1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wystawa Aleksandry Waliszewskiej, jednej z najbardziej znanych artystek współczesnych, w Muzeum nad Wisłą

Wystawę malarstwa Aleksandry Waliszewskiej i europejskich symbolistów można oglądać w Muzeum nad Wisłą w Warszawie. (Na zdjęciu obraz bez tytułu; fot. dzięki uprzejmości artystki)
Już dawno nie widziano takich tłumów przed Muzeum nad Wisłą. Wystawa malarstwa Aleksandry Waliszewskiej, artystki cenionej na całym świecie, przyciąga jak magnes miłośników sztuki.

Aleksandra Waliszewska to jedna z najbardziej charakterystycznych współczesnych artystek. Otwarta przed kilkoma dniami wystawa „Opowieści okrutne” to największy do tej pory pokaz jej prac, dzięki czemu można zagłębić się w fantastyczne świat, który tworzy. Na wystawie zobaczymy dodatkowo malarstwo europejskich symbolistów. W Muzeum nad Wisłą zgromadzono przeszło dwieście prac czterdzieściorga dwojga artystek i artystów.

Podobnie jak w sztuce symbolistów, w twórczości Aleksandry Waliszewskiej osnową wizualnych opowieści jest metafora, której artystka używa do rozważań nad złożonością kondycji ludzkiej. Ten dialog ponad historią osadza w szerokim kontekście zajmujące ją baśniowe motywy, apokaliptyczne scenariusze i nasiąknięte znaczeniami bałtosłowiańskie krajobrazy: mokradła, zagubione autostrady, ponure przedmieścia.

Aleksandra Waliszewska, Bez tytułu (Fot. dzięki uprzejmości artystki)


Kuratorki wystawy zaaranżowały ją tak, by utworzyć kilka narracyjnych ścieżek i sekcji o tytułach zaczerpniętych z wątków przewijających się stale w twórczości artystki.

Aleksandra Waliszewska, Bez tytułu (Fot. dzięki uprzejmości artystki)

Prace Waliszewskiej zestawione są z dziełami, z którymi łączy je formalne i tematyczne pokrewieństwo. To zbiór specyficznych autochtonicznych tematów, które łączą sztukę współczesnej polskiej artystki z artystami tworzącymi przed nią w Europie Wschodniej i Północnej, oraz próba spekulatywnej rekonstrukcji jej wizualnego drzewa genealogicznego.

Aleksandra Waliszewska, Bez tytułu (Fot. dzięki uprzejmości artystki)

„Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy" – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22. Wystawa czynna do 2 października 2022.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze