1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. 10 sposobów na relaks w mieście

10 sposobów na relaks w mieście

Nawet jeśli mieszkasz w mieście, natura jest na wyciągnięcie ręki. (Getty Images)
Nawet jeśli mieszkasz w mieście, natura jest na wyciągnięcie ręki. (Getty Images)
Zobacz galerię 5 zdjęć
Przyroda to potężne źródło zasilania i zdrowia. Nawet jeśli mieszkasz w mieście, natura jest na wyciągniecie ręki. Minimalny wysiłek wystarczy, żeby się odprężyć i naładować wewnętrzne baterie, bez konieczności dalekiego wyjazdu. Trenerka Dagmara Gmitrzak podsuwa propozycje, jak to zrobić.

Spis treści:

  1. Regeneracja w parku
  2. Gruntowanie na trawniku
  3. Moc deszczu i burzy
  4. Cenny czas w lesie
  5. Czytanie z chmur
  6. Pozytywne fotografie
  7. Odprężająca fontanna
  8. Roślina w biurze
  9. Kolory w mieście
  10. Muzyka z dźwiękami natury

Regeneracja w parku

Drzewa są swoistymi terapeutami. Kontakt z nimi może wzmocnić naszą energię życiową oraz układ odpornościowy i zneutralizować niekorzystne działanie jonów dodatnich (drzewa wytwarzają prozdrowotne jony ujemne). Dlatego po wyjściu z pracy znajdź choćby mały zielony zakątek. Wybierz drzewo, które w tej chwili najbardziej cię przyciąga. Jeśli czujesz wyczerpanie fizyczne i psychiczne, bardzo pomocny może okazać się dąb. Stań tyłem do wybranego drzewa, tak aby twoje plecy opierały się o jego korę. Poczuj wsparcie i bezpieczeństwo, jakie daje ci drzewo. Po kilku minutach odwróć się w jego stronę. Przytul się do pnia całym przodem ciała i obejmij go rękami. Podziękuj mu za energię, jaką cię zasila. Pamiętaj, że ty również dajesz coś tej niezwykłej roślinie. Coś bardzo cennego, czyli twoją obecność.

Gruntowanie na trawniku

To dobre ćwiczenie, jeśli spędzasz osiem godzin dziennie w klimatyzowanym pomieszczeniu. Idź do parku i stań na trawie lub bezpośrednio na ziemi (najlepiej boso lub w skarpetkach). Stopy ustaw równolegle do siebie. Poczuj, jak przyklejają się do ziemi. Teraz wyobraź sobie, że w głębi Ziemi znajduje się centrum zasilania planety. Coś w rodzaju wewnętrznej elektrowni. Może to być kulą światła, ognia albo czerwonopomarańczowej lawy. Potem skup się znów na stopach i zobacz, jak wypuszczają korzenie. Twoje ciało jest teraz niczym drzewo, stabilne, dobrze ugruntowane i połączone z centrum Ziemi. Wyobraź sobie, że jego korzenie pobierają życiodajne soki. Pobudź umysł i zobacz, jak to światło z wnętrza planety wpływa przez stopy do całego ciała. Oddychaj świadomie, czując, jak z każdym oddechem schodzi z ciebie stres i zmęczenie całego dnia.

Moc deszczu i burzy

Doceń zdrowotne korzyści spaceru tuż po letniej burzy czy przelotnym deszczu. Powietrze jest wówczas nasycone dobrymi dla naszego organizmu jonami ujemnymi. Jest czystsze, świeższe i z przyjemnością się je wdycha. Przeznacz minimum 15 minut na spacer, najlepiej w okolicy, w której znajdują się drzewa (np. miejski park). Kontakt z letnim deszczem może przynieść równie pozytywne korzyści. Nie bój się zmoknąć, a nawet przemoczyć do suchej nitki. Taka „przygoda” daje poczucie oczyszczenia fizycznego i psychicznego.

Cenny czas w lesie

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, zadbaj o to, aby przynajmniej raz w tygodniu wybrać się do lasu. Możesz wykorzystać to jako okazję do spotkania z przyjaciółką lub bliską osobą. Las jest jak naturalna apteka – czyste powietrze szybko dotlenia mózg i wszystkie komórki w ciele. Na czas spaceru wycisz telefon i skoncentruj się na głębokim oddychaniu (wdychaj nosem, wydychaj nosem lub ustami), równym chodzie (wybierz najodpowiedniejsze dla siebie tempo) i wsłuchiwaniu się w śpiew ptaków.

Czytanie z chmur

Wpatrywanie się w niebo i przepływające chmury może być bardzo kreatywnym zajęciem. Wybierz słoneczny dzień, kiedy na niebie pojawiają się chmury, najlepiej te soczyste i kształtne zwane cumulusami. Przypatruj się im, zastanawiając się, co ci przypomina ten kształt: postać ludzką, zwierzę, roślinę, jakiś przedmiot? Przeznacz na to ćwiczenie od kilku do kilkunastu minut.

Pozytywne fotografie

Jednym ze sposobów na uprzyjemnienie sobie pracy w biurze za pomocą przyrody jest wybranie kilku fotografii przedstawiających ulubiony pejzaż (możesz być ty na tle krajobrazu lub tylko przyroda). Choćby kilkusekundowe zerkniecie na zdjęcia parę razy podczas dnia pracy pozwoli ci odprężyć mózg, który kojarzy te obrazy z czymś pozytywnym i relaksującym.

Odprężająca fontanna

Obserwowanie płynącej w górę i spadającej w dół wody oraz wsłuchiwanie się w jej dźwięk – to bardzo odprężające ćwiczenie. Łatwo możesz je wykonać: wystarczy pójść do parku lub na skwer z fontanną, usiąść w pobliżu i przez 10–15 minut oddawać się całkowicie obserwowaniu i słuchaniu relaksującego szumu wody. To czysta praktyka uważności.

Roślina w biurze

Brytyjskie badania wykazały, że obecność roślin w biurze wpływa pozytywnie na efektywność pracy, zdrowie i kreatywność pracowników. Według innych badań osoby, które pracują wśród roślinności, bardziej lubią swoje zajęcie. Te pozytywne efekty obcowania z roślinami nie są przypadkowe. Rośliny oczyszczają powietrze z toksycznych substancji, wytwarzają korzystne jony ujemne, poprawiają samopoczucie i kondycję fizyczną. Do biura wybierz takie rośliny, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji i dobrego nasłonecznienia. Sprawdza się zwłaszcza fikusy, draceny, sansewierie, szydłokwiaty, figowce sprężyste i paprocie.

Kolory w mieście

Kolejnym sposobem na włączenie przyrody do codziennego życia jest zadbanie o to, aby w twoim mieszkaniu zawsze były świeże kwiaty. Wybierz kolory i zapachy, których najbardziej teraz potrzebujesz. Czerwony działa energetyzująco, poprawia samopoczucie i ożywia. Pomarańczowy pobudza kreatywność. Żółty poprawia jasność myślenia. Zielony działa uspokajająco. Niebieski ułatwia komunikację, a fioletowy inspiruje.

Muzyka z dźwiękami natury

Na koniec proponuję technikę relaksacji w pozycji leżącej. Przygotuj do niej muzykę z dźwiękami natury (najlepiej jeśli dźwięki są delikatne, połączone ze spokojną linią melodyczną). Wyłącz telefon i poproś domowników, aby nie wchodzili do pokoju przez 20–30 minut. Teraz połóż się wygodnie na łóżku z nogami lekko oddalonymi od siebie i stopami skierowanymi na zewnątrz. Ręce ułóż w pewnej odległości od siebie. Skoncentruj się na swoim oddechu. Poczuj, że z każdym kolejnym oddechem twoje ciało staje się przyjemnie ciężkie. Stopniowo wchodzisz w stan relaksu – odprężenia ciała i umysłu. Mięśnie rozluźniają się, oddech robi się spokojny i równomierny. Nurkujesz jeszcze głębiej w swój wewnętrzny świat. Wkraczasz w przestrzeń spokoju, bezpieczeństwa i błogości. W czasie relaksu twoje ciało się regeneruje. Po upływie 20–30 minut zacznij powoli poruszać ciałem, przeciągnij się i przejdź do pozycji siedzącej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze