fbpx

Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich

Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich
www.bn.org.pl

20 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego. To już 4. edycja wydarzenia organizowanego przez Bibliotekę Narodową. Bohaterami tegorocznej odsłony będą Franciszka i Stefan Themersonowie, jedni z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.

W programie między innymi spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Wszystko odbędzie się na trzech scenach w otoczeniu kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.

Zdaniem Themersonów, najlepszy czytelnik i odbiorca sztuki to kosmita, który właśnie spadł na ziemię i patrzy na wszystko po raz pierwszy. Czy dzieci są kosmitami? Jak rozmawiała z nimi przy pomocy swoich rysunków Franciszka Themerson? O tym opowiedzą: historyczka sztuki Anita Wincencjusz-Patyna, dizajnerka i badaczka Magda Frankowska, Anna Nowacka-Devillard z wydawnictwa Widnokrąg oraz autorka biografii Themersonów Adriana Prodeus. Rozmowie towarzyszyć będzie wystawa rysunków Franciszki Themerson.

Spotkania poświęcone współczesnej polskiej literaturze, również tej najnowszej, to drugi ważny element programu 4. edycji Imienin Jana Kochanowskiego. Wszystkich fanów „Nowych wierszy znanych poetów” zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Uzdańskim – autorem takich utworów jak Mikołaj Sęp Szarzyński. Druga linia metra w Warszawie czy Bolesław Leśmian. Drugi Facebook. Prowadzenie: Aldona Kopkiewicz – krytyczka, autorka esejów, bajek i poematu sierpień.

Czego nie potrafi język? – to następne tegoroczne pytanie. Odpowiedzi będziemy szukać w książkach Magdaleny Tulli (autorka m.in. Szumu czy Włoskich Szpilek) i Marka Bieńczyka (jego ostatnie publikacje to Jabłko Olgi, Stopy Dawida i Książka Twarzy). Spotkanie poprowadzi Piotr Kieżun – redaktor działu „Czytając” w „Kulturze Liberalnej”.

Inspirując się twórczością Themersonów, organizatorzy przygotowali eksperymentalny program dla dzieci. A w nim między innymi spektakl wykorzystujący filmy Franciszki i Stefana Themersonów („Oko i ucho”), muzykę Karola Szymanowskiego (pieśń „Św. Franciszek”) oraz libretto opery Stefana Themersona „Św. Franciszek i Wilk z Gubbio” – w nowym, specjalnie na tę okazję sporządzonym przekładzie Magdaleny Heydel. Reżyser Tomasz Cyz przygotował opowieść o świętym, który zmęczony życiem pod dyktando rodziców ucieka z domu w poszukiwaniu szczęścia.

Sobotnia impreza w Ogrodzie Krasińskich zakończy się dansingiem z zespołem Mitch & Mitch. Koncert rozpocznie się o godz.21.30.

Szczegółowy program Imienin Jana Kochanowskiego tutaj.

 

?>