1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Oscary 2013: Operacja Argo Filmem Roku

Oscary 2013: Operacja Argo Filmem Roku

Zobacz galerię 9 Zdjęć
Oscar dla najlepszego filmu 2013 roku powędrował do filmu Bena Afflecka. Najwięksi przegrani tegorocznych Oscarów to "Lincoln" i "Wróg numer jeden". Dużym zaskoczeniem okazało się "Życie Pi".

"Operacja Argo", film opowiadający o misji ratunkowej w Iranie w latach 70. Ben Affleck, choć wszyscy wróżyli jego filmowi Oscara, rywalizował z trudnymi kandydatami. O Oscara dla najlepszego filmu walczyły w tym roku takie tytuły jak: "Wróg numer jeden", "Lincoln", "Życie Pi", „Bestie z południowych krain”, „Django”, „Nędznicy”, „Miłość”, „Wróg numer jeden” oraz „Poradnik pozytywnego myślenia”.

Wygraną dla "Operacji Argo" ogłosiła Pierwsza Dama USA Michelle Obama.

To był rok Bena Afflecka. Wcześniej jego film otrzymał także statuetki: BAFTY, Gildii Filmowców Amerykańskich i Złoty Glob.

"Operacja Argo" otrzymała także Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany oraz za najlepszy montaż.

Kolejne wyróżnienia były mniej lub bardziej zaskakujące.

Statuetka za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Daniela Day-Lewisa była jedną z najbardziej oczekiwanych nagród - aktor otrzymał ją za rolę Abrahama Lincolna, prezydenta Stanów Zjednoczonych w filmie "Lincoln".

Dużym zaskoczeniem było przyznanie statuetki dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej Jennifer Lawrence za rolę w "Poradniku pozytywnego myślenia". W tej kategorii wszyscy wróżyli Oscara Jessice Chastain za rewelacyjną rolę agentki CIA we "Wrogu numer jeden".

Christoph Waltz otrzymał drugiego w swojej karierze Oscara - za drugoplanową rolę w filmie Quentina Tarantino - "Django".

Anne Hathaway otrzymała wymarzonego Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Fantine w filmie "Les Miserables. Nędznicy".

Niewielu zakładało, że Oscar za reżyserię trafi w ręce - co prawda wybitnego - Anga Lee, za film "Życie Pi". Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się w końcu takie nazwiska, jak Michael Haneke, Steven Spielberg, David O. Russell i Benh Zeitlin.

Miłą niespodzianką okazał się Oscar dla niskobudżetowego filmu dokumentalnego "Sugar Man", który w ostatni piątek wszedł do polskich kin.

Oscar za najlepszą piosenkę trafił w ręce Adele, za utwór "Skyfall". Brytyjska piosenkarka zaśpiewała też podczas ceremonii. Z kolei Oscar za najlepszą muzykę trafił do filmu "Życie Pi".

Za to za montaż dźwięku Oscary trafiły do dwóch filmów: "Skyfall" i największego przegranego tegorocznych Oscarów - "Wroga numer jeden".

Oscar za najlepszą scenografię trafił w ręce Ricka Cartera i Jima Ericksona za film "Lincoln".

Janusz Kamiński nie zdobył trzeciego w swojej karierze Oscara za zdjęcia - był nominowany za film "Lincoln". Statuetka trafiła w tym roku do filmu "Życie Pi".

"Les Miserables" otrzymały trzy statuetki - oprócz Oscara dla Anne Hathaway, także nagrody za najlepszy dźwięk i charakteryzację.

Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego trafił do Michaela Haneke za obraz "Miłość". W tej kategorii wygrała z takimi obrazami jak "Wiedźma wojny", "No", "Kon-tiki" i "Kochanek królowej".

Oscar za najlepsze kostiumy trafił w ręce Jacqueline Durran za film "Anna Karenina".

Nagrodzone zostały "Merida waleczna" i "Paperman", odpowiedni w kategorii najlepsza animacja i najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Nominacje do Oscarów

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze