fbpx

„Common Affairs”. Polska sztuka współczesna w Berlinie

„Common Affairs”. Polska sztuka współczesna w Berlinie
mat. pras. wystawy „Common Affairs”

21 lipca 2016 w Berlinie rozpocznie się wystawa współczesnej sztuki polskiej. Każdu z siedemnastu artystów opowiada o Polsce na własny sposob. „Common Affairs” będzie miała dwie lokaliazje, jedną z nich jest słynna DB KunstHalle.
Na wystawie spotykają się wybrani finaliści siedmiu edycji konkursu Spojrzenia – zainicjowanej w 2003 roku, najważniejszej w Polsce nagrody dla młodych artystów. Część z nich nadal można określić mianem „młodych”, ale wielu stało się już klasykami rodzimej sztuki współczesnej. W Berlinie znajdą się zarówno prace przygotowane specjalnie na wystawę, jak i te, które powstawały na Spojrzenia.

„Common Affairs” przypada na czas obchodów 25. rocznicy podpisania „Polsko- niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Ale decyzja o jej zorganizowaniu nie wiąże się ani z uczczeniem tej rocznicy, ani z celebracją samej nagrody. Wynika ze wspólnego przekonania organizatorów (Zachęty, DB KunstHalle i Instytutu Polskiego w Berlinie), że sztuka polska jest ważna i godna uwagi, a współcześni artyści mają coś istotnego do powiedzenia. Pochodząc z tych samych czy bardzo bliskich sobie pokoleń, prezentują odmienne spojrzenia na problemy społeczne, historię i sposób funkcjonowania w nich sztuki. Bez obaw, często krytycznie wypowiadają się i wobec otoczenia, i wobec własnego środowiska.

Na wystawie znajdą się prace Anny Okrasko, Janka Simona, Piotra Wysockiego, Anny Molskiej, Rafała Jakubowicza, Agnieszki Polskiej i Witka Orskiego, Karola Radziszewskiego, Moniki Sosnowskiej, Elżbiety Jabłońskiej, grupy Azorro, Pawła Althamera, Karoliny Breguły, Tymka Borowskiego, Izy Tarasewicz, Łukasza Jastrubczaka i Konrada Smoleńskiego.

„Common Affaris. Revisiting The Views Award – Contemporary art from Poland”
Deutsche Bank KunstHalle, Instytut Polski w Berlinie
Wystawa będzie pokazywana od 21 lipca do 30 października 2016

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>