1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Jak urządzić balkon w bloku

123rf.com
W tym roku „zimna Zośka” trochę się zasiedziała, ale na szczęście wszystko wróciło już do normy i znów jest ciepło. Można sadzić kwiatki, zażywać kąpieli słonecznych i wylegiwać na świeżym powietrzu z książką, popijając zimne napoje. Wszystko to wydaje się proste, jeśli masz szczęście mieszkać w domu z ogrodem. Trochę trudniej mają ci, którym do dyspozycji pozostaje jedynie taras lub balkon w bloku.

Ale przecież nawet ten najmniejszy balkonik może stać się prawdziwą oazą. Wystarczy odpowiednio dobrać dodatki. Jeśli więc i ty należysz do grupy posiadaczy balkonów, spraw, aby zamiast przechowalnią rupieci, stał się miejscem, w którym chce się przebywać i odpoczywać.

Podstawą stworzenia na tarasie namiastki ogrodu są oczywiście rośliny. Jeśli masz dużo miejsca, możesz pomyśleć o donicach z iglakami lub krzewami bukszpanu. Od wścibskich oczu sąsiadów osłonią cię rośliny pnące, np. bluszcz lub powojniki posadzone przy minipergoli. Jeśli w kuchni używasz świeżych ziół, zastanów się nad wygospodarowaniem miejsca na własny zielnik. A kiedy przestrzeń, jaką masz do dyspozycji, jest zdecydowanie mniejsza, ogranicz się do kwiatów. Dobieraj różne gatunki, tworząc z nich kolorowe kompozycje. Już kilka doniczek wystarczy, aby balkon w przybliżył cię do natury.

Za pomocą dodatków w różnych stylach możesz wyczarować kącik odpowiadający gustom domowników. Już nie jesteśmy skazani jedynie na plastikowe doniczki, identyczne na każdym balkonie w bloku. Minimaliści mogą wybrać proste kamienne donice. Osobom lubiącym klimaty industrialne polecam metalowe skrzynki. Dla gustujących w stylu rustykalno-romantycznym doskonałym wyborem będą wiklinowe kosze, a drewniane skrzyneczki spodobają się miłośnikom natury i stylu eko.

Jeśli masz dużo miejsca, koniecznie zadbaj o odpowiednie meble tarasowe. Ich wybór jest ogromny. Znajdziesz zarówno proste, drewniane ławy, jak i romantyczne, kute krzesełka i stoliki. Fanom koloru polecam różnego rodzaju leżaki i hamaki. Jeśli twój balkon jest malutki, spróbuj zmieścić na nim choć jedno krzesło, na którym będzie można przysiąść popijając poranną kawę.

Do budowania nastroju przydatne też będą poduszki i pledy, które doskonale sprawdzą się w późnym wieczorem, kiedy zacznie robić się chłodniej. Dobierz ich kolor i wzór, do stylu mebli i doniczek.

Nie zapominaj, że dopełnieniem wystroju, również na tarasie i balkonie, jest światło. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się to nastrojowe, lekko rozpraszające wieczorny mrok. Ustaw świeczniki, zawieś latarenki lub kolorowe lampiony i delektuj się lampką wina, słuchając świerszczy lub przyglądając się  letniej burzy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze