1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Lampa robi wnętrze

Groupa Studio
Groupa Studio
Zobacz galerię 7 zdjęć
Malujemy, meblujemy, ustawiamy, dekorujemy i często nie doceniamy znaczenia, jakie dla klimatu naszego mieszkania ma oświetlenie. Lampy tworzą styl. Nie da się temu zaprzeczyć.

Odpowiednio dobranym żyrandolem, czy kinkietem możemy podkreślić charakter wnętrza. Możemy też przełamać monotonię, montując oświetlenie w zupełnie innym stylu.

Kiedyś idąc wieczorem ulicą i zaglądając w okna mieszkań, można było pomyśleć, że wszyscy kupili żyrandole w jednym sklepie – trzy szklane klosze zwisające na jednej nóżce z sufitu. I straszne i śmieszne zarazem. Na szczęście te czasy już minęły. Dzisiaj ilość worów, kolorów i materiałów jest trudna do ogarnięcia. Dla każdego znajdzie się coś miłego.

Miłośnikom ekologii polecam lampy, które powstały naturalnych materiałów. To niesamowite co można zrobić np. z drewna lub papieru. Dziś lampy mają nie tylko drewniane podstawy. Litewscy projektanci z firmy Mammalampa stworzyli także klosze wydrążone z pieńków oraz zaplecione z papieru na kształt warkoczy.

Coraz ciekawsze są również lampy ze szkła. Możemy odnaleźć wśród nich żyrandole udające wielkie krople wody, delikatne mydlane bańki lub lodowe sople. Zresztą trend „udawania” jest coraz popularniejszy. Są lampy udające rośliny, kielichy kwiatów, muchomory, a nawet podwodne koralowce, takie jak np. Sparks zaprojektowana przez Daniel Becker Design Studio. A jak jest flora, to musi być też fauna – ptaki, motyle, psy, ryby. Właściwie uzbierałoby się całe zoo. Najciekawsze są chyba lampki stołowe, takie jak stworzona przez Aleksandra Mukomelova Shark Lamp lub te z Atelier Abigail Ahern, przedstawiające buldogi i pelikany z muślinowymi abażurkami na głowach. Właściwie trudno powiedzieć, czy to jeszcze kicz, czy już glamour. W trend naśladownictwa wpisują się też kultowe już projekty Book Lamp autorstwa izraelskiej firmy Groupa Studio i Teelicht projektu Jana Bernsteina.

Jeśli wolisz coś prostszego powinieneś zwrócić uwagę na styl industrialny, który ostatnio przebojem wkroczył na salony. Charakterystyczne są dla niego wielkie metalowe klosze, przemysłowe lampki na wysięgnikach, żarówki dyndające samotnie na kablach i kinkiety wyglądające niczym dopiero co wymontowane z jakiejś fabryki. Takie lampy oferują m.in. firmy Eichholtz i Kare Design.

Pamiętaj, że lampa ma nie tylko znaczenie użytkowe, ale także estetyczne. Ciekawy żyrandol lub kinkiet może stanowić mocny akcent w wystroju mieszkania. A światłem w zależności od jego miejsca i koloru możesz budować różne nastroje i wyeksponować walory elementów architektury. Więc korzystaj z ogromu możliwości i eksperymentuj.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze