1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Gwiazdy polskiego rynku muzycznego wspierają Młodą Polską Filharmonię!

Młoda Polska Filharmonia - orkiestra dla szczególnie uzdolnionej młodzieży ze szkół muzycznych – otrzymała bardzo silne wsparcie ze strony polskiego rynku muzycznego!

Jako pierwszy poparł tę niezwykłą inicjatywę światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie  na potrzeby trasy koncertowej MPF. Po raz pierwszy zostanie on wykonany  podczas koncertu młodych muzyków w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w październku. Również opiekun szkolnictwa artystycznego, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, objął Honorowym Patronatem trasę koncertową tego młodego zespołu. W promocję projektu zaangażowali się także znakomici reprezentanci polskiego rynku muzycznego: mezzosopranistka Alicja Węgorzewska – Whiskerd, jazzman Robert Kubiszyn, zespół Me, Myself And I, piosenkarki Aga Zaryan i Magda Navarrete oraz muzykolog Marita Albán Juárez.

Dzięki swoim muzycznym Ambasadorom MPF dotrze nie tylko do wiernych wielbicieli muzyki poważnej ale także rówieśnicy młodych muzyków, ich młodsi koledzy i rodzice przekonają się jaką wartość niesie ze sobą muzyka klasyczna, jak w nowatorski sposób może być wykorzystywana w muzyce rozrywkowej oraz jak ważny stanowi element  w edukacji kulturalnej całego społeczeństwa. Cytując jedną z Ambasadorek, muzykologa Maritę Albán Juárez: istotne jest by publiczność miała ułatwiony dostęp do elitarnej ze swej natury muzyki klasycznej, a także wszyscy jako odbiorcy zrozumieli i docenili niezwykłą wartość muzyki wykonywanej na żywo. Projekt Młodej Polskiej Filharmonii przełamuje stereotypy!

Znanej z programu "Bitwa na głosy" śpiewaczce operowej Alicji Węgorzewskiej – Whiskerd  niezwykle bliskie jest kształcenie muzyczne dzieci i młodzieży stanowiące ważny element projektu Młoda Polska Filharmonia -  aby dziecko a potem dorosły stał się kompetentnym odbiorcą muzyki, musi zdobyć wiedzę i umiejętności, które umożliwiają mu świadomą muzyczną ekspresję, percepcję oraz wybór  - mówi wybitna polska mezzosopranistka.

Siłę charakteru, wytrwałość młodych artystów oraz znaczenie twórczej współpracy z mędzynarodowymi gwiazdami docenia jazzowa wokalistka Aga Zaryan

 - To niezwykle ważna akcja wspierająca trud młodych muzyków -  mówi Aga Zaryan o Młodej Polskiej Filharmonii. Godziny mozolnych ćwiczeń, poświęcenie dla doskonalenia się w grze na instrumencie to długa droga. Trzeba mieć w sobie wiele samozaparcia i konsekwencji, żeby nie zrezygnować i widzieć dalszy sens. Warsztaty i współpraca z najlepszymi to cudowna perspektywa rozwoju dla zdolnych muzyków.(...) Mam nadzieję, że perspektywy, które stwarza młodym muzykom akcja " Młoda Polska Filharmonia"  również pomoże tym wybrańcom nabrać wiatru w żagle.  Jazz i muzyka poważna ma ze sobą coś wspólnego - to niszowa muzyka, która ma wspaniałych wrażliwych odbiorców. Mam nadzieję, że polska publiczność przybędzie  posłuchać dokonań  Młodej Polskiej Filharmonii  podczas jednego z ich koncertów. W końcu nie ma to jak dobra muzyka na żywo. Ja się wybieram – dodaje artystka.

Znany polskiej publiczności z brawurowego wykonania Mazurka Chopina w nowatorskiej aranżacji podczas programu “Mam talent” zespół Me, Myself And I docenił w projekcie ideę wspólnego muzykowania z wirtuozami z zagranicznych orkiestr  -  W projekcie MPF widzę szansę dla młodych muzyków na wykroczenie poza sztywne ramy przestarzałej klasycznej edukacji muzycznej w Polsce, która swoje korzenie ma jeszcze w XIX wieku. Liczę na to, że osoby biorące udział w projekcie dostrzegą, że granice pomiędzy gatunkami oraz stylami muzycznymi są płynne i że w dużej mierze to właśnie stanowi o ciągłym rozwoju muzyki - mówi Michał Majeran.

Projekt Młoda Polska Filharmonia to świetny przykład na to, że sztuka istnieje ponad granice państw, języków, ponad granice wieku i schematy edukacyjne. Dla młodego artysty jest to świetne doświadczenie spotkania z guru muzycznym, który nagle okazuje się być tak samo ludzki jak on :). Dodatkowo,  jest to najczęściej spotkanie z bardzo indywidualnymi metodami pracy, których nie da się nauczyć z książki. To nieoceniona wartość tego projektu - dodaje Magdalena Pasierska.

Wielu artystów, zarówno polskich jak i zagranicznych,  zajmujących się muzyką rozrywkową sięga po nowe możliwości aranżacji swoich utworów jakie daje orkiestra symfoniczna – piosenkarka Magda Navarrete, która zrealizowała projekt Sinfonicando łączący muzykę etniczną i klasyczną  mówi o Młodej Polskiej Filharmonii – Jestem przekonana, że takie eksperymenty muzyczne otworzą nowe możliwości dla  młodych muzyków, którzy dziś tworzą Młodą Polską Filharmonię. Dzięki atrakcyjnym formom edukacji będą mogli rozwijać się jako artyści. Projekty takie jak ten pozwolą im też na lepszy zawodowy start i dostrzeżenie przez rynek muzyczny. Mam nadzieję, że projekt Młoda Polska Filharmonia zainspiruje zarówno młodych, klasycznych muzyków jak i polską publiczność ukazując jej "nowe" oblicze  muzyki poważnej.

Wśród członków orkiestry jest młodzież z całej Polski (Kraków, Bytom, Bielsko – Biała, Warszawa, Poznań, Gdańska, Katowice, Zielona Góra, Sosnowiec,  Łódź, Białystok, Wrocław, Sanok, Konin, Zamość, Zabrze).Trzydziestu dziewięciu młodych muzyków  wybranych podczas przesłuchań, będzie się kształcić pod okiem najlepszych artystów o światowej renomie.

Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Adam Klocek – dyrektor Filharmonii Kaliskiej, który dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce a określany jest przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”.

Warsztaty z młodzieżą poprowadzą także muzycy z najlepszych światowych orkiestr – oboista Dudu Carmel z Israel Philharmonic, kontrabasista Edicson Ruiz z Berliner Philharmoniker i skrzypek Dimitry Vasiliev z Moscow Soloists.

Na początku października Młoda Polska Filharmonia wyruszy w ogólnopolskie tournée. Młodzi muzycy zagrają w Filharmonii Krakowskiej, Wrocławskiej i Pomorskiej, w Teatrze Polskim w Poznaniu a także Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, gdzie koncert zostanie zarejestrowany. Orkiestra wystąpi również na międzynarodowym festiwalu „Wszystkie Strony Świata” w Puławach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze