1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Pałac Krasińskich w Warszawie otwiera się na zwiedzających. Jakie skarby kryje?

Pałac Krasińskich w Warszawie otwiera się na zwiedzających. Jakie skarby kryje?

Pałac Krasińskich (Fot. Filip Naumienko/Reporter/East News)
Pałac Krasińskich (Fot. Filip Naumienko/Reporter/East News)
Od dzisiaj XVII-wieczny pałac Krasińskich, znany także jako pałac Rzeczypospolitej, który znajduje się w Warszawie, po raz pierwszy będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających. W środku znajdziemy cenne zbiory Biblioteki Narodowej: największe skarby polskiej i światowej literatury, muzyki i kultury.

Spis treści:

  1. Od „Kazań świętokrzyskich” po Czesława Miłosza – co zobaczymy w pałacu Rzeczypospolitej?
  2. Pałac Krasińskich – godziny otwarcia i bilety

Warszawiacy dobrze znają ten budynek – zlokalizowany przy placu Krasińskich barokowy pałac przyciąga wzrok i aż kusi, by przekroczyć jego progi. Do tej pory jednak zwiedzanie wnętrz było możliwe tylko w wyjątkowych okolicznościach. Teraz w końcu się to zmieni – od dzisiaj (21.05.) bowiem pałac Krasińskich, znany także jako pałac Rzeczypospolitej, po zakończonym remoncie będzie dostępny dla wszystkich prawie codziennie.

– Odzyskujemy tę część stolicy przy placu Krasińskich. Dla nas najważniejsze jest pokazanie największych skarbów polskiej i światowej literatury, muzyki i kultury. Chcemy, żeby najcenniejsza biblioteka w Polsce była dostępna dla wszystkich. Stąd pomysł na remont obiektu – według niektórych historyków sztuki – jednego z najpiękniejszych pałaców na północ od Alp – powiedział dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Od „Kazań świętokrzyskich” po Czesława Miłosza – co zobaczymy w pałacu Rzeczypospolitej?

Wnętrza pałacowe kryją m.in. pełną rzeźb Salę Rycerską, Salę Wilanowską z Biblioteką Wilanowską oraz symboliczną urną z prochami książek, które znajdowały się w bibliotece na Okólniku czy Salę Kariatyd z kolumnami w kształcie ludzkich postaci. No i oczywiście skarby Biblioteki Narodowej – od teraz dostępne dla wszystkich zwiedzających.

Zaprezentowana w pałacowych wnętrzach wystawa stała to nie lada gratka dla pasjonatów literatury, zwłaszcza z poprzednich epok. Będziemy mogli bowiem zobaczyć najcenniejsze zabytki polskiego piśmiennictwa, m.in.: najstarszy zapis prozy polskiej w „Kazaniach świętokrzyskich”, „Psałterz floriański”, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, a także średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich. Odrębne miejsce zajmą rękopisy literackie, m.in.: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Dodatkowo pokazane zostaną zabytki kultury muzycznej: największy na świecie zbiór rękopisów muzycznych Fryderyka Chopina, a także oryginały utworów muzycznych drugiej połowy XX wieku, jak „Małgośka” Agnieszki Osieckiej czy „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Poza wystawą stałą w pałacu osobną przestrzeń zajmą wystawy czasowe. W czerwcu będzie to wystawa poświęcona Czesławowi Miłoszowi, w październiku zaś – Zbigniewowi Herbertowi.

Na zwiedzających czekać będzie około 200 najcenniejszych obiektów od VIII do XXI w. (Fot. Aliaksandr Valodzin/East News) Na zwiedzających czekać będzie około 200 najcenniejszych obiektów od VIII do XXI w. (Fot. Aliaksandr Valodzin/East News)

– Romantyzm zaczyna się w Polsce od tej niepozornej książki – to wydane przed dwustu laty „Ballady i romanse” Mickiewicza. Obok widzimy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Możemy zauważyć, że miał piękne i wyraźne pismo. Jest tu niemal cała kolekcja dzieł Cypriana Kamila Norwida wraz z jego autorskimi ilustracjami. Tu widać, jak świetnym był rysownikiem i wybitnym malarzem. Jest także coś, o czym niektórzy niechętnie wspominają, ale wcześniej się tym zaczytywano – to „Stara Baśń” Kraszewskiego – mówił dyrektor Biblioteki Narodowej.

Słowem: na zwiedzających czekać będzie około 200 najcenniejszych obiektów od VIII do XXI w. Najlepiej więc przekonać się samemu, co kryją wnętrza barokowej budowli. Uroczyste otwarcie zaplanowano na dziś o godzinie 20.30. Wstęp wolny. Warto przyjść, szczególnie że wydarzeniu będzie towarzyszyć plenerowy koncert w reżyserii Krzysztofa Materny. Na scenie zobaczymy m.in.: Joannę Kulig, Jolantę Majchrzak, Justynę Schneider, Daniela Olbrychskiego, Marcina Przybylskiego, Olka Różanka, Tadeusza Woźniaka oraz Sinfonię Varsovię pod batutą Wojciecha Michniewskiego.

Pałac Krasińskich – godziny otwarcia i bilety

Po raz pierwszy w historii od 21 maja pałac Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej będzie dostępny dla wszystkich zwiedzających przez sześć dni w tygodniu (z wyjątkiem wtorków) w godzinach od 11 do 19.

Biletów nie trzeba kupować – wstęp na wystawy w pałacu jest bowiem bezpłatny.

Źródła: PAP; tvn24.pl

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze