1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Połączenie miasta i gór, w którym trudno się nie zakochać. Innsbruck to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Austrii

Połączenie miasta i gór, w którym trudno się nie zakochać. Innsbruck to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Austrii

Od miejskiego komfortu po górską idyllę – położony w sercu austriackich Alp malowniczy Innsbruck ma to wszystko. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)
Od miejskiego komfortu po górską idyllę – położony w sercu austriackich Alp malowniczy Innsbruck ma to wszystko. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)
Po wizycie w Innsbrucku, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to urocze miasto położone w sercu Alp, zaspokaja potrzeby niemal wszystkich – miejscowych i przyjezdnych, starszych i młodszych, spragnionych wyciszenia i leniwego odpoczynku oraz zwolenników aktywnego spędzania czasu, fanów nowoczesności i miłośników tradycji. Wisienką na torcie jest bliska odległość gór, które zapierają dech w piersiach i odsłaniają się przed nami niemalże na każdym możliwym kroku.

Położone w dolinie rzeki Inn, otoczone majestatycznymi szczytami malownicze alpejskie miasto Innsbruck to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Austrii. Tyrolska stolica zachwyca małym formatem i już od kilku sezonów jest gorącym punktem wypadowym dla turystów z Europy i nie tylko. To nieoczywiste, ale idealne miejsce na wakacyjny wyjazd i śnieżne szaleństwo. Urocza mikrometropolia przyciąga przede wszystkim alpejsko-miejskim stylem życia oraz bogactwem kontrastów, szczególnie jeśli chodzi o połączenie miasta i gór. Tutaj historia spotyka się z teraźniejszością, stare i dobrze zachowane budynki z nowoczesnymi i imponującymi atrakcjami architektonicznymi, a miejski gwar z przyrodą. Innsbruck roztacza zatem atmosferę dawnych czasów, ale ma w sobie też wszechobecnego ducha nowoczesności.

Innsbruck to malownicze miasto położone położone w dolinie rzeki Inn. (Fot. materiały partnera) Innsbruck to malownicze miasto położone położone w dolinie rzeki Inn. (Fot. materiały partnera)

To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie w obszarach miejskich można doświadczyć natury i prawdziwie odpocząć w otoczeniu gór, kwiecistych łąk i zielonych lasów. W parkach i ogrodach można spacerować, urządzać pikniki oraz podziwiać wyjątkowe rośliny i wiekowe drzewa. Różnorodna flora i fauna w górnych partiach gór również zachwyca i sprzyja pieszym wycieczkom. Gwarantujemy, że czas od wiosny do jesieni to spektakularny moment na piesze odkrywanie alpejskiej scenerii, podglądanie zwierząt, zatrzymywanie się w górskich chatach na pyszne jedzenie i rozkoszowanie się przepięknymi widokami.

Warto też wspomnieć o tym, że chociaż Innsbruck ma ponad 130 tys. mieszkańców, ok. 30 tys. to studenci, w tym wielu z zagranicy. Nic więc dziwnego, że miasto jest tak „młode i nowoczesne”. Już na pierwszy rzut oka widać jego modny, a przede wszystkim sportowy klimat. Miasto ma do zaoferowania również niezwykłe wydarzenia kulturalne, szeroką gamę sklepów i modnych pubów. Atrakcje dla młodych to jednak nie wszystko, bo Innsbruck jest także rajem dla starszych, którzy potrzebują więcej wyciszenia i nieśpiesznego odpoczynku. I co najważniejsze, wszyscy żyją tu ze sobą w zgodzie i symbiozie.

W Innsbrucku można bez ograniczeń korzystać z dobrodziejstw miasta i natury. (Fot. materiały partnera) W Innsbrucku można bez ograniczeń korzystać z dobrodziejstw miasta i natury. (Fot. materiały partnera)

Jeśli masz zatem ochotę na krótki urlop w malowniczym miejscu, Innsbruck na pewno cię nie zawiedzie. Miasto oferuje piękne widoki, liczne trasy do wędrówek i urocze stare miasto. Zostań z nami, aby lepiej poznać stolicę Tyrolu i zaplanować idealny wypad do Innsbrucka, który łączy w sobie miejski komfort i górską idyllę, wspaniałą architekturę i smaczne jedzenie, i to bez względu na porę roku.

Innsbruck: najciekawsze atrakcje, których nie można przegapić

Spacer po Starym Mieście

Spacer wąskimi uliczkami miasta pozwala zobaczyć historyczną architekturę z czasów imperium Habsburgów z austriackimi Alpami w tle. To niemalże podróż przez wieki: od średniowiecznej starówki przechodzimy obok bogato zdobionych barokowych fasad do Maria-Theresien-Straße. Możemy tu podziwiać także piękne obiekty sakralne: imponujące kościoły, klasztory, katedry i kaplice, w których warto zatrzymać się chociaż na chwilę. Szukasz pięknego widoku lub idealnego miejsca na selfie? Platform widokowych w mieście i jego okolicach również jest pod dostatkiem.

Maria-Theresien-Straße w Innsbrucku (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl) Maria-Theresien-Straße w Innsbrucku (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)

Jednym z przykładów jest ukończona w 1450 r. Wieża Miejska, symbol starego miasta. Nie wydaje się wielka w porównaniu z nowoczesnymi budynkami, ale gdy ją wybudowano 51 m. robiło ogromne wrażenie. Dziś dostępna jest dla zwiedzających jako punkt widokowy na całe miasto i okolice. Ponad 133 stopnie prowadzą nas na platformę, z której roztacza się widok na średniowieczne ulice, skocznię Bergisel, górę Patscherkofel, rzekę Inn i pasmo górskie Nordkette.

Widok z Wieży Miejskiej w Innsbrucku (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl) Widok z Wieży Miejskiej w Innsbrucku (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)

Innym miejscem, które warto odwiedzić jest Kościół Dworski, znany również jako Kościół Schwarzmandera, który skrywa w swoim wnętrzu 28 naturalnej wielkości figur z brązu, które stoją na straży grobu cesarza Maksymiliana I. Nad grobem czuwają m.in. dwie żony władcy, Maria von Burgund i Maria Sforza, a także arcyksiążę Zygmunt Tyrolu, król Portugalii Ferdynand, a nawet król Artur. I chociaż monument zajmuje honorowe miejsce w kościele, budynek jest też miejscem wiecznego spoczynku arcyksięcia Ferdynanda II i jego żony Filipiny.

Jest też słynny Złoty Dach. Dzięki złoconym miedzianym gontom oraz bogatej dekoracji Golden Roof przyciąga wzrok turystów z całego świata. Zbudowany około 1500 roku na zlecenie cesarza Maksymiliana I Złoty Dach jest chyba najsłynniejszym zabytkiem Innsbrucku. Mistrzem budowniczym jest Nikolaus Türing Starszy, a dekorację freskową przypisuje się Jörgowi Köldererowi, nadwornemu malarzowi.

W Innsbrucku możemy podziwiać historyczną architekturę na tle malowniczych gór. (Fot. materiały partnera) W Innsbrucku możemy podziwiać historyczną architekturę na tle malowniczych gór. (Fot. materiały partnera)

Złoty Dach jest najsłynniejszym zabytków Innsbrucka. (Fot. materiały partnera) Złoty Dach jest najsłynniejszym zabytków Innsbrucka. (Fot. materiały partnera)

Zamek Ambras i pierwsze muzeum na świecie – to trzeba zobaczyć!

Ambras to pierwsze muzeum na świecie oraz jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w całej Austrii. Zbudowany w 1563 r. renesansowy zamek wznosi się nad miastem i mieści skarbnicę zbroi, broni i dzieł sztuki. Co ciekawe, obiekt był prezentem miłosnym od arcyksięcia Ferdynanda II dla pięknej Filipin. Córka kupca augsburskiego nie przystała jednak na syna cesarza Habsburgów: ślub, małżeństwo i dzieci musiały być oficjalnie utrzymywane w tajemnicy. Są tu komnaty pełne skarbów: Ferdynand II umieścił swoje zbiory w specjalnie wybudowanym budynku muzealnym. Oprócz słynnej Izby Sztuki i Osobliwości można zwiedzić także zbrojownię, Salę Hiszpańską, łaźnię Filipiny, kolekcję szkła Strassera, Galerię Portretów Habsburgów i imponujące wystawy specjalne. Koniecznie wygospodaruj trochę czasu na spacer po wspaniałych ogrodach.

Zamek Ambras w Innsbrucku (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl) Zamek Ambras w Innsbrucku (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)

Wnętrze zamku Ambras w Innsbrucku (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl) Wnętrze zamku Ambras w Innsbrucku (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)

Hungerburgbahn: kolejką linową w góry

Futurystyczna kolejka linowa Hungerburgbahn zaprojektowaną przez architektkę Zahę Hadid w zaledwie 8 min. dowiezie nas z historycznej starówki do dzielnicy Hungerburg, poprzez przystanek prowadzący do alpejskiego zoo. Stamtąd należy przejść przez plac Hermann-Buhl-Platz i dalej do wyciągu Seegrubenbahn prowadzącego na znajdujący się na wysokości 1905 m. n.p.m. szczyt Seegrube. Dzięki bezpośrednim połączeniom możemy dostać się także kolejkami Nordkettenbahn na Top of Innsbruck, znajdujący się na wysokości 2300 m. n.p.m. szczyt Hafelekar w paśmie Nordkette z imponującymi panoramicznymi widokami i naturalnym alpejskim otoczeniem. To prawdopodobnie najbardziej spektakularny punkt widokowy w mieście. U podnóża góry – stolica Alp. Za nim Karwendel – park przyrody, nieokiełznane góry, miejsce marzeń. Powodów, aby tu dotrzeć jest mnóstwo: od nowoczesnego projektu stacji wyciągów po wspaniałe panoramy i obiekty sportowe.

Kolejka Hungerburgbahn w 8 min. dowiezie nas z centurm do dzielnicy Hungerburg. (Fot. materiały partnera) Kolejka Hungerburgbahn w 8 min. dowiezie nas z centurm do dzielnicy Hungerburg. (Fot. materiały partnera)

Futurystyczny wygląd stacji kolejki Hungerburgbahn zaprojektowała Zaha Hadid. (Fot. materiały partnera) Futurystyczny wygląd stacji kolejki Hungerburgbahn zaprojektowała Zaha Hadid. (Fot. materiały partnera)

Muzeum i Ogrody Swarovskiego w Wattens

Świat Kryształów Swarovskiego znajduje się zaledwie 20 km na wschód od Innsbrucka. Możemy tu dojechać bezpośrednim transportem: bezpłatnym autobusem wahadłowym i spędzić cały dzień w zielonych ogrodach i przestrzeniach muzeum, ciesząc wszystkie zmysły sztuką i pięknem natury. Rozległy ogród ze słynnym olbrzymem w jego sercu widać już od wejścia. Wewnątrz giganta trwa wystawa. Budynek kryje aż 18 cudownych komnat: do najważniejszych atrakcji należą Silent Light, lodowa komora, w której przez cały rok panuje śnieg, oraz sala The Art of Performance, w której wszystko kręci się wokół historii firmy Swarovski w Hollywood. Jest tu także bogato zaprojektowany sklep z niezliczoną ilością pamiątek i biżuterii oraz restauracja Daniels Kristallwelten, do której warto wybrać się na zakończenie wizyty w muzeum.

Muzeum i Ogrody Swarovskiego znajdują się zaledwie 20 km na wschód od Innsbrucka. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl) Muzeum i Ogrody Swarovskiego znajdują się zaledwie 20 km na wschód od Innsbrucka. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)

W Ogrodach Swarovskiego możemy cieszyć wszystkie zmysły sztuką i pięknem natury. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl) W Ogrodach Swarovskiego możemy cieszyć wszystkie zmysły sztuką i pięknem natury. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)

W Ogrodach Swarovskiego możemy cieszyć wszystkie zmysły sztuką i pięknem natury. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl) W Ogrodach Swarovskiego możemy cieszyć wszystkie zmysły sztuką i pięknem natury. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)

Skocznia narciarska Bergisel

Na historycznym wzgórzu Bergisel znajduje się skocznia narciarska zbudowana w 1925 r. Obiekt sportowy dwukrotnie był miejscem Igrzysk Olimpijskich (1964 i 1976 r.), a w 1988 roku Mszę Św. odprawił tu sam papież Jan Paweł II. W 2001 r. skocznię odbudowano według projektu architektki Zaha Hadid, która w elegancki sposób połączyła wszystkie elementy, aby całość przypominała użyteczną rzeźbę. To tu spotykają się sportowcy i fani zimowych sportów, np. podczas międzynarodowego Turnieju Czterech Skoczni. To także całoroczny ośrodek szkoleniowy i przy okazji najnowocześniejszy obiektem sportów narciarskich na świecie. Punkt przyciąga również turystów, miłośników technologii i architektury oraz tych, którzy szukają wspaniałych widoków. Cały obiekt, łącznie z kolejką linową, wyciągiem wieżowym, kawiarnią panoramiczną i tarasem widokowym na wieży skoczni, jest otwarty dla zwiedzających.

Nowoczesną wieżę skoczni Bergisel zaprojektowała słynna architektka Zaha Hadid. (Fot. materiały partnera) Nowoczesną wieżę skoczni Bergisel zaprojektowała słynna architektka Zaha Hadid. (Fot. materiały partnera)

Widok ze skoczni Bergisel (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl) Widok ze skoczni Bergisel (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)

Innsbruck: pytania i odpowiedzi

Gdzie się zatrzymać w Innsbrucku i gdzie dobrze zjeść? Opcji jest wiele, my jednak polecamy położony nad rzeką hotel Innsbruck, ulokowany blisko zabytków Starego Miasta, mający komfortowe pokoje, zachwycające spa, kryty basen, saunę fińską oraz łaźnię parową. Znakomitą kuchnię oferuje natomiast restauracja Die Wilderin. Zjemy tu pyszny, niezapomniany posiłek, spróbujemy specjałów lokalnej kuchni oraz spędzimy miło czas w przytulnym otoczeniu.

Jaki czas jest najlepszy na wizytę w Innsbrucku? Miasto warto odwiedzić o każdej porze roku. Sezon trwa od grudnia do marca, ale Innsbruck oferuje znacznie więcej niż tylko śnieżne szaleństwo. Sporo atrakcji jest tu również latem: pisze wędrówki, spokojne spacery po starówce, zwiedzanie muzeów oraz wycieczki rowerowe. Na takowe najlepiej wybrać się rowerem elektrycznym – i zwiedzić okolicę płaskowyżu Mieming – gwarantujemy niezapomniane widoki gór i spokój pośród alpejskich łąk. Zwolennicy bardziej ekstremalnych sportów z pewnością ucieszy możliwość wspinaczki, z kolei leniuchów: odpoczynek w rytmie slow pozwalający delektować się tradycyjnymi przysmakami i kulinarnymi rozkoszami.

Na wycieczkę rowerową najlepiej wybrać się rowerem elektrycznym w okolice płaskowyżu Mieming. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl) Na wycieczkę rowerową najlepiej wybrać się rowerem elektrycznym w okolice płaskowyżu Mieming. (Fot. Marta Waszkiewicz/Zwierciadlo.pl)

Innsbruck i okolice to raj dla fanów wspinaczki. (Fot. materiały partnera) Innsbruck i okolice to raj dla fanów wspinaczki. (Fot. materiały partnera)

Jak dostać się do Innsbrucka? Najlepiej wykupić lot przez Monachium. Podróż ze stolicy Bawarii zajmuje około dwóch godzin i 15 minut samochodem lub pół godziny dłużej pociągiem. Dotarcie do Innsbrucka jest również możliwe dzięki sprawnemu, dobrze skomunikowanemu systemowi kolei i lotom regionalnym na lotnisko w Innsbrucku.

Jak się poruszać po mieście? Najlepszym sposobem na zwiedzanie Innsbrucka są nieśpieszne spacery i wędrówki miejskimi szlakami – wiele atrakcji znajduje się bowiem blisko siebie. Po mieście można poruszać się również komunikacją publiczną, a do atrakcji poza centrum bez trudu dojechać oznaczonymi ścieżkami rowerowymi. Warto też pamiętać, że przejazdy wybranymi wyciągami i kolejkami linowymi, transport publiczny, a także muzea i atrakcje, są darmowe ze specjalną kartą turystyczną Innsbruck Card, którą można kupić na 24, 48 lub 72 godziny.

Po mieście można poruszać się m.in. komunikacją miejską. (Fot. materiały partnera) Po mieście można poruszać się m.in. komunikacją miejską. (Fot. materiały partnera)

Jak zwiedzać? Innsbruck możesz zwiedzać niezależnie według własnego harmonogramu lub z przewodnikiem. Jeśli chcesz wybrać się w odkrywczą podróż po najstarszych częściach miasta, przyjrzeć się współczesnemu Innsbruckowi i spacerować śladami słynnej cesarskiej dynastii Habsburgów, polecamy tę drugą opcję. Jeśli jednak nie masz zbyt wiele czasu na zorganizowane wycieczki, Innsbruck może też zwiedzić samodzielnie i to nawet w godzinę, jeden dzień lub trzy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze