fbpx

„Kimono contra garnitur. Japonia z lat 60.” – wystawa

„Kimono contra garnitur. Japonia z lat 60.” to kolekcja trójwymiarowych zdjęć ze zbiorów Fotoplastikonu Warszawskiego, na których zobaczyć można Japonię – państwo dwóch kultur.
Kultura Wschodu reprezentowana na fotografiach poprzez kimona, ryksze i wielowiekowe świątynie, miesza się z kulturą Zachodu, coraz bardziej dostrzegalną w krajobrazie japońskich miast, poprzez garnitury – symbol mody męskiej, nowe środki motoryzacji, czy nowoczesne domy towarowe. Odbudowane po zniszczeniach II wojny światowej wielkomiejskie metropolie, ruchliwe i pełne nowoczesnych budynków ulice Nagoi i Kioto składają się na obraz Japonii lat 60. – wschodzącej potęgi gospodarczej i finansowej świata. Na fotografiach zobaczymy także zabytki kultury i architektury Japonii, m.in. monumentalne świątynie czy malownicze ogrody świątyni Heian, ale także sceny z życia ówczesnych Japończyków – studentów oczekujących na przystanku autobusowym, czyścicieli butów czy młodych Japończyków grających w baseball w Parku Cesarski

 

Wernisaż 23 lutego o godz. 19.00. Wystawa potrwa do 24 marca, codziennie w godz. 10.00-18.00, z wyjątkiem niedziel i poniedziałków, w Al. Jerozolimskich 51.