1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Co robić, gdy były partner nie płaci alimentów?

Co robić, gdy były partner nie płaci alimentów?

fot. iStock
Płacenie alimentów na dziecko przez rodzica to obowiązek prawny, który wynika z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRiO). Co, jeśli nie udaje się go wyegzekwować?

 1. Jeśli dłużnik alimentacyjny pracuje legalnie, składamy wniosek o egzekucję alimentów bezpośrednio u jego pracodawcy. Ten będzie wówczas potrącał z pensji i wypłacał alimenty bezpośrednio uprawnionemu.
 2. Jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana, składamy wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Komornik powinien przeprowadzić dochodzenie, aby ustalić zarobki i stan majątkowy dłużnika. Co pół roku komornik powinien przesyłać nam informacje o stanie egzekucji i podjętych przez siebie czynnościach.
 3. Możemy też złożyć wniosek do sądu rejonowego o wyjawienie majątku dłużnika. Dłużnik sporządza wówczas wykaz majątku. Mamy prawo wystąpić o zwrot kosztów sądowych.
 4. Zwracamy się do władz naszej gminy – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – z wnioskiem o podjęcie działań wobec dłużnika. Gmina może: przeprowadzić wywiad środowiskowy, zażądać oświadczenia majątkowego dłużnika, zobowiązać go do zarejestrowania się w Urzędzie Pracy (jeśli deklaruje, że jest bezrobotny) i skierować do aktywizacji zawodowej. (To z reguły martwe zapisy, ale można próbować).
 5. Składamy wniosek do prokuratury o ściganie dłużnika na podstawie art. 209 Kodeksu karnego (uporczywa niealimentacja). Można go składać co pół roku.
 6. Jeśli policja odmówi wszczęcia dochodzenia lub je umorzy, nie zniechęcamy się, tylko składamy zażalenie do sądu. Jeśli sąd nie przychyli się do zażalenia, możemy wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia do sądu. Dłużnikowi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.
 7. Możemy złożyć wniosek do wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego o tzw. alimenty uzupełniające od dziadków na podstawie art. 132 KRiO.
Źródło (oraz inne metody walki o alimenty): Stowarzyszenie „Alimenty to nie prezenty”.

Alimenty w liczbach:

Milion Tyle dzieci w Polsce nie otrzymuje alimentów. To niemal co dziesiąte dziecko i młoda osoba do 25. roku życia.

10 miliardów Tyle wynosi zadłużenie rodziców wobec dzieci. Średnie zadłużenie to 33 tysiące na dziecko.

96 procent Taki odsetek dłużników to ojcowie.

Źródło: Raport Zespołu Ekspertów do spraw Alimentów Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka (luty 2017).

 

TYPOLOGIA DŁUŻNIKÓW

Typ 1: Piotruś Pan

Najliczniejsza grupa dłużników, należący do niej mężczyźni nie dorośli do roli ojców.

Typ 2: Smerf Ciamajda

Lubi płakać nad swoim losem. Uwaga, szloch jest najczęściej metodą na ukrywanie dochodów.

Typ 3: Sindbad Żeglarz

To ci, którzy wyjeżdżają sobie za granicę, zostawiając w Polsce eurosieroty.

Typ 4: Lisek Chytrusek

Doskonale umie się ustawić, zna przepisy i wie, co robić, by unikać odpowiedzialności karnej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze