1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Bajkał. Najstarsze jezioro na świecie

Bajkał. Najstarsze jezioro na świecie

123rf.com
Zobacz galerię 11 Zdjęć
Bajkał to najstarsze na świecie jezioro na świecie, liczy aż ponad 25 milionów lat.

Tektoniczne jezioro, zwane także Błękitnym okiem Syberii jest najgłębszym i siódmym z największych zbiorników tego typu na świecie. Patrząc na jego brzeg, odnosi się wrażenie obserwowania raczej bezkresnego morza, niż jeziora (zwłaszcza porównując do znanych – na przykład mazurskich – jezior).

123rf.com

Akwen znany jest z krystalicznej wody oraz niecodziennej fauny. Ponadto, otaczają go góry i tundra, dzięki którym można tam podziwiać przewspaniałe widoki. Absolutnie żadne fotografie nie oddają jego uroku. Ale żeby przekonać o zaletach tego fantastycznego jeziora, trzeba zobaczyć je na własne oczy.

123rf.com

Bajkał leży Rosji, a dokładniej w obwodzie irkuckim. Nazywany jest również syberyjskim morzem, z uwagi na swą lokalizację w pobliżu strefy wiecznej zmarzliny. To potężny zbiornik – o długości 636 km i powierzchni 31 722 km2. W latach 90-tych wpisany został na listę UNESCO. Warto wybrać się tam w latem, choć także zimą miejsce ma swój urok. Od stycznia do maja jezioro zamarza, natomiast w marcu można zobaczyć na nim lód w pięknej, turkusowej barwie.

123rf.com

Jak miło spędzić czas w okolicy?

Znanym kurortem - wsią jest położona ok. 70 km od Irkucka – . Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów. Trudno znaleźć tam ciszę i spokój, miejscowość jest dość zatłoczona. Ceny też nie należą do niskich, a jednak to miejsce, mimo że z opisu nie prezentuje się szczególnie interesująco, posiada nieodparty urok i specyficzną atmosferę, oferuje hotele, restauracje, puby, bazary oraz rosyjskie disco.

123rf.com

Będąc nad jeziorem Bajkał zdecydowanie warto skusić się na wędrówki po górach Przymorskich, Barguzińskich czy Bajkalskich. Polecamy udać się na przylądek Khoboy, z którego rozciąga się wyjątkowy widok oraz na wyspę Olchon, gdzie można odnieść wrażenie, że piaski „śpiewają”, ponieważ wysychając wydają niezwykłe dźwięki, które mogą kojarzyć się ze śpiewem ptaków. Jeśli chodzi o noclegi, warto poszukać ich w wioskach lub jeśli ktoś woli – można spać pod gołym niebem. Może to być ciekawa przygoda, ale trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze, ponieważ nocą temperatury są dość niskie.

Polecamy też wizytę w miastach, Ułan Ude lub Irkucku. W tym drugim podziwiać można drewnianą architekturę, choć sporo jest też betonowych bloków, które wprowadzają w miejski krajobraz nieco monotonii. Koniecznie trzeba też wstąpić go aquaparku, Muzeum Etnograficznego i filharmonii. W Irkucku jest sporo atrakcji. Ułan Ude to miasto, które zamieszkują Buriaci – ludzie posiadający mongolskie rysy twarzy i posługujący się nietypowym dialektem, stanowiącym mieszankę rosyjskiego oraz chińskiego. Miasto jest zadbane, a jego najciekawszym punktem jest 7,7 metrowa głowa Lenina. Jeśli ktoś miałby ochotę na dalszą podróż, może wsiąść w kolej transsyberyjską i udać się np. do Władywostoku.

123rf.com

 Jezioro Bajkał jest przepiękne i tajemnicze. Można zobaczyć niezapomniane krajobrazy, pospacerować po górach, czy lasach, zwiedzić wioski, a także wybrać się do pobliskich miast. Podróż nad Bajkał może być wspaniałym początkiem przygody z Syberią.

źródło tekstu: 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze