1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Świąteczne inspiracje w skandynawskim stylu lagom

Zobacz galerię 6 Zdjęć
Boże Narodzenie nie zawsze kojarzy nam się z sielską atmosferą relaksu i pięknym obrazkiem niby żywcem wyjętym z reklamy. Święta to dla wielu z nas pośpiech, masa sprzątania i gotowania, stres, czy wszystko uda się na czas i wszechobecny nadmiar: bodźców, prezentów, jedzenia, a nawet ozdób. A gdyby tak to zmienić?

Gdyby tak postawić Święta na głowie, nie tracąc nic z ich atmosfery? Spróbujmy w tym roku świętować po naszemu, ale czerpiąc od Skandynawii nutę inspiracji – akurat tyle, by wzbogaciło to nasze tradycyjne świętowanie.

Styl skandynawski. Lagom, czyli co?

Co oznacza słowo „lagom”? Trudno powiedzieć – nie da się go jednoznacznie przetłumaczyć. Musimy więc zadowolić się informacją, że „lagom är bäst” po szwedzku oznacza „w sam raz”. I na tym tak naprawdę polega koncepcja stylu życia lagom: na poszukiwaniu umiaru, równowagi, harmonii. Na braku ekstremum.

Jeśli masz wrażenie, że po głowie kołacze ci się bliżej nieokreślone skojarzenie z niezwykle ostatnio modnym słówkiem „hygge” – masz trochę racji, ale tylko trochę. Hygge to duńska szkoła szczęścia. W hygge chodzi o celebrowanie chwili, drobne przyjemności, jak najczęstsze wprowadzanie się w błogostan.

Lagom to koncept znacznie szerszy i wymagający od nas nieco więcej zdrowego rozsądku i samodyscypliny. Dotyczy nie tylko chwil ulotnego szczęścia – to styl życia obejmujący każdy jego aspekt. Zdrowe odżywianie, uprawianie sportu, wygoda i zdrowie na co dzień, dbanie o środowisko, oszczędność – to wszystko wpisuje się w filozofię lagom, o ile stosowane jest z umiarem. Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym czy zbilansowana dieta i dbanie o siebie oraz bliskich to sprawy, które powinny być dla wszystkich oczywiste, ale w biegu codzienności zdarza nam się zapomnieć o nich na długie miesiące. Według koncepcji lagom to właśnie na tym powinniśmy się na co dzień skupiać i o takie sprawy opierać nasze poczucie wewnętrznego spełnienia i szczęścia.

Świąteczne inspiracje w stylu lagom – harmonia w głowie i na choince

Jak przenieść koncept lagom do klimatu naszych swojskich, dobrze znanych Świąt? Nie musimy rezygnować z niczego, co jest dla nas naprawdę ważne. Dobrze za to byłoby zastanowić się, co w istocie jest ważne, a co robimy jedynie z przyzwyczajenia. Na przykład jeśli na wieczerzy wigilijnej będzie u nas tylko kilka osób, to przygotowywanie dwunastu pełnych dań raczej mija się z rozsądkiem. Czy nie lepiej przygotować tyle jedzenia, ile my i nasi goście będziemy w stanie faktycznie zjeść? O tym właśnie mówi lagom. Nie za dużo, nie za mało – w sam raz.

Zobacz również obuwie domowe damskie

Podobnie rzecz ma się z innymi sprawami, które w okresie świątecznym wywołują w nas niekiedy wrażenie przesady. Boisz się niezręcznej ciszy przy stole? Spokojna i cicha muzyka w tle utworzy przyjemny nastrój, ale żeby uniknąć nadmiaru bodźców, najlepiej w Święta wyłączyć telewizję i inne głośne rozpraszacze. Zamiast tego lepiej skupić się na spędzaniu czasu z bliskimi – wspólnym posiłku i długich rozmowach. W końcu telewizor mamy na co dzień, a rodzinę w pełnym gronie zazwyczaj widujemy okazjonalnie.

Zrezygnujmy z praktyki „zastaw się, a postaw się” – to nie jest zbyt wartościowa tradycja. Skupmy się na tym, by wszystkiego było wystarczająco. Zarówno jedzenia i napojów, jak też dekoracji i prezentów. Nie muszą być niesamowicie kosztowne i wystawne. Wystarczy, że będą przygotowane z sercem.

Ozdoby świąteczne DIY, papierowe, naturalne – co jest bardziej lagom?

Przeładowanie domu ozdobami może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Setki świątecznych ozdóbek we wszystkich możliwych kolorach i do tego migające w rytm cza-czy lampki choinkowe? Bez tego wszystkiego Święta również się odbędą i istnieje całkiem spora szansa, że przyniosą ci znacznie więcej odpoczynku. Zdecyduj się na paletę 2-3 barw i trzymaj się jej przy planowaniu świątecznych dekoracji. W filozofię lagom, podobnie jak i w cały skandynawski styl, najlepiej wpisują się stonowane barwy natury: biel, beże, szarości, brąz, zieleń. Nie musi być pstrokato, głośno i błyszcząco, by było odświętnie i pięknie.

Jeśli twojemu sercu nie jest szczególnie bliski temat recyklingu, być może okres Świąt to dobry moment, by się nim zainteresować? Przy odrobinie zdolności manualnych możesz pokusić się o własnoręczne wykonanie świątecznych ozdób. To nie tylko ekonomiczne rozwiązanie, lecz także sposób na rozwinięcie swojej kreatywności i przede wszystkim – znakomity sposób, by się twórczo zrelaksować. Recykling to jedno z założeń lagom, czyli stylu życia nastawionego na życie pełne harmonii, a sztuka DIY to świetny sposób na to, by twórczo wykorzystać pozornie nieprzydatne materiały.

Nie muszą to być skomplikowane ozdoby. Wiadomo, że nie zawsze łatwo jest znaleźć na takie rzeczy czas, a przede wszystkim nie każdy przecież to lubi i potrafi. Dlatego warto postawić na ozdoby równie efektowne, co łatwe do wykonania.

Szklany wazon lub słoik można przy pomocy kleju na gorąco ozdobić gałązkami, szyszkami, a nawet zwykłym sznurkiem. Do środka możesz też nasypać trochę soli i włożyć w nią świeczkę. Voilà – nastrojowy, świąteczny świecznik gotowy. Zawieszki na choinkę możesz wykonać z papieru, waty, a nawet suszonych plasterków pomarańczy. Możesz też w ogóle zrezygnować z tradycyjnej choinki. Uschniętą gałąź drzewa – prawdziwą lub sztuczną – przyozdób bombkami w stonowanych kolorach. To prosty sposób na piękne i klimatyczne, a także stuprocentowo zgodne z duchem lagom ozdoby.

Czy tylko ozdoby własnoręcznie wykonane wpisują się w filozofię lagom? Na szczęście nie! Chociaż przeobrażenie niepotrzebnych przedmiotów w piękne dekoracje świetnie pasuje do skandynawskiego pojęcia lagom, to najważniejsza jest harmonia. Dlatego jeśli z jakiegokolwiek powodu nie chcesz lub nie możesz się tym zająć, postaw na gotowe, ale zgodne z duchem lagom dekoracje – czyli minimalistyczne, stonowane i nawiązujące do barw natury i naturalnych materiałów.

Jeśli nie masz zmysłu aranżacyjnego, zainspiruj się naszymi propozycjami. Postaw na proste połączenia kolorystyczne, na przykład biel, srebro i czerwień albo czerwień i złoto. Przekonasz się, że takie gustowne, stonowane aranżacje finalnie są o wiele bardziej efektowne. Zamiast nadmiaru różnokolorowych lampek zdecyduj się na lampkę ledową albo świeczniki lub latarenki, które rozświetlą pomieszczenie ciepłym światłem świec.

W podobnym stylu możesz utrzymać całe przybranie świątecznego stołu – szklanki, talerze, serwetki, a nawet obrus – wszystko może nawiązywać do prostego, skandynawskiego stylu, a zarazem wprowadzać odświętny nastrój i pasować do siebie nawzajem.

Inspiracje na prezenty świąteczne w skandynawskim stylu lagom

Również w kwestii prezentów świątecznych niekiedy miewamy tendencję do przesady. Podarunków nie musi być aż pod sufit, nie chodzi też o to, by były drogie i efektowne. Wprost przeciwnie, filozofia lagom mówi jasno, że wszystkiego powinno być „w sam raz”. Szukajmy więc złotego środka – prezentu, który będzie indywidualnie dopasowany do upodobań bliskiej nam osoby, a zarazem nie zrujnuje naszego budżetu i nie przyćmi tego, co w Świętach jest najważniejsze, czyli spędzonego wspólnie czasu.

Jakie więc powinny być prezenty w stylu lagom? Takie, które pozwalają działać zgodnie z duchem skandynawskiej filozofii dobrego życia. Ładne i praktyczne, minimalistyczne, pomagające oszczędzać czas, energię lub pieniądze. Ale przede wszystkim – takie, które spodobają się obdarowywanej osobie. Bo to jest w tym wszystkim najważniejsze.

Miłośnicy idei DIY mogą niewielkim kosztem sprawić wyjątkowe, spersonalizowane prezenty swoim najbliższym. Najprostsze kapcie z doszytymi oczami czy wąsami zamienią się w fantazyjny i jedyny w swoim rodzaju podarunek. Roślinki z papieru, kolorowa bransoletka albo ozdoba na ścianę z prostego wieszaka to kolejne propozycje. Czego będziesz potrzebować? Ozdobnych kartek, prostych kapci, filcu, pomponów, ścinków materiału, kleju, ewentualnie igły z nitką. I oczywiście – odrobiny wolnego czasu oraz frajdy z kreatywnie spędzonego czasu!

Gotowe prezenty nie muszą w niczym ustępować tym własnoręcznie wykonanym. Lepsze bywa wrogiem dobrego, a jeśli wiemy, że bliska nam osoba ucieszy się z pięknego zegara albo z plecionego siedziska, możemy jej to podarować – taki prezent również będzie stuprocentowo zgodny z filozofią lagom.

Opakowania prezentów DIY

Chociaż ocenianie książki po okładce nie jest mile widzianą praktyką, opakowanie prezentu jest ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego? Bo pokazuje obdarowanej osobie, że poświęciliśmy czas i energię po to, by sprawić jej przyjemność. W końcu nie od dziś wiadomo, że pięknie podane potrawy smakują nam bardziej, a pięknie zapakowane prezenty cieszą oko już przed rozpakowaniem! W dodatku obłędnie prezentują się pod choinką, wprawiając w zachwyt wszystkich gości.

Własnoręczne opakowanie prezentu nie jest szczególnie skomplikowaną sztuką. Wystarczy nawet zwykły szary papier, który w połączeniu z biało-czerwonym sznureczkiem albo złotą wstążką i zieloną gałązką choinki będzie się przepięknie prezentował. Na szczęście dla zapracowanych lub po prostu nie przepadających za kreatywnymi zajęciami – istnieją również gotowe akcesoria, które pozwolą ci szybko i łatwo opakować prezenty w minimalistycznym, a zarazem bardzo efektownym stylu.

Artykuł powstał we współpracy z IKEA.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze