1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Reaguj w sytuacji krzywdzenia dzieci. „Za drzwiami”- najnowsza kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Reaguj w sytuacji krzywdzenia dzieci. „Za drzwiami”- najnowsza kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

(Fot. materiały prasowe)
Koronawirus zagraża nam nie tylko w wymiarze bezpośrednich infekcji. Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, pod względem przemocy i wykorzystywania seksualnego w czasie izolacji. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię „Za drzwiami”, w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci.

W okresie pandemii COVID-19 nastąpił gwałtowny wzrost przypadków przemocy domowej. Przymusowe zamknięcie w domach oraz wszystkie działania mające na calu minimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa stały się czynnikami bezpośrednio wpływającymi na ryzyko wystąpienia przemocy domowej lub jej nasilenia w przypadku, gdy ta miała miejsce już wcześniej. Towarzyszące temu emocje: strach, niepewność, napięcie i poczucie zagrożenia, działają jak impulsy eskalujące agresję u dorosłych. W tej sytuacji osoby, które doświadczają przemocy, są od wielu tygodni niejako uwięzione w jednym domu ze swoim oprawcą. Bieżąca praca Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, tylko potwierdza te fakty.

- W prowadzonym przez nas od 11 lat Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, to właśnie tegoroczny marzec był rekordowy pod kątem liczby odebranych wiadomości i podejmowanych przez konsultantów interwencji chroniących zdrowie lub życie dzieci - mówi dr Monika Sajkowska, Prezeska Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Dlatego więc Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ruszyła z nową kampanią społeczną „Za drzwiami”. Jej najważniejszym celem jest zachęcenie społeczeństwa do zgłaszania policji zdarzeń związanych z krzywdzeniem dzieci. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest numer alarmowy 112.

https://youtu.be/coS5PA3O-Q0

- Często nie reagujemy, bo obawiamy się, że możemy kogoś niesłusznie oskarżyć albo, że podjęte działanie nie będzie skuteczne. Tymczasem w wielu sytuacjach dziecko może uratować właśnie ta chwila czyjejś odwagi i odpowiedzialności, by sięgnąć po telefon i zawiadomić odpowiednie służby. Można to zrobić nawet anonimowo - dodaje Sajkowska.

Jak informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, kampania „Za drzwiami” jest polską wersją kampanii „Behind the door” przygotowanej przez chorwacką agencję Degordian we współpracy z zagrzebiańskim Centrum Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Chorwacji. Ze względu na uniwersalny wymiar przekazu, organizatorzy zdecydowali się udostępnić kampanię partnerom ze wszystkich krajów, w których trwa izolacja z powodu pandemii COVID-19. Za realizację akcji w Polsce odpowiada Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Instrukcja dotycząca reagowania na przemoc wobec dzieci dostępna jest tutaj:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze