1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak oszczędzić pieniądze na przyjemności?

Jak oszczędzić pieniądze na przyjemności?

fot.123rf
fot.123rf
„Oszczędność to wielki dochód” – głosił rzymski pisarz Cyceron. Od ponad dwóch tysięcy lat nic się nie zmieniło. Celowe oszczędzanie to najprostsza metoda zasilenia domowego budżetu nawet o kilkanaście tysięcy. Sekret tkwi w wyrobieniu w sobie pozytywnych nawyków i konsekwentnym wprowadzaniu ich w życie. Gotowanie w domu i rzucenie palenia to oszczędność blisko 17 tysięcy złotych rocznie, a to tylko nieliczne możliwości.

Po pewnym czasie oszczędzanie stanie się codziennością. Najrozsądniej zacząć od stworzenia rubryki strat i zysków. To najprostszy sposób na uświadomienie sobie, jak słono płacisz za swoją nieuwagę i nieświadome działania. A przecież nie chodzi o rezygnację z przyjemności, ale o zdobycie na nie środków. Dlaczego światło włączone w pokoju, w którym nikt nie przebywa, i płynąca intensywnym strumieniem woda z kranu mają decydować o tym, że najbliższe wakacje spędzisz nie nad Atlantykiem, ale nad Bałtykiem?

Ile możesz zaoszczędzić?

Oszczędzanie pieniędzy nie jest łatwe. Często kwotę, którą dumnie odkładasz na początku miesiąca, musisz wydać pod koniec. Łatwiej zatem szukać oszczędności tam, gdzie się ich nie spodziewasz – w kuchni, łazience i na… zakupach. Dzięki prostemu zestawieniu zobaczysz, że w skali roku wydajesz blisko 19 tysięcy złotych na rzeczy, których nie potrzebujesz i często nie dostrzegasz. Celowe oszczędzanie warto zacząć od tego, co najmniej oczywiste – zużycia wody i światła. Roczny koszt ręcznego mycia naczyń wynosi około 1237,35 złotych, zaś użycie zmywarki zmniejsza koszt do 581,65 złotych.

Równie ważnym elementem świadomego oszczędzania jest dokładne planowanie listy zakupów. Kupowanie tego, czego w rzeczywistości potrzebujesz, nie wpłynie na obniżenie jakości życia. Rezygnacja z dużych zakupów w drogich osiedlowych sklepach, rozsądne podejście do promocji i unikanie kupowania w pośpiechu sprawi, że w skali roku wydatki zmniejszą się nawet do 40%.

Celowe oszczędzanie

Samochód czy rower, palić czy nie, stołować się na mieście czy gotować w domu? Takie wybory zdecydowanie wpływają na „nie mieć czy mieć”.

Spędzanie kilku godzin dziennie w biurze i kolejnej godziny lub więcej za kółkiem nie jest zdrowe ani oszczędne. Roczny koszt dojazdu autem do pracy wynosi średnio ponad 2 tysiące złotych. Zminimalizujesz koszty, unikniesz stresujących korków i przy okazji zadbasz o zdrowie, podróżując rowerem podczas ciepłych miesięcy.

Jedzenie na mieście może być przyjemne, ale często bywa niezdrowe i bardzo kosztowne. W skali roku z łatwością możesz zmniejszyć wydatki aż o 12 tysięcy złotych. Wystarczy odkryć w sobie miłość do gotowania i przyrządzać potrawy w domu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że użyjesz najlepszych, świeżych produktów.

Palić czy nie – to najtrudniejsza decyzja i jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie. Argumenty dotyczące zdrowia warto wzmocnić finansowymi statystykami. Nałogowi palacze miesięcznie wydają na papierosy około 405 złotych, co w skali roku daje aż 4860 złotych. Czy nie lepiej postawić na zdrowie i podróże? Przez ostatnie 5 lat palenia wiele Cię ominęło – dwutygodniowa wycieczka do Izraela, inspirująca podróż do Maroka, odkrycie Egiptu czy Turcji i tydzień w eleganckim hotelu w Chorwacji.

Źródło: Optima

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze