1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. 5 miejsc w Polsce idealnych na majówkę

5 miejsc w Polsce idealnych na majówkę

Nałęczów, fot. iStock
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Długi weekend majowy to doskonały czas, by ruszyć w Polskę i odwiedzić nowe miejsca. Wiele jest na mapie naszego kraju miejsc, które nie są tłumnie oblegane przez turystów, a mimo to zachwycają. Gdzie udać się na tzw. city break, czyli krótki, weekendowy wyjazd z dala od wielkomiejskiego zgiełku? Oto przegląd najbardziej urokliwych miejscowości, które warto zobaczyć podczas tegorocznej majówki.

Przekonaj się, że Polska na weekend może być zachwycająca i ciekawa!

Sandomierz

Sandomierz, fot. iStock

Sandomierz to niewielkie, aczkolwiek piękne i pełne zabytków nadwiślańskie miasteczko położone w województwie świętokrzyskim – idealne na długi weekend. Ulokowane jest na siedmiu wzgórzach, przez co zyskało przydomek „mały Rzym”. Na szczególną uwagę zasługuje położone na wysokiej skarpie, otoczone średniowiecznymi murami Stare Miasto oraz przepiękny rynek. Będąc tam, wybierzcie się koniecznie na Zamek Królewski oraz do Domu Długosza, będącego Muzeum Diecezjalnym. Ciekawym punktem na mapie Sandomierza jest także Brama Opatowska. Z jej szczytu podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Warto również zwiedzić podziemną trasę turystyczną - koniecznie z przewodnikiem.

Popularność Sandomierza z roku na rok rośnie, a to głównie za sprawą realizowanego tu serialu o przygodach detektywa w sutannie. Mowa tu oczywiście o „Ojcu Mateuszu”. W Sandomierzu toczy się również fabuła książki Zygmunta Miłoszewskiego oraz filmu Borysa Lankosza na jej podstawie zatytułowanego „Ziarno Prawdy”. Jeśli nie oglądaliście tego pełnego intryg kryminału, musicie to nadrobić! Po wypoczynku w takim miejscu z pewnością wrócicie do pracy wypoczęci i bogatsi o nowe, niezapomniane wspomnienia.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny, fot. iStock

Kazimierz Dolny to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych polskich miast, a weekend spędzony tu to gwarancja udanego wypoczynku i relaksu w przepięknej scenerii.  Najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta jest Rynek - wybrukowany plac z charakterystyczną studzienką. Stąd rozchodzą się ścieżki do wszystkich pięknych miejsc. Na rynku widok przykuwają dwie zachwycające kamienice à la włoski renesans.

Ciekawe miejsca warte zobaczenia to wybudowany na wzgórzu zamek oraz kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, a także Góra Trzech Krzyży. W sezonie wiosennym polecamy malowniczą wyprawę po Wiśle – statkiem lub promem. Dzięki temu można szybko przedostać się do pobliskiego Janowca i zwiedzić tamtejszy zamek oraz muzeum. W wolnej chwili warto wybrać się także na 20 minutowy spacer lub przejażdżkę rowerową słynnymi wąwozami. W Kazimierzu Dolnym znajduje się także cmentarz żydowski oraz ściana płaczu zbudowana z nagrobnych płyt. Warto tu przyjść i pomyśleć o losie Żydów w czasie II wojny światowej.

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój, fot. iStock

Kudowa Zdrój to popularna miejscowość uzdrowiskowa położona w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Turyści przyjeżdżają tu ze względu na właściwości lecznicze tutejszych wód oraz niezwykle „bodźcowy” podgórski klimat. Miejsce ma atmosferę eleganckiego i spokojnego kurortu, a najpopularniejszym jego punktem jest malowniczy, założony na wzór parków angielskich, Park Zdrojowy z przepiękną pijalnią wód mineralnych, będącą prawdziwą ozdobą miasta. Stoi tu także mały zameczek oraz efektowny Teatr. Znajduje się tu wiele zabytkowych sanatoriów i pensjonatów, a atrakcji w miejscowości i okolicach nie brakuje. Okazały jest chociażby sam Ratusz.

Miłośników mocnych wrażeń zachęcamy do odwiedzenia kaplicy czaszek, której wnętrze wyłożono w całości ludzkimi czaszkami. Miejsce to znajduje się w Czermnej, jednej z dzielnic Kudowy. Wizyta w kaplicy skłania do zadumy i pozostaje na długo w pamięci. Warto też odwiedzić szlak ginących zawodów, Skansen w Pstrążnej oraz pobliski Ogród Muzyczny. Niewątpliwymi atrakcjami są również muzea, a do ciekawszych należy m.in. Muzeum Zabawek Bajka - idealne miejsce dla turystów w każdym wieku. Okolica również oferuje niezapomniane atrakcje np. Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki leżący w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dotarcie tam umożliwia droga stu zakrętów, wiodąca z Kudowy przez Karłów do Radkowa.

Nałęczów

Nałęczów, fot. iStock

Nałęczów to kolejne piękne uzdrowisko. Położona w województwie lubelskim miejscowość jest prawdziwą oazą dla spragnionych ciszy i spokoju. Najciekawszym miejscem wartym zobaczenia jest Park Zdrojowy z Aleją Kasztanową pełną ławek i zabytków. Można zobaczyć tam m.in. Stare Łazienki, Sanatorium "Książę Józef", pijalnię wód i czekolady w różnych smakach, źródło miłości, atrium, staw z ptactwem wodnym, a także barokowy Pałac Małachowskich (obecnie Muzeum Bolesława Prusa).

Odwiedzić można również zachwycające budowle w stylu zakopiańskim – kościół św. Karola Boromeusza oraz Chatę Żeromskiego na Armatniej Górze, gdzie obecnie znajduje się muzeum poświęcone życiu i twórczości pisarza.  Warte zobaczenia są także zabytkowe wille – m.in. Oktawia, Podgórze, Tolin i Zofijówka. Jeśli szukasz więc miejsca, aby uporządkować myśli i wyciszyć się – polecamy odwiedzić Nałęczów!

Kartuzy

Kartuzy, fot. iStock

Na sam koniec przenosimy się do samego serca Kaszub i zarazem jednej ze stolic tego pięknego regionu. Kartuzy to historyczna, niezwykle urocza miejscowość w województwie pomorskim, położona wśród zielonych lasów, nad Czterema Jeziorami Kartuskimi. Również tutaj turyści znajdą wiele atrakcji. Najważniejszym zabytkiem jest Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościół św. Kazimierza – świątynia w stylu neogotyckim znajdująca się w centrum miejscowości. Miłośnikom folkloru z pewnością spodoba się Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera z licznymi zabytkami kultury materialnej i sztuki kaszubskiej.

Kartuzy to również rozległe tereny spacerowe. Nad Jeziorem Karczemnym znajdziemy promenadę z pomnikiem rybaka i punktem widokowym. Idealnym miejscem na spacer jest także Aleja Filozofów ze ścieżką edukacyjną. W okolicznym Szymbarku też czeka cała masa atrakcji, chociażby dom do góry nogami oraz najdłuższa deska świata. Zabawa i wypoczynek dla całej rodziny gwarantowany!

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze