1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Marita Albán Juárez, wokalistka latin-jazzowa i muzykolog dołączyła do grona Ambasadorów Młodej Polskiej Filharmonii!

To niezwykła osobowość na polskim rynku muzycznym. Melomanów zachwycających się muzyką klasyczną zaskakuje swoim nowoczesnym wyglądem – awangardowy strój i fryzura. Zachwyca młodzież. Ludzie dziwią się, kiedy słyszą, że z wykształcenia jest chopinologiem. Tymczasem napisała o naszym najsłynniejszym kompozytorze już trzy książki a jej „Polskę Chopina” właśnie przetłumaczono na hiszpański.

Kiedy w Roku Chopinowskim Marita co tydzień pojawiała się na antenie TVP1 w programie „Chopin2010.pl”, do redakcji przychodziły listy od widzów: czy ta młoda Latynoska z dredami to na pewno profesjonalny muzykolog? Marita jest też narratorką w filmie dokumentalnym Efekt Chopina pokazywanym w Polsce m.in. na festiwalu Planete Doc Review i za granicą na BBC World.

Studiowała muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale też wokalistykę w Policealnym Studium Jazzu w Warszawie pod kierunkiem Ewy Bem i Izabeli Zając. Dziś łączy te dwa różne światy. Od rana pracuje za biurkiem w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, wieczorami biega na próby i koncerty własnego zespołu latin-jazzowego. Kończą właśnie nagrania debiutanckiej płyty, która ukaże się nakładem jednej z zagranicznych wytwórni. Przez redakcję miesięcznika Zwierciadło nominowana do nagrody Kryształek Zwierciadła za odwagę bycia sobą i za propagowanie dorobku Fryderyka Chopina w kraju i za granicą.

Inicjatywę organizacji orkiestry dla uzdolnionej muzycznie młodzieży – Młodej Polskiej Filharmonii – Marita Albán Juárez powitała z ogromnym entuzjazmem: Kilka lat temu w South Bank Centre - jednym z ważniejszych ośrodków muzycznych w Londynie - usłyszałam o El Sistema i fenomenalnej orkiestrze młodzieżowej pod dyrekcją Gustavo Dudamela. Podczas festiwalu “Chopin i jego Europa" w Warszawie poznałam znakomitego wirtuoza kontrabasistę Edicsona Ruiza, podziwiałam jego grę i rozmawialiśmy dużo o takim trochę "latynoskim" podejściu do klasyki pełnym czystej radości z muzyki. Od tej pory marzyłam o realizowaniu w Polsce projektów edukacyjnych inspirowanych "wenezuelską inwazją muzyki klasycznej" – mówi MAJ.

Projekt Młoda Polska Filharmonia, w który zaangażowany jest między innymi wspomniany Edicson Ruiz, stworzony przez Grupę Zwierciadło i Fundację Pro Bono PL daje szansę rozwoju szczególnie uzdolnionej muzycznie polskiej młodzieży - warsztaty z wirtuozami  oraz debiut na najbardziej prestiżowych scenach w całej Polsce. Dzięki grupie Ambasadorów, którzy wspierają młodą orkiestrę - Marcie Albán Juárez, Alicji Węgorzewskiej – Whiskerd, zespołowi Me, Myself And I oraz piosenkarkom Adze Zaryan i Magdzie Navarrete, rówieśnicy młodych muzyków, ich młodsi koledzy i rodzice przekonają się jaką wartość niesie ze sobą muzyka klasyczna, jak w nowatorski sposób może być wykorzystywana w muzyce rozrywkowej oraz jak ważny stanowi element  w edukacji kulturalnej całego społeczeństwa.

To niezwykle ważne by: uzdolnieni młodzi muzycy nabywali umiejętności nie tylko w ramach tradycyjnego systemu kształcenia, lecz by rozwijali swą pasję pod okiem mistrzów, a także nauczyli się czerpać i przekazywać energię i wielką radość z grania.

Warto tu wspomnieć także, że istotne jest by publiczność miała ułatwiony dostęp do elitarnej ze swej natury muzyki klasycznej, a także wszyscy jako odbiorcy zrozumieli i docenili niezwykłą wartość muzyki wykonywanej na żywo. Projekt Młodej Polskiej Filharmonii przełamuje stereotypy! – dodaje Marita.

Marita Albán Juárez, pół Polka, pół Peruwianka. Jeszcze w czasie studiów na Uniwersytecie Warszawskim podjęła pracę w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, w którym pod okiem wybitnych chopinologów realizuje projekty naukowe i wydawnicze pracując między innymi nad rękopisami Chopina i serią ich faksymilowych wydań. W 2004 r. wydała wspólnie z Ewą Sławińską - Dahlig książkę Chopin na Mazowszu (przetłumaczoną na angielski i francuski) kolejna publikacja Polska Chopina z 2007 ukazała się także po angielsku jako Chopin’s Poland i hiszpańsku La Polonia de Chopin. W 2009 r. zrealizowała z Vision House film dokumentalny Efekt Chopina  reż. Krzysztof Dzięciołowski (w angielskiej wersji - Chopin Reloaded). Zdjęcia do filmu poświeconego fenomenowi współczesnego wielowymiarowego znaczenia Chopina odbywały się w Polsce, Japonii i we Francji z udziałem m.in. Kevina Kennera, Leszka Możdżera i Makoto Ozone. Film pokazywany był na festiwalach dokumentów w całej Europie, a także wielokrotnie emitowany przez stację BBC. W roku 2010 aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach związanych z obchodami 200-lecia urodzin Chopina prowadząc na antenie Telewizji Polskiej (TVP 1) cotygodniowy program CHOPIN2010.pl, do którego zapraszała wybitne postacie świata muzyki i kultury. Szerszej publiczności znana także z TVN Style gdzie wraz z pisarzem Grzegorzem Kasdepke i Tatianą Mindewicz-Puacz  prowadzi program „Bojówki i papiloty”.

Jednocześnie ze studiami muzykologicznymi realizowała studia praktyczne wokalistyki jazzowej w Państwowym Studium Jazzu przy Bednarskiej w Warszawie (m.in. u Ewy Bem i Izabeli Zając). Koncertuje z repertuarem latin-jazzowym ze swoim zespołem Marita Albán Juárez Quartet. Jej pierwsza płyta z muzyką inspirowaną tradycją latynoamerykańską, afro-peruwiańską ukaże się jesienią 2011.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze