1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – polskie akcenty na Lido

„Chleb i sól” w reżyserii Damiana Kocura powalczy o nagrodę w konkursie Orizzonti. (Fot. materiały prasowe)
„Premiera filmu w tak istotnym miejscu, jakim jest dla sztuki filmowej Wenecja, daje poczucie, że jest się realną częścią tego, co jest dzisiaj dla kina ważne. A moim zdaniem ważne w tych trudnych czasach dla kina są: szczerość jego autorów, unikanie łatwych rozwiązań i poszukiwania filmowego języka” – powiedział Damian Kocur, reżyser prezentowanego w konkursie Orizzonti filmu „Chleb i sól”. To debiut pełnometrażowy polskiego reżysera, który ma już na koncie wiele nagrodzonych za granicą krótkich filmów.

„Chleb i sól” to historia inspirowana rzeczywistymi wydarzeniami i zagrana w całości przez aktorów nieprofesjonalnych, co nadaje filmowi waloru autentyczności. To opowieść o młodym pianiście Tymku, studencie Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który przyjeżdża na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości na Śląsku. I o jego bracie Jacku, także pianiście, który nie dostał się na studia. Braci łączy pasja do muzyki, ale dzielą różne wizje swojego miejsca w życiu i stosunek do wartości. Obaj spotykają się ze swoimi kolegami w barze z kebabem prowadzonym przez mężczyzn arabskiego pochodzenia. Niechęć do „obcych”, nietolerancja, lęk przed innością, odreagowywanie własnych niepowodzeń znajdują tutaj ujście i prowadzą do tragicznego finału. Za sprzedaż międzynarodową filmu odpowiada IKH Pictures Promotion.

W sekcji Orizzonti znalazły się jeszcze dwa filmy współfinansowane przez PISF. „Autobiografia” w reżyserii Makbula Mubaraka to indonezyjsko-polska koprodukcja opowiadająca o osiemnastoletnim służącym Rakibie, który pracuje w rezydencji emerytowanego wojskowego. Jego pracodawca, po latach współpracy z krwawym reżimem, powraca do rodzinnego miasteczka i startuje w wyborach na burmistrza. Operatorem obrazu i niezwykle sugestywnej strony wizualnej jest Wojciech Staroń, a operatorem kamery – Kacper Gawron. Polską producentką jest Małgorzata Staroń, a międzynarodową sprzedażą zajmuje się Alpha Violet.

Z kolei „Blanquita” w reżyserii Fernando Guzzoni to koprodukcja aż pięciu państw: Polski, Chile, Francji, Meksyku i Luksemburga. Jest opowieścią o osiemnastoletniej Blance, która mieszka w prowadzonym przez księdza domu dziecka. Kiedy wybucha skandal seksualny z udziałem biznesmenów i czołowych polityków, dziewczyna staje się kluczowym świadkiem w sprawie. Film zmontował Jarosław Kamiński, a producentki po stronie polskiej to: Beata Rzeźniczek i Klaudia Śmieja-Rostworowska (Madant). Za dystrybucję w Polsce odpowiada New Europe Film Sales.

10 września poznamy laureatów konkursu Orizzonti – filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Isabel Coixet. Trzymamy kciuki za Damiana Kocura i „Chleb i sól” oraz za pozostałe koprodukcje z polskim udziałem!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze