1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak Polacy sobie pomagają

Jak Polacy sobie pomagają

fot. iStock
fot. iStock
Pandemia wywołana koronawirusem spowodowała, że prawie cały świat znalazł się w zupełnie nowej rzeczywistości. Lęk o zdrowie i strach o przyszłość to emocje, które towarzyszą nam wszystkim. Nie brakuje też pozytywnej energii i wielkich odruchów serca. 

 

Akcja Widzialna Ręka

Solidarność międzypokoleniową poczuć można m.in. poprzez akcję pomocy starszym i niepełnosprawnym osobom. W Polsce młodzi zdecydowali się założyć grupy na Facebooku, które mają na celu pomoc osobom starszym, które w szczególności powinny pozostać w izolacji. "Widzialna Ręka" to grupa, która pomaga starszym w codziennych czynnościach, które musieliby wykonać sami wychodząc z domu. Robienie zakupów, kupno leków, przywiezienie potrzebnych rzeczy od rodziny, wyjście na spacer z czworonogiem - młodzi tłumnie ruszają na pomoc oferując swoje "usługi". Wszyscy chętni mogą przyłączyć się do grup lokalnych, gdzie sąsiedzi bądź bliscy osób starszych, którzy z jakichś powodów nie mogą pomóc, proszą dla nich o wsparcie.

Akcja #gastropomaga

Na pomoc ruszyła też gastronomia - akcja #gastropomaga to wyraz solidarności z lekarzami, pielęgniarkami i całym personelem szpitali i przychodni - osobami, które toczą teraz największą walkę. Restauracje i kawiarnie za darmo dowożą i przysyłają lekarzom jedzenie, dodatkowo wypisując na paczkach hasła wsparcia i solidarności. Takie działanie ma na celu nie tylko zadbanie o to, by lekarze i pielęgniarki mieli co zjeść i mogli napić się ciepłego napoju, ta inicjatywa ma także swój wymiar psychologiczny. Pracujący dzień i noc lekarze podkreślają, że dzięki takim akcjom nie czują się osamotnieni i mają siłę na dalszą walkę.

Akcja wsparcia psychologicznego

W wielu miastach pojawiły się także propozycje ze strony ośrodków pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, udzielania bezpłatnych porad i konsultacji dla lekarzy, personelu medycznego, a także wszystkich, którzy potrzebowaliby wsparcia psychologicznego w tym trudnym okresie. Specjaliści są dostępni online i "spotykają" się na terapie z klientami na Skypie, WhatsAppie lub telefonicznie.

Akcje #oddajrekawiczki, #fryzjerzydlaszpitali

W związku z brakami odzieży ochronnej w szpitalach swoje wsparcie ogłosili także fryzjerzy. Stylista fryzur z Poznania, Piotr Sierpiński zainicjował akcję #oddajrekawiczki, #fryzjerzydlaszpitali,  poprzez którą zachęca fryzjerów z całej Polski do przekazania zapasów rękawiczek najbliższej placówce medycznej, tym bardziej, że w związku z pandemią większość salonów fryzjerskich jest obecnie nieczynna. – Zamknąłem moje atelier ze względu na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientek. Nie wiem na jak długo, natomiast rękawiczki, które posiadam na pewno mi się nie przydadzą w najbliższym czasie. Dlatego zdecydowałem się je oddać personelowi szpitala zakaźnego w Poznaniu. Nie jest ich wiele, ale gdyby do akcji przyłączyli się fryzjerzy z całej Polski, branża, w której pracuję przyniosłaby realne wsparcie polskiej służbie zdrowia. Mam nadzieję, że to się uda, szczególnie, że siła mediów społecznościowych jest obecnie większa niż zazwyczaj – mówi Piotr Sierpiński.

Akcja "Pies w koronie"

"Jesteś na przymusowej kwarantannie lub poddajesz się samoizolacji? Obawiasz się wyjść z domu, jesteś przeziębiony, chory, niepełnosprawny, masz małe dziecko i brak rąk do pomocy, ale masz psa lub inne zwierzątko? Nie bój się prosić o pomoc" - czytamy w opisie facebookowej grupy wsparcia dla właścicieli czworonogów, "Pies w Koronie". Wielu z nich zastanawia się co zrobić, gdy zostaną poddani obowiązkowej kwarantannie i z czyjej pomocy skorzystać przy wyprowadzaniu swojego pupila. Grupa "Pies w Koronie" to miejsce zrzeszające wolontariuszy oraz potrzebujących z całej Polski.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze