Marzysz o domu wypełnionym zielenią, ale nie wiesz od czego zacząć? Na pomoc przychodzą dziewczyny z Projektu Rośliny, Ola Sieńko i Weronika Muszkieta, które wskazały nam swoje ulubione rośliny doniczkowe i przedstawiły sposoby ich pielęgnacji.
Dlaczego warto wypełnić swoją przestrzeń zielenią i zaangażować się w jej pielęgnację? O zaletach posiadania roślin domowych można dywagować w nieskończoność. Zieleń nie tylko polepsza samopoczucie, ale też koi nerwy, wzmacnia odporność, zmniejsza odczuwalny poziom stresu i niepokoju, zwiększa produktywność oraz odpręża umysł i ciało. Oprócz tego kolor zielony symbolizuje nadzieję i odnowę po trudnych doświadczeniach. Rośliny w doniczkach to także ważna część wystroju mieszkania. Jeśli marzysz o tym, aby twoje mieszkanie zamieniło się w prawdziwą dżunglę, zachęcamy do skorzystania z poradnika, jaki przygotowały dla nas założycielki Projektu Rośliny, Ola Sieńko i Weronika Muszkieta. Swoją miłość do zieleni postanowiły zamienić w biznes i sposób na życie. Teraz swoją pasją dzielą się z innymi ludźmi. Działają w Internecie i w realu. Prowadzą sklep, prężnie prowadzą swoje media społecznościowe, wydały też poradnik dla tych, którzy podobnie jak one kochają zieleń. Specjalnie dla naszych czytelników wybrały swoje ulubione rośliny oraz wyjaśniły jak należy je pielęgnować
"Przez nasze ręce przewinęły się dziesiątki rozmaitych gatunków roślin – od małych okazów, z uroczymi drobnymi listkami, po wyrośnięte zielone giganty, których liście bez problemu mogłyby zakryć dorosłego człowieka. Lubimy wszystkie rośliny i według nas każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego, ale postanowiłyśmy wybrać nasze TOP 6. To rośliny, które podbiły nie tylko nasze serca, ale przede wszystkim serca naszych fanów" - mówią Ola i Weronika.
Jest to roślina o niesamowitym wybarwieniu – jej rozpoznawalnym znakiem są duże, mieniące się białe plamy, które zdobią podłużne, ciemnozielone liście. Begonia koralowa, bo tak też jest potocznie nazywana, lubi ciepłe oraz jasne stanowiska z rozproszonym światłem. Należy podlewać ją regularnie po lekkim przeschnięciu podłoża. Jest to dobry wybór dla wszystkich tych, którzy lubią rośliny kwitnące – jeśli zapewnimy jej prawidłowe warunki do wzrostu uraczy nas małymi, białymi kwiatkami!
Begonia maculata "Wightii" (fot. Projekt Rośliny)
Begonia maculata "Wightii" (fot. Projekt Rośliny)
Dość popularna i rozpoznawalna roślina, która oryginalnie pochodzi z Chin. Nie bez przyczyny potocznie nazywana jest pieniążkiem – jej okrągłe liście są kształtne niczym monety. Zapewnij jej jasne stanowisko z rozproszonym światłem oraz podlewaj wtedy, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Staraj się nie doprowadzać do skrajnych przesuszeń, może to powodować nienaturalne deformowanie się blaszki liścia. To co urzeka nas w pilei najbardziej, to fakt, że jest rośliną niezwykle płodną. Jeśli będziemy gościć ją dłużej w naszym domu zobaczymy, że z czasem dookoła łodygi wyrastać będą małe, roślinne dzidziusie!
Pilea peperomioides (fot. Projekt Rośliny)
Pilea peperomioides (fot. Projekt Rośliny)
Pilea peperomioides (fot. Projekt Rośliny)
'String of pearls’, czyli sznur pereł – tak nazywany jest ten niezwykły sukulent składający się z połączonych ze sobą zielonych groszków. Idealne warunki, w których powinno się go hodować to południowy parapet z dużą ilością promieni słonecznych. Jego pędy dorastają do bardzo długich rozmiarów, dlatego świetnie czuje się zawieszony np. w makramie lub zwisającej osłonce. Tak jak wszystkie sukulenty nie wymaga dużej ilości wody, ale nie przepada za skrajnym przesuszeniem. Jego groszki robią się wtedy wątłe i pomarszczone. Podlewaj najlepiej od spodu, tak aby pobrał odpowiednią dla siebie ilość wody.
Senecio rowleyanus (fot. Projekt Rośliny)
To nasza królowa wśród roślin doniczkowych! Mimo, że od dłuższego czasu przeżywa swoje odrodzenie, nadal nam się nie nudzi. Uwielbiamy kolor, kształt i strukturę jej liści! Jak sama nazwa wskazuje, ta roślina może sięgać monstrualnych rozmiarów. Monstery rosną bardzo szybko, przygotuj się więc na goszczenie zielonego olbrzyma pod twoim dachem! Zapewnij jej stanowisko o rozproszonym świetle, podlewaj umiarkowanie, ale regularnie, nie doprowadzając do skrajnych przesuszeń podłoża.
Monstera deliciosa (fot. Projekt Rośliny)
Monstera deliciosa (fot. Projekt Rośliny)
Monstera deliciosa (fot. Projekt Rośliny)
Idealna opcja dla wszystkich tych, którzy marzą o posiadaniu w domu prawdziwego drzewa ficus to majestatyczna roślina o imponująco dużych liściach w ciekawym kształcie. Dorasta do gigantycznych rozmiarów, więc warto mieć to na uwadze przy wybieraniu konkretnego okazu do swojego domu. Fikusy lubią rosnąć w jasnym stanowisku, ale należy pamiętać, aby nie stawiać go w bezpośrednich promieniach słońca – idealne będzie miejsce z rozproszonym światłem. W ciepłe miesiące podlewamy go niedużą ilością wody do dwóch razy w tygodniu, natomiast w miesiące zimowe wystarczy raz na półtora tygodnia.
Ficus lyrata (fot. Projekt Rośliny)
Ficus lyrata (fot. Projekt Rośliny)
Ceropegia to roślina, która bez problemu odnajdzie się w każdym domu. Swoją miłość pokazuje nie tylko poprzez liście w kształcie serc, ale też przez swój szybki wzrost. Pomimo tego, że jest półsukulentem lubi być regularnie podlewana. Uwielbia jasne stanowiska z dużą ilością rozproszonych promieni słońca, a także przepuszczalne podłoże. Ceropegia zaliczana jest do roślin nietoksycznych, dlatego będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich posiadaczy kotów i psów.
Ceropegia woodii variegata (fot. Projekt Rośliny)
Ceropegia woodii variegata (fot. Projekt Rośliny)
Ceropegia woodii silver glory (fot. Projekt Rośliny)
Więcej informacji znajdziecie na stronie projektrosliny.pl. Zachęcamy również do śledzenia Projektu Rośliny na Facebooku oraz Instagramie (@projektrosliny).