1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Oppenheimer” najbardziej dochodowym filmem biograficznym w historii kina. Wyprzedził „Bohemian Rhapsody”

„Oppenheimer” najbardziej dochodowym filmem biograficznym w historii kina. Wyprzedził „Bohemian Rhapsody”

Kadr z filmu „Oppenheimer” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Oppenheimer” (Fot. materiały prasowe)
Film Christophera Nolana o Robercie Oppenheimerze, ojcu bomby atomowej, zarobił na sprzedaży biletów na całym świecie ponad 900 milionów dolarów. Tym samym stał się najbardziej dochodową produkcją wszech czasów w kategorii filmów biograficznych.

Jak podaje „The Guardian”, „Oppenheimer” od światowej premiery kinowej 19 lipca osiągnął na całym świecie przychody przekraczające 912 mln dolarów. Dotychczas miano najbardziej kasowego filmu biograficznego nosiła produkcja „Bohemian Rhapsody”, opowiadająca historię Freddiego Mercurego i zespołu Queen, która od premiery w październiku 2018 roku zarobiła 910 mln dolarów.

„Oppenheimer” to dramat biograficzny opowiadający historię Roberta Oppenheimera, amerykańskiego fizyka i dyrektora naukowego Projektu Manhattan – trwającego w czasie II wojny światowej przedsięwzięcia mającego na celu opracowanie pierwszej broni atomowej. Z tego właśnie powodu mężczyzna nazywany jest ojcem bomby atomowej. Za reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Christopher Nolan, który napisał go, opierając się na książce „Amerykański Prometeusz. Triumf i tragedia Roberta Oppenheimera” Kaia Barda i Martina J. Sherwina. W rolę główną wciela się w nim Cillian Murphy. Oprócz niego w filmie wystepują: Matt Damon, Florence Pugh, Rami Malek, Gary Oldman, Robert Downey Jr., Emily Blunt, Josh Hartnett, Casey Affleck, Benny Safdie, Dane DeHaan, Jack Quaid, Matthew Modine, Alden Ehrenreich, David Dastmalchian i Kenneth Branagh.

Film „Oppenheimer” bez wątpienia skorzystał na tym, że jego premiera pokryła się z wejściem do kin filmu „Barbie”, który był jeszcze większym hitem kasowym (obecnie wartym na całym świecie 1,4 miliarda dolarów). Jednoczesna premiera tych dwóch filmów wywołała bowiem zjawisko określane Barbenheimer, które zachęcało widzów do obejrzenia tych dwóch skrajnie różnych filmów i podzielenia się swoimi przemyśleniami na ich temat.

Przed „Oppenheimerem” i „Bohemian Rhapsody” najbardziej dochodowym filmem biograficznym był „Snajper”, opowiadający o strzelcu amerykańskiej armii Chrisie Kyle’u (547 mln dolarów), który ukazał się na ekranach w 2014 roku. Z kolei w karierze Christophera Nolana film o ojcu bomby atomowej jest trzecim najbardziej dochodowym. Przed nim znalazły się „Mroczny Rycerz” i „Mroczny Rycerz powstaje”.

Źródło: Andrew Pulver, „Oppenheimer overtakes Bohemian Rhapsody to become biggest biopic of all time”, theguardian.com [dostęp:19.09.2023]
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze