1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Książki
  4. >
  5. Klasyka literatury, do której warto wrócić jesienią. 5 książek idealnych na listopad

Klasyka literatury, do której warto wrócić jesienią. 5 książek idealnych na listopad

(Fot. skynesher/Getty Images)
(Fot. skynesher/Getty Images)
„Czyż może być coś milszego, jak siedzieć z książką wieczorem przy kominku, podczas gdy wiatr bije w szyby, a w pokoju pali się lampa? […] Nie myśli się wówczas o niczym […] i tak mijają godziny”. Bez dwóch zdań zgadzamy się z narratorem „Pani Bovary”, dlatego polecamy wam 5 książek z klasyki literatury, do których warto wrócić w październiku i listopadzie – pasują idealnie do jesiennej aury za oknem.

Jeśli jesienią odczuwacie większą potrzebę odpoczynku – jest to jak najbardziej normalne. Jesteśmy bowiem częścią natury, która co roku przypomina nam, że gdy za oknem robi się chłodno, ciemno i nieprzyjemnie, to czas, by zwolnić i się zregenerować. Najlepiej offline i z dala od ekranów, za to na przykład z dobrą książką i filiżanką przepysznej herbaty. Oto moje propozycje tytułów z klasyki literatury, które w sam raz pasują do melancholijnej październikowo-listopadowej aury. Przyjemnej lektury!

Spis treści:

  1. „Dziwne losy Jane Eyre”, Charlotte Brontë
  2. „Wichrowe Wzgórza”, Emily Brontë
  3. „Opactwo Northanger”, Jane Austen
  4. „Cierpienia młodego Wertera”, J.W. von Goethe
  5. „Pani Bovary”, Gustave Flaubert

„Dziwne losy Jane Eyre”, Charlotte Brontë

„Dziwne losy Jane Eyre” to prawdziwa literacka uczta na dni, gdy marzymy jedynie o tym, by zaszyć się pod kocem i czytać, czytać, czytać… To wciągająca opowieść o niesamowitym gotyckim klimacie, której główną bohaterką jest tytułowa Jane Eyre. Początkowo poznajemy ją jako małą dziewczynkę, wychowywaną przez surową wujenkę, która – gdy tylko nadarza się okazja – pozbywa się sieroty, wysyłając ją do szkoły z internatem słynącej z surowego rygoru. Tam 10-latka zdobywa niezbędne wykształcenie i z czasem staje się silną, niezależną kobietą (swoją drogą stworzenie takiej postaci było dość przełomowe jak na tamte czasy). Wkrótce Jane otrzymuje pracę jako guwernantka w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Wydawałoby się, że tu wreszcie znajdzie prawdziwe szczęście. Co więc pójdzie nie tak? Myślę, że odpowiedź może was bardzo zaskoczyć…

Czytaj także: Książki idealne na deszczowe popołudnie. 5 tytułów, które umilą ci jesień

„Wichrowe Wzgórza”, Emily Brontë

Ci, którzy krytykują „Wichrowe Wzgórza”, mówią, że jest to powieść bardzo mroczna i pełna okrucieństwa. Fakt, książka nie należy do najlżejszych i nie jest typową opowieścią o miłości, jednak nie bez powodu zaliczana jest do kanonu literatury angielskiej i przez wielu uważana za arcydzieło literackie. Choć musiało minąć sporo czasu, zanim poznano się na kunszcie kolejnej siostry Brontë – początkowo zbierała bowiem głównie negatywne opinie, a autorkę oskarżano m.in. o epatowaniu brutalnością. „Wichrowe Wzgórza” to poruszająca i pełna emocji historia burzliwej relacji między Catherine Earnshaw a Heathcliffem, tajemniczym chłopcem przygarniętym przez jej ojca, osnuta na tle dziejów trzech pokoleń dwóch rodzin. Jednak jest to miłość w niestandardowym wydaniu – tu zamiast młodzieńczych uniesień i spijania sobie z dzióbków dominują, owszem, namiętność, lecz także obsesja, zazdrość i chęć zemsty. Całość dopełnia wyjątkowy klimat tajemniczych i urzekających wrzosowisk północnej Anglii. To niezwykle wartościowa powieść, która obnaża najgorsze cechy ludzkiego charakteru – bez wątpienia poruszy czułe struny w waszych sercach.

„Opactwo Northanger”, Jane Austen

A co powiecie na gotycki klimat na wesoło? „Opactwo Northanger” Jane Austen została bowiem napisana jako parodia popularnych na przełomie XVIII i XIX wieku powieści gotyckich, których sama była wielką miłośniczką i uważną czytelniczką. Na pierwszy plan wysuwa się tu więc krytyka społecznych konwencji epoki podszyta humorem, ironią i prześmiewczym dystansem. Bohaterką tej lekkiej i wywołującej uśmiech na twarzy opowieści jest Katarzyna Morland, młoda dziewczyna, której naiwność i pasja do tchnących atmosferą grozy i niezwykłości książek prowadzą do wielu komicznych sytuacji. Katarzyna zostaje zaproszona przez zaprzyjaźnione z jej rodziną małżeństwo Allenów jako towarzyszka pobytu w modnym uzdrowisku Bath. Tam poznaje przystojnego Henryka Tilneya i jego młodszą siostrę Eleonorę, jak również Izabelę Thorpe, najstarszą córkę dawnej przyjaciółki pani Allen, i jej brata Johna. Bohaterka próbuje pogodzić sympatię obu kręgów znajomych, ale jej działania i uczucia natrafiają na liczne przeszkody i prowadzą do wielu nieporozumień. Z odsieczą przychodzi zaproszenie do opactwa Northanger, gdzie Katarzyna ma nadzieję odkryć jakąś niezwykłą tajemnicę…

„Cierpienia młodego Wertera”, J.W. von Goethe

Niektórzy widzą w tej pozycji jedynie dawną lekturę szkolną, którą byli zmuszeni przeczytać. Inni zaś na wspomnienie „Cierpień młodego Wertera” czują nutkę sentymentu i z chęcią powracają po latach do tego zapisu refleksji, doznań i wewnętrznych przeżyć bohatera. Nie jest to książka z gatunku lekkich i przyjemnych, ale bez wątpienia jest propozycją wartościową, skłaniającą do przemyśleń i zawierającą wiele uniwersalnych mądrości (a także oddającą melancholijny nastrój jesiennych dni). Napisana została w formie listów, w których główny bohater, młody artysta, opisuje przyjacielowi swoje emocjonalne zmagania – jest bowiem zakochany w Lotcie, która pozostaje narzeczoną innego mężczyzny. Jego obsesyjne uczucia prowadzą Wertera do głębokiego cierpienia i melancholii, jak również skłaniają go do rozważań na temat miłości, pasji i śmierci. Co ciekawe, utwór ma swoją genezę w życiorysie samego autora. Pierwowzorem Lotty była Charlotta Buff, narzeczona Hansa Christiana Kestnera, która odrzuciła zaloty zakochanego w niej Goethego. Jednak prawdziwym impulsem do napisania „Cierpień…” było samobójstwo jego przyjaciela, który nieszczęśliwe zakochany strzelił sobie w głowę z pistoletu pożyczonego od Kestnera.

Czytaj także: Efekt Wertera – samobójstwo może być zaraźliwe. Jak mu zapobiegać?

„Pani Bovary”, Gustave Flaubert

Chociaż dziś „Pani Bovary” zaliczana jest do najwybitniejszych osiągnięć realizmu psychologicznego w literaturze, w chwili publikacji (w 1857 roku) wywołała skandal obyczajowy, a kilka lat później została wpisana do indeksu ksiąg zakazanych… Jej bohaterką jest Emma, która wiąże spore nadzieje z małżeństwem z Karolem Bovarym. Nie jest on może kandydatem idealnym, ale powieści, które czytała w klasztorze, obudziły w niej marzenia o wielkiej miłości. Szybko jednak pani Bovary przeżywa gorzkie rozczarowanie codziennością, a nuda i rutyna pchają ją w ramiona kolejnych kochanków w poszukiwaniu spełnienia. Tymczasem jej mąż pozostaje błogo nieświadomy i ślepy na to, co dzieje się z nieszczęśliwą żoną. Autor – zafascynowany tematem kobiety łamiącej tradycyjne normy obyczajowe – dokonuje tu wnikliwej analizy psychologicznej bohaterki, obnażając mechanizmy jej duszy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze