Czy zmiana pracy jest rzeczywiście tak prosta jak twierdzą niektórzy?

fot.123rf

W ostatnich latach, a szczególnie na początku roku, modne są wszelkie „zmiany życiowe”. Artykuły czy hasła w wielu pismach przekonują nas do podejmowania nowych wyzwań. W ramach zdrowo pojętej emancypacji do poszukiwania własnej ścieżki zawodowej zachęca się przede wszystkim kobiety. – Myślę, że nie jest to kwestia mody, a rosnącej świadomości wśród kobiet, że mogą w życiu robić to, co lubią, a praca może być dla nich miejscem realizacji własnych pasji i spełnienia. – wyjaśnia Natalia Bogdan, założycielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse.

Gdzie możemy zdobyć rzetelną wiedzę na temat zawodów czy stanowisk najbardziej teraz poszukiwanych? Rynek zmienia się niezwykle szybko… Często musimy się przecież przekwalifikować, bo dotychczas zdobyta wiedza „traci na aktualności”. Jak więc w rozsądny sposób zadbać o swoje szczęście w pracy?

Wielu kobietom praca kojarzy się z przykrym obowiązkiem, są w niej nieszczęśliwe, a wykonują ją m.in. ze względów finansowych czy z niewiedzy, że może być inaczej. Aktualnie rynek pracy oferuje tyle możliwości, iż każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie twierdzę, że jest to łatwe, ale patrząc na moich klientów, mogę śmiało powiedzieć, że możliwe.

Każdą zmianę należy rozpocząć od zdefiniowania celu, niezbędne jest tu także poznanie swoich talentów czy predyspozycji zawodowych. Jeśli sami wiemy, jakie aktywności przychodzą nam z łatwością i jakie kompetencje wyróżniają nas na tle innych pracowników, łatwiej jest nam znaleźć pracę marzeń. Kolejnym krokiem jest spisanie planu działania i konsekwentne jego realizowanie. Może się okazać, że chcąc np. otworzyć przedszkole, będziemy potrzebowali zgłębić tajniki skutecznej sprzedaży, bo jak wiadomo, to kluczowa umiejętność w prowadzeniu biznesu – decydując się na zmianę, powinniśmy być gotowi na wychodzenie ze swojej strefy komfortu, otwarcie się na nowe działania, których być może do tej pory nie musieliśmy podejmować.

Chcąc dokonać zmiany w życiu zawodowym warto też skorzystać z pomocy Doradcy Kariery. Taka osoba oferuje szereg pomocnych narzędzi pozwalających określić nasze predyspozycje zawodowe. Nasi doradcy pracują m.in. na testach Thomasa. Rekomenduję podjąć współpracę właśnie z doradcą z agencji pracy, ponieważ mają oni także dostęp do aktualnych ofert pracy.

W wielu pismach czy na portalach można przeczytać cudowne historie o osobach, które postanowiły zmienić zawód. Dowiadujemy się od nich jak dobrze było rzucić wszystko i zacząć życie od nowa… Czy faktycznie może sobie na coś takiego pozwolić przeciętna osoba pracująca, z tzw. klasy średniej?

Tak, ja też uwielbiam czytać te historie, choć bardziej mnie interesuje droga dojścia do tego sukcesu. Sama wiem po sobie, że sukces nie jest kwestią szczęścia, lecz wypadkową przygotowania, kompetencji, postawy oraz wytrwałości w realizacji założonego planu.

Warto pamiętać, że każda zmiana to proces. Nie polecam rzucać wszystkiego z dnia na dzień, lecz przygotować się do tego ważnego dnia – zmiany zawodu lub przejścia na swoje. Nie znam osoby, która odniosła długotrwały sukces działając na bazie emocji: pokłóciłam się z szefem, postanowiłam zwolnić się z dnia na dzień, zaczęłam własny biznes i szybko odniosłam sukces. Oczywiście na taki scenariusz – zwolnienia się z dnia na dzień – mogą sobie pozwolić osoby, które mają zaplecze finansowe, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taki komfort.

Każda zmiana jest prostsza, jeśli mamy poduszkę finansową. Większość osób, która chce zmienić zawód, rozpocząć nową ścieżkę zawodową, czy otworzyć własny biznes zaczyna od zgromadzenia oszczędności, które pozwolą na funkcjonowanie przez około 12 miesięcy. To daje swobodę działania i możliwość podejmowania odważniejszych decyzji.

Bardzo ważny jest także dobrze opracowany plan – dopasowany do realiów rynkowych i skonsultowany z zaufanymi, bardziej doświadczonymi osobami.

Warto także czytać historie ludzi, którzy osiągnęli sukces, ponieważ dla wielu są one źródłem inspiracji do podjęcia decyzji o realizacji marzeń zawodowych. Pomocne jest również znalezienie osoby, która jest w miejscu, w którym my chcielibyśmy być – możemy sporo się od niej nauczyć, ponieważ przeszła już drogę, na którą my dopiero wkraczamy.