1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy o górach – o przetrwaniu i wyprawach górskich

Filmy o górach – o przetrwaniu i wyprawach górskich

Brad Pitt jako Heinrich Harrer w filmie \
Brad Pitt jako Heinrich Harrer w filmie "Siedem lat w Tybecie". (Fot. RDA/Rue des Archives/Forum)
Nieprawdopodobne ryzyko, majestat natury i pasja, która wciąga tylko nielicznych. Wspinaczka wysokogórska to sport, który od lat wzbudza skrajne emocje – od podziwu, do całkowitego braku zrozumienia. Dla tych, którzy pragną poczuć namiastkę emocji ludzi, oddających swoje serca górom, przedstawiamy filmy o wyprawach w góry – 5 tytułów, które trzeba zobaczyć.

„Free Solo: ekstremalna wspinaczka”

Nagrodzony w 2019 roku Oscarem za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny „Free Solo: ekstremalna wspinaczka” to bezapelacyjnie prawdziwa perełka, reprezentująca współczesne filmy o wspinaczce w górach. Jego bohaterem jest Amerykanin Alex Honnold, który postanowił dokonać niemożliwego – wspiąć się na majestatyczny El Capitano (wysokość 2307 metrów) w parku narodowym Yosemite, bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. „Free Solo” zachwyca zapierającą dech w piersiach przyrodą, ale też doskonale obrazuje motywacje ekstremalnego wspinacza. Często niezrozumiałe dla postronnych, którzy nie wiedzą, po co ryzykować życie dla czegoś tak błahego jak sport wyczynowy, uprawiany w dużej mierze tylko dla samego siebie i ciągłego przekraczania własnych granic. Alex niczego nie tłumaczy, ale po prostu wspina się dalej, wyznaczając limity ludzkiej wytrzymałości. „Free Solo: ekstremalna wspinaczka” do obejrzenia online na platformie vod i canal +.

„Jurek”

Filmy o przetrwaniu w górach to często tragiczne historie niesamowitych ludzi, którzy w imię miłości do gór oddali życie. Taki właśnie jest „Jurek”, dokument Pawła Wysoczańskiego. Nasz kraj może poszczycić się wieloma wybitnymi przedstawicielami wspinaczy wysokogórskich. Jednym z nich jest Jerzy Kukuczka, jeden z najlepszych himalaistów w historii świata. Zginął 24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse, wcześniej jednak, jako drugi człowiek na Ziemi, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Film „Jurek” to obraz człowieka, który nieustannie pnie się do góry. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość, niż sława. Film dokumentalny „Jurek” do obejrzenia na platformie Netflix i vod.

„Siedem lat w Tybecie”

Ten tytuł w reżyserii Jeana-Jacquesa Annauda sprawił, że filmy o wspinaczce w górach zyskały ogromną popularność. „Siedem lat w Tybecie” powstał na kanwie wspomnień austriackiego alpinisty Heinricha Harrera, wydanych w połowie XX wieku. Harrer (w tej roli Brad Pitt) zostawia ciężarną żonę i wyrusza w 1939 roku z ekspedycją w celu zdobycia szczytu Nanga Parbat. W Azji zaskakuje ich wybuch wojny, zostają tam zatrzymani jako brytyjscy jeńcy. Film to opowieść o pobycie i ucieczce Harrera z obozu, jego wędrówkach i wreszcie życiu w stolicy Tybetu, do której dociera wraz z poznanym podczas wyprawy Peterem Aufschnaiterem (David Thewlis). Będąc jednym z nielicznych Europejczyków, którym udaje się dotrzeć do tego zakazanego miasta, Harrer uzyskuje przywilej nauczania młodego Dalajlamy. Obcowanie z tak niezwykłym uczniem oraz prostymi, pełnymi radości i pokoju Tybetańczykami sprawia, że bohater przechodzi niezwykłą przemianę. Z powodu swoich ról David Thewlis i Brad Pitt zostali dożywotnio pozbawieni prawa do wjazdu do Chin. „Siedem lat w Tybecie” można obejrzeć online na platformie Netflix.

„127 godzin”

„127 godzin” to film w reżyserii Danny'ego Boyle'a, znanego głównie z filmu „Slumdog. Milioner z ulicy”. To oparta na faktach historia młodego miłośnika gór, którego niesamowita odwaga i zbyt duża pewność siebie podczas samotnej wędrówki, doprowadziły do uwięzienia w rozpadlinie skalnej w niedostępnych górach Utah. Aron Ralston (w tej roli James Franco) desperacko walczy o przetrwanie. Przez pięć dni odbywa wewnętrzną, niezwykle osobistą podróż, podczas której wspomina swoich przyjaciół i rodzinę, by wreszcie odkryć w sobie desperacką odwagę i pomysłowość, które pomagają mu pokonać przeciwności losu i zamienić nieszczęście w wielki triumf. Najlepsze filmy o górach łączy jedno – historia o pasji, która doprowadza do robienia rzeczy z pozoru niemożliwych. „127 godzin” to tego doskonały przykład. Do obejrzenia online na Player i vod.

„Everest”

Obraz w reżyserii Baltasara Kormákura to spektakularny thriller, który filmy o przetrwaniu w górach pokazał z zupełnie nowej strony – jako kino akcji. Opowiada o jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na Mount Everest. Wszystko działo się w maju 1996 r., gdy w ciągu jednego dnia w śniegach Mount Everestu zginęło 15 wspinaczy. Rob Hall (Jason Clarke) i Scott Fischer (Jake Gyllenhaal), doświadczeni himalaiści, prowadzili dwie rywalizujące ekspedycje na najwyższy szczyt świata. Wyprawa stała się skrajnie niebezpieczna, kiedy musieli zmierzyć się z gwałtowną zamiecią. W obliczu ekstremalnie trudnych warunków, w stanie skrajnego wyczerpania sił i ducha, zostali poddani najtrudniejszemu testowi w walce o przeżycie. „Everest” to film o granicach ludzkiej wytrzymałości – fizycznej i psychicznej. Film można obejrzeć online na platformach: Player i Netflix.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze