fbpx

IV Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

IV Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej
IV Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej (fot. materiały prasowe Polin)

Po sukcesie trzeciej edycji Polin Music Festivalu Muzeum Polin zaprasza na IV Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej, który odbędzie się 21 i 22 marca. Na festiwalowej scenie wystąpią David Krakauer i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Karolina Cicha & Spółka, Milo Ensemble i gościnnie Tomasz Kukurba oraz Kroke.

Festiwal skupia się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Rzeczypospolitej. To podróż przez świat melodii tatarskich, ormiańskich, łemkowskich czy kaszubskich, muzyki źródeł i różnych tradycji i estetyk, by badać uniwersalne kody i znaczenia j muzyki europejskiej.

Czwarta odsłona festiwalu jest podsumowaniem badanych tropów. Podejmuje, odkrywa przed słuchaczami i opowiada dźwiękiem o wątkach wielowiekowej tradycji żydowskiej jej wpływach na współczesne gatunki muzyki świata i jazzu. W programie wydarzenia znaleźli się światowej sławy klarnecista, David Krakauer wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego, Karolina Cicha i Spółka (z programem z płyty Ydiszland), KROKE i Milo Ensemble.

Sobotni wieczór z Krakauerem i Cichą

Pierwszego dnia festiwalu wystąpią David Krakauer wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego oraz Karolina Cicha i Spółka. David Krakauer w Muzeum Polin wystąpił już w 2014 roku na wielkim otwarciu. Zagrał wówczas dwa koncerty. Kolejny raz muzeum gościło go podczas Polin Music Festivalu, kiedy z orkiestrą Sinfonia Varsovia fantastycznie wykonał „Koncert klezmerski” Wlada Marhuletsa, a następnie wspólnie z Hashtag Ensemble i Kathleen Tagg zaprezentował utwory młodych i uznanych kompozytorów.

Krakauer jest niekwestionowaną gwiazdą klezmer jazzu i uznanym artystą muzyki kameralnej, awangardowej, rockowej. To międzynarodowej sławy klarnecista, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków nowej fali klezmerów, muzyczny erudyta, znany z szerokich zainteresowań muzycznych i mistrzowskich wykonań. Znakomicie łączy tradycyjną muzykę żydowską z elementami ortodoksyjnego jazzu.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z fundacją i ośrodkiem Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach. Instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona Anskiego w 1996 roku. Od tego czasu kolejne pokolenie młodych sejneńskich muzyków uczestniczy w fascynującej przygodzie z muzyką klezmerską.

Koncert Karoliny Cichej & Spółki pt. „Pieśni żydowskie z Podlasia” oparty jest na tekstach żydowskich poetów z północno-wschodniej Polski a także na pieśniach, które towarzyszyły społeczności żydowskiej podczas uroczystości sakralnych. Usłyszymy wszystkie języki kultury Żydów Aszkenazyjskich: jidysz, hebrajski oraz esperanto – język stworzony przez pochodzącego z Białegostoku – Ludwika Zamenhofa. Artystka rozwija wątek kultury żydowskiej rozpoczęty na płycie pt. „Wieloma językami” z pieśniami mniejszości narodowych województwa podlaskiego. Kontynuuje go na płytach „Jidyszland”, zawierającej kompozycje do poezji żydowskiej z tego regionu oraz na sakralnej płycie pt. „Jeden – wiele”, wprowadzającej słuchacza w religijny pejzaż tej wielokulturowej krainy.

IV Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej
IV Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej (fot. materiały prasowe Polin)

Niedziela z Milo Ensemble, Tomaszem Kukurbą i Kroke

Drugiego dnia festiwalu wystąpią Milo Ensemble z Tomaszem Kukurbą (altówka – Kroke). Zespół zagra specjalny program etno-jazzowy z wyraźnymi akcentami muzyki klezmerskiej.

Milo Ensemble to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych stron świata. Ich muzyka zbliżona jest do korzeni etno i grana jest na instrumentach akustycznych – saksofony, klarnet, oud, saz, santur, trombity, bębny, kalimby. Zawiera w sobie wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu i jazzu. Koncert będzie podróżą po kontynentach i stylach. Twórcą Milo Ensemble jest niestrudzony poszukiwacz nowych brzmień – Milo Kurtis – współzałożyciel Maanam, członek Osjan, Izraela, Voo Voo i innych kultowych, polskich zespołów. Artysta nagrywał płyty z udziałem m.in. Tomasza Stańki i Wallisa Buchanana, współzałożyciela Jamiroquai.

Zespół Kroke kojarzony zwykle z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. Pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie. Tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, zauważony przez publiczność i doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion.

Festiwal został zorganizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przez Fundację Inicjatyw Kulturalnych Milo Art. i Trzecią Falę. Partnerami projektu są Zaiks i Stoart.

Mecenasem Sceny Muzycznej Muzeum Polin jest Jankilevitsch Foundation.