fbpx

„Dopóki cię nie zdobędę” – Nic nie jest tym, na co wygląda

dopoki_cie_nie_zdobede

Piękny dom w zamożnej dzielnicy, kochająca rodzina, idealna opiekunka… Ale nic nie musi być tym, czym wydaje się na pierwszy rzut oka!

dopoki.cie.nie.zdobede
Wydawnictwo Prószyński

Morgan-Brownowie mieszkają w zamożnej dzielnicy Birmingham, w zabytkowym domu w Edgbaston. James i Claudia wychowują dwójkę dzieci: chłopców bliźniaków Oscara i Noah, a wkrótce rodzina powiększy się o córeczkę. James jest oficerem marynarki wojennej, Claudia pracuje w pomocy społecznej. Oboje są zaangażowani w to, co robią i nie chcą rezygnować z pracy.

Właśnie zbliża się kolejny wyjazd Jamesa – nie tylko nie będzie mógł być z żoną w ostatnich dniach jej ciąży ani przy narodzinach dziecka, ale przez kilka tygodni prawie nie będzie z nim kontaktu. Claudia decyduje się więc zatrudnić opiekunkę. W ten sposób do domu na St Hilda’Road trafia Zoe. Jest kompetentna, doświadczona, z dobrymi referencjami i od razu zyskuje sympatię chłopców. Idealna opiekunka dla idealnej rodziny. Na pozór…

Tymczasem w mieście dochodzi do brutalnego zabójstwa: ginie młoda kobieta i noworodek. Śledztwo prowadzi para detektywów: Lorraine Fisher i Adam Scott. Prywatnie małżeństwo, w którym (w przeciwieństwie do atmosfery u Morgan-Brownów) wcale nie dzieje się dobrze. Choć więc obydwoje profesjonaliści, mają jednak problemy, by w pełni oddzielić prywatne problemy od zawodowych. Morderca zmusza ich jednak do całkowitej koncentracji, wkrótce ponownie atakuje inną młodą kobietę i jej nowonarodzone dziecko. Szczęśliwie matkę udaje się odratować. Ofiary ataków są podopiecznymi pomocy społecznej, więc wkrótce drogi policjantów i Claudii skrzyżują się.

Czytelnik „Dopóki cię nie zdobędę” od początku ma poczucie niepokoju. Rodzina Morgan-Brownów jest tak szczęśliwa, że aż budzi zazdrość. Owszem, obydwoje: i James, i Claudia mają za sobą trudną przeszłość: on stracił żonę (matka bliźniaków zmarła na raka niedługo po ich urodzeniu), ona przeżyła wiele poronień i już prawie przestała wierzyć, że się uda, ale dostają od losu nową szansę i zrobią wszystko, by ją wykorzystać. Czy ta zazdrość doprowadzi do tragedii? Czy rodzinie grozi niebezpieczeństwo?

Autorka Samantha Hayes nie ułatwia czytelnikowi prowadzenia śledztwa. Wprowadza kilku narratorów, z których każdy – jak w klasycznej powieści – wie wszystko i przekazuje fakty. Trudność w tym, że opowiada własną prawdę i wybrane okoliczności, z których trzeba złożyć obraz całości. Ale uwaga: nikt nie musi być tym, kim się wydaje na pierwszy rzut oka! Efekt finalny jest zaskakujący.

Tytułem„Dopóki cię nie zdobędę” Prószyński i S-ka inauguruje nową serią wydawniczą „Kobieca strona thrillera”. W serią będą się ukazywać powieści pełne napięcia, o wciągającej, szybkiej akcji, a jednocześnie psychologicznie pogłębione. Książki, które obok walorów fabularnych, poruszają ważne i uniwersalne, często traumatyczne tematy, takie jak: bezpłodność, (trudna) ciąża, zaginięcie czy śmierć dziecka, wykorzystywanie seksualne, błędy lub zaniedbania rodzicielskie, zdrada. Prószyński i S-ka poszukuje tekstów, w których takie wątki będą stanowiły punkt wyjścia. Przyjęło się je uważać za domenę kobiet – stąd nazwa „Kobieca strona thrillera”. Seria udowadnia, że te niedoceniane, niespektakularne, codzienne sytuacje mogą stanowić znacznie bardziej emocjonujące zarzewie powieściowe niż zamachy terrorystyczne czy poczynania seryjnych morderców.

W październiku ukaże się kolejna powieść w serii, „Co z ciebie za matka?” Pauli Daly. To historia kobiety zmęczonej obowiązkami domowymi, która popełnia fatalny błąd. W efekcie najlepsza przyjaciółka jej córki znika bez śladu, a rodzice dziewczyny oraz cała społeczność winią naszą bohaterkę. Kto jest odpowiedzialny za zaginięcie dziecka? Czy można go było uniknąć?

Dopóki cię nie zdobędę, Samantha Hayes, Prószyński i S-ka, 2013

?>