1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Toksyczna atmosfera w pracy

Toksyczna atmosfera w pracy

123rf.com
Jeśli jesteś w takiej sytuacji, że twoja praca jest toksyczna, ale jeszcze w tym momencie nie możesz jej opuścić, ratuj się następującymi sposobami.

1. Maksymalnie koncentruj się na sobie

A nie na atmosferze w pracy. Możesz wybrać, czy będziesz ciągle narzekać i fokusować się na niedogodnościach, toksycznym szefie, wrednych koleżankach z pokoju, czy na tym, co myślisz, czujesz, robisz. Nikt nie może sprawić, że będziesz się czuła w jakiś sposób, jeśli mu na to nie pozwolisz. To nie musi być łatwe, ale warto spróbować.

2. Codziennie rób podsumowania Pod koniec dnia w pracy wypisuj na kartce swoje korzyści. Czego się nauczyłaś, jaką wiedzę utrwaliłaś, jaki kontakt nawiązałaś, a może nie dałaś się sprowokować do negatywnej reakcji i zachowałaś spokój wewnętrzny. Codziennie szukaj pozytywów.

3. Opracuj indywidualny program odnowy

Popołudniami chodź na spacery, rankami medytuj, czytaj inspirujące i odprężające cię lektury, zażywaj ruchu, utrzymuj dobre kontakty towarzyskie, pielęgnuj bliskość, słuchaj kojącej muzyki, dbaj o dobre wysypianie się. Szukaj najskuteczniejszych sposobów, by się odstresować.

4.życzliwość i bądź ponad

Spróbuj w pracy innego niż dotąd podejścia. Jeśli uległaś spirali krytyki miejsca, w którym pracujesz, spróbuj zobaczyć je przez różowe okulary. Nic sobie nie rób z toksyn i bądź dla wszystkich życzliwa. W ten sposób ustawisz się ponad niskimi energiami. Obserwuj, co się będzie działo.

5. Szukaj wsparcia u kogoś bliskiego

Partnera, mamy, przyjaciółki, coacha. Dobrze mieć osobę, której możemy zwierzyć się z kłopotów w pracy i opowiedzieć o swoim samopoczuciu. Poszukaj kogoś, kto akceptuje cię taką, jaka jesteś niezależnie od tego, jak ci się układa w pracy.

6. Nie bierz tego do siebie Ty i twoja praca to nie to samo. Z tobą, twoim prawdziwym jestestwem nie ma nic wspólnego to, że twój szef nie szanuje swoich pracowników, albo że pracy masz tyle, że nie jesteś w stanie wykonać jej na czas. To jest twoja lekcja życiowa, którą masz odrobić, jakoś rozwiązać – może masz zbuntować się, być bardziej konfrontacyjna, stająca za sobą. Jednak to nie ma nic wspólnego z twoim poczuciem własnej wartości. Miej tego świadomość.

7. Szukaj innej pracy

Równolegle do podejmowania wysiłków, żeby jakoś przetrwać w toksycznym miejscu pracy, szukaj nowego zajęcia. Już samo szukanie da ci siłę, żeby wytrzymać, bo będziesz mieć nadzieję na lepszą zmianę popartą konkretnym działaniem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze