1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Piesek na zamówienie – z gliny, z wełny, z papieru i na papierze

Ceramiczne figurki psów autorstwa Richie Acapulco (Fot. archiwum prywatne)
Ceramiczne figurki psów autorstwa Richie Acapulco (Fot. archiwum prywatne)
Zobacz galerię 18 Zdjęć
Gratka dla miłośników zwierząt i rękodzieła. Oto artystki, które tworzą portrety zwierzaków, również na zamówienie. Opowiedziały nam, jak powstają ceramiczne, wełniane i rysunkowe wcielenia domowych pupili. Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć.

Richie Acapulco to mała manufaktura stworzona przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, graficzkę, ilustratorkę i, jak widać, również ceramiczkę. Na profilu instagramowym Richie miłośnicy zwierząt, a zwłaszcza psów, mogą stracić głowę. Widzisz zdjęcia psa i jego ceramiczne wcielenie i natychmiast masz ochotę również mieć figurkę swojego pupila, zwłaszcza jeśli twój czworonożny przyjaciel biega już po niebiańskich łąkach.

Ceramiczne figurki psów autorstwa Richie Acapulco (Fot. archiwum prywatne) Ceramiczne figurki psów autorstwa Richie Acapulco (Fot. archiwum prywatne)

Figurki piesków i kotów, które tworzy Richie, powstają z ceramiki. Na podstawie zdjęć, które przysyłają jej zamawiający, powstaje rzeźba z gliny, w której artystka stara się oddać nie tylko wygląd zwierzaka, ale również uchwycić cechy charakteru. Czasem chodzi o łagodność i elegancję, a czasem o buńczuczny błysk w oku i zawadiacko zawinięte ucho.

Ceramiczne figurki psów autorstwa Richie Acapulco (Fot. archiwum prywatne) Ceramiczne figurki psów autorstwa Richie Acapulco (Fot. archiwum prywatne)

Praca nad jednym projektem trwa nawet kilka dni: najpierw rzeźbienie pieska w glinie, potem wypalanie, szkliwienie i ponowne wypalanie.

Spersonalizowana figurka od Richie kosztuje 400 zł, a „piesek z wyobraźni” ok. 150 zł.

Nie tylko z ceramiki

Figurki zwierzaków można wyrzeźbić nie tylko w glinie. Oczywiście jeśli się to potrafi. Świetnie robi to Patrycja z manufaktury Bobolobo. Zwierzaki powstają w technice filcowania na sucho, tzw. igłowej, oraz na mokro. W filcowaniu na sucho, jak mówi Patrycja, wykorzystuje się specjalne igły ukośnie nacięte, dzięki czemu włókna wełny zaczepiają się i łączą, tworząc zwartą formę. Są również elementy zwierzaka, które powstają w technice filcowania – na przykład psie uszy. Filcowanie na mokro polega na łączeniu poszczególnych mokrych włókien wełny przez pocieranie, ugniatanie oraz wałkowanie.

Figurki psów z filcu z manufaktury Bobolobo (Fot. archiwum prywatne) Figurki psów z filcu z manufaktury Bobolobo (Fot. archiwum prywatne)

Praca nad jednym zwierzakiem potrafi zająć Patrycji nawet 40 godzin. Wszystko zależy od wielkości i stopnia trudności. Figurki zamawiane są najczęściej w prezencie dla bliskiej osoby, bardzo często po stracie ukochanego zwierzaka, aby ukoić tęsknotę i smutek. Patrycja mówi, że zdarza się, że figurkę tego samego zwierzaka zamawiają wszyscy członkowie rodziny – wtedy musi ją zrobić w kilku egzemplarzach. Wełniane figurki to również wybawienie dla rodziców, którzy zamawiają pieska wymarzonej rasy dla dziecka, które ma alergię na sierść i nie może mieć w domu zwierzaka z krwi i kości.

Monya to kolejna artystka, w której twórczości zwierzęta zajmują wyjątkowe miejsce. – Jestem wielbicielką metafizycznego animalizmu, dlatego zwierzęta to stały temat moich obrazów-ubrań, wierzę że każdy ma swoje zwierzę-opiekuna, które odzwierciedla jego źródłową naturę-duszę.

Portrety zwierząt tworzone autorską metodą Monyi (Fot. archiwum prywatne) Portrety zwierząt tworzone autorską metodą Monyi (Fot. archiwum prywatne)

Monya opracowała autorką technikę liniowo układanej czesanki wełnianej mocowanej na tkaninie dzięki igle do filcowania. Jest rodzajem haftu filcowanego. Tą ciekawą metodą tworzy portrety zwierząt na tkaninie.

Wykonanie dużego portretu trwa 5–6 dni i jest bardzo wymagające również fizycznie – wełna skręca się i trzeba ją prowadzić precyzyjnie bardzo krętymi ścieżkami. Szybkie ruchy nakłuwające każdy kawałek przędzy wymagają ogromnej biegłości, ale i tak często przy pracy Monya łamie igły, nadwyręża bark i kaleczy sobie palce.

Portrety zwierzaków, unikatowe i tworzone na zamówienie, powstają na tkaninach, z których następnie Monia szyje ubrania: płaszcze, bluzy, tuniki.

Portrety zwierząt tworzone autorską metodą Monyi (Fot. archiwum prywatne) Portrety zwierząt tworzone autorską metodą Monyi (Fot. archiwum prywatne)

Wiele artystów i artystek tworzy portrety zwierząt tradycyjną metodą, czyli na papierze. Są to grafiki, ilustracje, a nawet obrazy olejne.

Rysunki psów autorstwa Basi Żach (Fot. archiwum prywatne) Rysunki psów autorstwa Basi Żach (Fot. archiwum prywatne)

Świetnym przykładem twórczej interpretacji „rzeźby animalistycznej” są również figurki powstające na metalowym szkielecie z gazet i kleju ryżowego. Zobaczcie, jakie ciekawe prace tworzy brytyjska artystka, której prace podziwiamy na Instagramie Diana Parkhouse.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze