1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

5 książek, które umilą ci jesień

Jesienna lektura może przynieść ci nie tylko przyjemność, lecz także emocjonalne ukojenie. (Fot. iStock)
Jesień wydaje się wprost stworzona do leniuchowania pod kocem z kubkiem aromatycznej herbaty i dobrą książką. Ale też nie od dziś wiadomo, że szarość za oknem sprzyja okresowym spadkom nastroju. Jeśli jesteś w grupie osób niekoniecznie przepadających za jesienią, mamy dla ciebie książki, które nie tylko nadają się do kocykowania, lecz także pomagają przetrwać trudniejszy czas.

Niektóre z nas ją kochają, inne nienawidzą. Ale w zasadzie nieważne, w której drużynie jesteś, bo jedno nie ulega wątpliwości: jesień, jak żadna inna pora roku, jest wprost stworzona do czytania. Już parę stron dobrej lektury rozpieszcza, pomaga ukoić październikowe smutki i spojrzeć na nadchodzące miesiące z większym optymizmem. A oto książki, które są wyjątkowe w swojej zdolności wprawiania w błogi, jesienny nastrój.

„Ciepło. Najprzytulniejszy poradnik osiędbania”, Nina Czarnecka (wyd. Znak)

„Ciepło. Najprzytulniejszy poradnik osiędbania”, Nina Czarnecka, wydawnictwo Znak (Fot. Materiały prasowe)

Najmilsza książka, jaką możesz sobie sprawić na jesienne wieczory, zwłaszcza jeśli najchętniej zapadłabyś w sen zimowy i obudziła się w maju. Otulająca jak miękki kocyk i napisana jak do najlepszej przyjaciółki; podpowie ci rytuały, które uprzyjemnią ci czas jesieni oraz przepisy na poprawiające nastrój pyszności – a wszystko to w duchu ajurwedy, holistycznego podejścia do zdrowia i slow life. Do czytania po wiele razy – na początku sezonu i zawsze wtedy, gdy dopadnie cię jesienna chandra.

„Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak”, Katherine May (wyd. Znak Literanova)

„Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak”, Katherine May, wydawnictwo Znak Literanova (Fot. Materiały prasowe)

Jesienny spadek nastroju nie jest niczym dziwnym, dotyka wielu z nas. Jak sobie pomóc? Choćby lekturą pięknego „Zimowania”. Autorka dzieli się w książce swoim doświadczeniem trudniejszych chwil życia. Nie znajdziesz tu jednak stu sposobów na smutek i bezsilność, tylko raczej propozycję, by się im poddać, zaakceptować gorszy czas w oczekiwaniu na lato (rozumiane także metaforycznie). Przypomina o cykliczności, która jest naturalna nie tylko w naturze, ale i ludzkim doświadczeniu. Przyniesie otuchę jesienią, ale też zawsze gdy doświadczasz zmian, zawirowań, żałoby. Do tego nie poprzez dawanie rad, a uświadomienie, że nie jesteś sama w tym, co przeżywasz.

„Odnaleźć sisu. Fiński sposób na szczęście przez hartowanie ducha i ciała”, Katja Pantzar (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

„Odnaleźć sisu. Fiński sposób na szczęście przez hartowanie ducha i ciała”, Katja Pantzar Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (Fot. Materiały prasowe)

Jeśli na myśl o kocykach, świeczkach i zapachu cynamonu robi ci się słabo, może potrzebujesz bardziej brutalnego pomysłu na przeżycie jesieni i zimy? Zamiast pławić się w komforcie, lepiej z niego wyjdź – przekonuje autorka, Kanadyjka, która przeniosła się do Finlandii. W książce proponuje np. uwielbiane przez Finów kąpiele w lodowatej wodzie i kontakt z naturą niezależnie od pogody. Wszystko po to, by odnaleźć w sobie więcej mocy sprawczej. To ona ma zaprowadzić cię do odkrycia, że samopoczucie zależy w dużej mierze od ciebie samej, a nie szalejącej aury za oknem. I że zimny prysznic naprawdę może w tym pomóc…

„Jak cieszyć się życiem. Dobrostan w pięciu odsłonach”, Tal Ben-Shahar (Wydawnictwo Zwierciadło)

„Jak cieszyć się życiem. Dobrostan w pięciu odsłonach”, Tal Ben-Shahar, Wydawnictwo Zwierciadło (Fot. Materiały prasowe)

Jeśli zamiast cieszyć się kolorami opadłych liści, zwracasz uwagę raczej na szarość jesiennego nieba, możesz spróbować zmienić swój tok myślenia. Książka „Jak cieszyć się życiem. Dobrostan w pięciu odsłonach” podpowie ci proste sposoby na to, by poczuć się lepiej – nawet gdy jesienna aura całkowicie pozbawia cię iskry radości. Autor, wykładowca Harvardu, uczył przedmiotów, które zyskały największą popularność w historii uczelni: psychologii pozytywnej oraz psychologii przywództwa. Wymyślił skuteczną metodę dążenia do szczęścia, która polega na podzieleniu go na pięć obszarów (duchowość, ciało, intelekt, relacje i emocje), a następnie małych kroków w ramach każdego z nich. Sprawdź, może zadziała na ciebie.

„Jesień”, Ali Smith (wyd. W.A.B)

„Jesień”, Ali Smith, wydawnictwo W.A.B. (Fot. Materiały prasowe)

Kiedy czytać „Jesień”, jak nie jesienią? Ta pięknie napisana powieść była nominowana w 2017 roku do Nagrody Bookera. Jej bohaterów dzieli 70 lat różnicy – ponadstuletni Daniel przebywa w śpiączce w domu starców, zaś trzydziestoletnia Elizabeth odwiedza go i wspomina ich relację. W tle rasizm, Brexit i kwestie ekologii. Jeśli się wciągniesz, w kolejce czekają trzy następne książki cyklu Ali Smith: „Zima”, „Wiosna” i „Lato”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze