1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Idealny rower dla aktywnej kobiety – przegląd rowerów

Idealny rower dla aktywnej kobiety – przegląd rowerów

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Setki marek i dziesiątki dostępnych modeli nie ułatwiają wyboru idealnego roweru dopasowanego do twojego stylu życia. Aby dokonać świadomego zakupu sprzętu, który nie zniechęci cię do codziennej jazdy i sprawdzi się podczas dłuższych wypraw, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem ułatwiającym wybór dobrego roweru dla aktywnej kobiety.

Przede wszystkim zastosowanie

Oferta damskich rowerów rośnie i w tym momencie praktycznie w każdym segmencie możemy znaleźć modele skierowane do płci pięknej. Dlatego pierwszym i podstawowym pytaniem, które każda osoba, niezależnie od płci, powinna sobie zadać, jest: „Jak i gdzie chcę używać mojego roweru?”. Wybór popularnego „górala”, czyli MTB do codziennej jazdy po asfalcie, może okazać się równie nietrafiony jak decyzja o zakupie typowo miejskiego roweru w sytuacji, gdy mamy do pokonania fragment lasu z nierówną ścieżką i wystającymi korzeniami. Inne potrzeby spełnia typowa szosa, a inne rower trekkingowy. Jeżeli te określenia są dla was niejasne, poniżej znajdziecie krótkie opisy najbardziej popularnych rodzajów rowerów. Oczywiście, aby zasięgnąć pełnej wiedzy o danym sprzęcie, najlepiej będzie odwiedzić stronę producenta i przeczytać więcej o ofercie w danej kategorii.

Rodzaje rowerów dla kobiet

Miejski – to sprzęt, który przede wszystkim ma umożliwić komfortową jazdę po asfalcie. Geometria ramy zapewnia wygodną, wyprostowaną pozycję, ale z racji dużej wagi i dodatkowego osprzętu trudniej poruszać się nim w terenie.

Trekkingowy – idealnie łączy w sobie cechy roweru do miejskiej jazdy z bardziej turystycznym zacięciem. Pozwala na wygodną jazdę po asfalcie i nie boi się nieutwardzonych dróg. Dzięki komfortowej pozycji ciała i wielu dostępnym akcesoriom można wyruszyć w nim bez obaw na dłuższe wycieczki.

Cross – to wszechstronny sprzęt, ale zdecydowanie mniej hardkorowy niż góral. Można z powiedzeniem używać go w terenie i w mieście. Jeśli planujesz codziennie dojeżdżać do pracy, a weekendami pokonywać szutry i bezdroża, zdecydowanie przyjrzyj się ofercie rowerów crossowych.

MTB – czyli rower górski sprawdzi się najlepiej poza asfaltem. Jeżeli marzy nam się jazda po lesie, w błocie i po piachu, zwiedzanie trudno dostępnych i malowniczych miejsc – dzięki pochylonej pozycji i dobrej amortyzacji góral będzie najlepszym wyborem.

Szosowy – oto przeciwieństwo górala, czyli sprzęt stworzony do szybkiej jazdy po asfalcie. Wąskie opony, wąskie siodełko, maksymalnie pochylona pozycja, lekka rama, bo w szybkiej jeździe liczy się każdy kilogram. Jeżeli myślisz o tym, by pędzić jak strzała prosto przed siebie, to jest rower, który spełni twoje potrzeby.

Elektryczny – coraz większa liczba producentów oferuje rowery wyposażone w elektryczne wspomaganie, które pozwalają łatwiej pedałować i się rozpędzać. Rowery elektryczne są przeważnie najdroższe w gamie, ale mogą się okazać idealnym rozwiązaniem dla tych kobiet, które chcą pokonywać dłuższe dystanse, a ich zdrowie lub kondycja im na to nie pozwalają.

Dlaczego warto postawić na uniwersalność

Popularne powiedzenie, że jeżeli coś jest do wszystkiego, to nadaje się do niczego, jest tylko w połowie prawdziwą generalizacją. Oczywiście, uniwersalność pociąga za sobą kompromisy, ale o ile nie masz zajawki, by uprawiać konkretny rodzaj jazdy w terenie lub na szosie bądź potrzeby zakupu elektryka, rower typu cross czy trekkingowy będzie sprzętem, z którym najłatwiej żyje się na co dzień. Z przedstawionej tu dwójki każda aktywna kobieta myśląca o codziennych podróżach po mieście zdecydowanie powinna rozpocząć swoje poszukiwania od przejażdżki na dobrym rowerze trekkingowym z ramą dobraną pod jej wzrost. Istnieje duża szansa, że nie będzie trzeba szukać dalej.

Trekking to wygoda i wszechstronność

Cechą, która należy do najbardziej pożądanych przez rowerzystki, jest zdecydowanie wygoda. I nie chodzi tu jedynie o obniżoną ramę ułatwiającą wsiadanie (tzw. damkę), która jest anachronizmem z czasów, gdy na rowerze jeździło się przeważnie w spódnicy. Cała geometria roweru przekłada się na to, czy codzienna jazda okaże się przyjemnością, czy katorgą. dla kobiet mają mniejsze ramy i dostosowane do wielkości koła. Nie bez znaczeniu pozostają również węższe kierownice ułatwiające chwyt, krótsze mostki i szersze, bardziej wygodne siodełka. Niektórzy producenci idą o krok dalej i wyposażają rowery w krótsze korby i bardziej miękkie przełożenia, co przekłada się bezpośrednio na przyjemność jazdy.

Idealne dopasowanie

O wygodzie danego roweru trekkingowego przekonamy się dopiero, gdy na nim usiądziemy i wyregulujemy go pod wymiary własnego ciała, a następnie wyruszymy w krótką przejażdżkę. Przymierzając się do konkretnego modelu, warto również pamiętać o tym, że niektóre elementy możemy w łatwy sposób wymienić, ale inne będą towarzyszyć nam już do końca użytkowania danego sprzętu. Dlatego mało wygodne siodełko niekoniecznie musi przekreślić dany rower, ale proporcje ramy wymuszające nienaturalną pozycję przy dowolnym ustawieniu kierownicy i siodełka zdecydowanie powinny skłonić nas do sprawdzenia innych opcji.

Akcesoria rowerowe

Niezbędne zarówno w dłuższych podróżach, jak i przy codziennej jeździe rowerowe akcesoria to jeden z najmocniejszych argumentów przemawiających za trekkingiem. Szeroka gama wyposażenia dodatkowego pozwoli łatwo dostosować wybrany sprzęt do indywidualnego stylu życia. Przeglądając modele, warto sprawdzić, jakie możliwości oferuje pod tym kątem dany producent. Na przykład w przypadku kobiece rowery trekkingowe otrzymują niezbędnik w postaci błotników, stopki i bagażnika w standardzie. A tyle już wystarczy, by rozpocząć swoją przygodę z rowerem i czerpać radość z codziennej jazdy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze