Kongres zarzuca bowiem prezydentowi składanie fałszywych zeznań i blokowanie działań organów sprawiedliwości, a cała sprawa doprowadza do uruchomienia drugiej w historii USA procedury impeachmentu, czyli usunięcia z rządu drogą głosowania. Ostatecznie, pomimo sprawy z Lewinsky (nazywanej także monicagate lub zippergate), polityk zatrzymuje stanowisko, a jego żona Hillary Clinton oficjalnie wybacza mężowi romans.

O szczegółach skandalu Clinton-Lewinsky opowie najnowsza odsłona antologii „American Crime Story” zatytułowana „Impeachment”, która zadebiutuje na antenie stacji FX już 7 września. Trzeci sezon serii autorstwa Ryana Murphy'ego przedstawi historię ujawnionej w 1998 roku afery z perspektywy Moniki Lewinsky, która jest również jedną z producentek serialu i aktywnie uczestniczyła w jego realizacji. Jak mówiła w wywiadzie dla „Entertainment Weekly” grająca ją Beanie Feldstein (”Szkoła melanżu”, „Lady Bird”), Monica zatwierdziła "każde zdanie" na "każdej stronie scenariusza". – Kiedy dostałam scenariusze, wiedziałam, że wszystko, co powiem w serialu, zostało zatwierdzone przez Monicę. Producenci spotkali się z nią, by posłuchać jej uwag. Kiedy więc scenariusze dotarły do mnie, byłam pewna, że czuje się pewnie z każdym słowem, które odzwierciedla to, co czuła i co przeszła – wyznała aktorka.

Istotnymi postaciami serialu będą również powierniczka Moniki Linda Tripp, a także wspomniana wcześniej Paula Jones. W rolach głównych, oprócz Beanie Feldstein, zobaczymy Sarę Paulson (Tripp), Annaleigh Ashford (Jones) oraz Clive’a Owena jako Billa Clintona. Na ekranie pojawią się także Margo Martindale, Edie Falco, Billy Eichner, Mira Sorvin, Kevin Pollak oraz Blair Underwood.

Scenariusz serialu autorstwa Sary Burgess powstał na podstawie książek: Jeffreya Toobina "A Vast Conspiracy: The Real Story of the Sex Scandal That Nearly Brought Down a President" Jeffreya Toobina oraz "The Breach: Inside the Impeachment and Trial of William Jefferson Clinton" Petera Bakera.

Serial „American Crime Story” powstał na fali popularności serii „American Horror Story”. Jego twórcą jest Ryan Murphy, a każdy sezon opowiada osobną historię. Pierwszy poświęcony był sprawie O.J. Simpsona, drugi natomiast skupił się na zabójstwie projektanta Gianniego Versacego. Do tej pory produkcja zdobyła m.in. 16 nagród Emmy, w tym dwie dla najlepszego serialu limitowanego. Murphy zapowiedział też kolejny sezon, który przedstawi okoliczności upadku legendarnego klubu nocnego Studio 54, w którym bywały największe postaci popkultury lat 70. XX wieku. Oprócz tego, w planach jest również realizacja podobnych antologii: „American Love Story” oraz „America Sports Story”.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze