fbpx

Kto dostał Oscara?

Kto dostał Oscara?
123rf.com

Najlepszy film: „Spotlight”, najlepszy film zagraniczny: „Syn Szawła”, statuetka dla Brie Larson za „Pokój” i dla DiCaprio za „Zjawę”. Kto jeszcze otrzymał Oscary 2016?
Zakończyła się gala rozdania Oscarów. 88. edycja najsłynniejszych nagród filmowych na świecie przyniosła wreszcie upragnioną statuetkę dla Leonarda DiCaprio. 22 lata po pierwszej nominacji (postać drugoplanowa w dramacie „Co gryzie Gilberta Grape’a?”) gwiazdor odebrał nagrodę za rolę legendarnego podróżnika awanturnika w „Zjawie“.

Statuetka za główną rolę kobiecą trafiła do rąk Brie Larson.W filmie „Pokój” 26-letnia aktorka zagrała młodą kobietę, która jako nastolatka została porwana w drodze ze szkoły i od tej pory, wraz z urodzonym podczas uwięzienia synkiem, jest przetrzymywana przez porywacza.

Za najlepsze filmy Akademia uznała „Spotlight” o śledztwie dziennikarskim w sprawie pedofilii w Kościele oraz – w kategorii filmu zagranicznego – „Syna Szawła”, wstrząsającą historię członka Sonderkommando w Auschwitz II – Birkenau.

Statuetkę dla najlepszego reżysera odebrał Alejandro G. Iñárritu, za „Zjawę”, a dla najlepszego operatora – Emmanuel Lubezki. To swoiste „déjà vu”, ponieważ obaj odebrali także Oscary w ubiegłym roku za „Birdmana”.

Oscary za scenariusz trafiły do twórców filmów „Spotlight” i „Big Short” (historia wielkiego kryzysu bankowego w USA w 2008 ), odpowiednio za oryginalny i adaptowany tekst, a za muzykę do Ennia Morricone za „Nienawistną ósemkę” – ścieżka dźwiękowa i Jimmy;ego Napes’a i Sama Smitha za „Writing’s on the Wall”, piosenkę do „Spectre”.

Pełna lista zwycięzców na stronie Oscarów 2016.


  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze