fbpx

Joga – dlaczego warto zacząć ją praktykować?

Międzynarodowy Dzień Jogi 2019 w Łazienkach Królewskich w Warszawie. (Fot. Materiały prasowe)
Międzynarodowy Dzień Jogi 2019 w Łazienkach Królewskich w Warszawie. (Fot. Materiały prasowe)

16 czerwca celebrowaliśmy w Polsce Dzień Jogi. Już po raz piąty akcja ta została zorganizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Jogi.

Joga to nie jest teoria. Milionom ludzi na całym świecie praktyka jogi podnosi jakość życia, pomaga radzić sobie z bieżącym stresem, okazuje się zbawienna w kryzysowych sytuacjach. Joga zapewnia holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Co roku, na całym świecie, świętuje się Międzynarodowy Dzień Jogi, przypadający na 21 czerwca – datę tę wyznaczyła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcą święta jest premier Indii Narendra Modi, który w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 27 września 2014 powiedział:

„Joga jest nieocenionym darem starożytnej tradycji Indii. Jest ucieleśnieniem jedności ciała i umysłu, myśli i działania, wolności i spełnienia, harmonii między człowiekiem a przyrodą. Nie chodzi o ćwiczenia, ale to aby odkryć poczucie jedności siebie, świata i natury.”

W Polsce, Międzynarodowy Dzień Jogi objął patronatem Ambasador Republiki Indii, Tsewang Namgyal. Organizatorami wydarzeń są: Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Fundacja Art Of Living Polska. W promocję tego święta chętnie włączają się nie tylko szkoły jogi i ich mistrzowie, ale też ambasadorki jogi w Polsce.

Na zdjęciu: Aneta Awtoniuk, Małgorzata Pieczyńska, Paulina Holtz, Edyta Herbuś, Dominika Łakomska, Kirti Gahlawat, Ewa Szabatin. (Fot. Materiały prasowe)
Na zdjęciu: Aneta Awtoniuk, Małgorzata Pieczyńska, Paulina Holtz, Edyta Herbuś, Dominika Łakomska, Kirti Gahlawat, Ewa Szabatin. (Fot. Materiały prasowe)

Co daje praktyka jogi?

Aneta Awtoniuk – behawiorystka zwierzęca, coach i trenerka umiejętności interpersonalnych na co dzień praktykuje ashtangę.
„Świadomie oddychając, regularnie ustawiając ciało w asanach, wprowadzając w życie jamy i nijamy uzdrawiamy nasze życie, nas samych. Organizm działa skutecznie i wydajnie, psychika jest odporna i stabilna, emocje czyste i prawdziwe.”

Agnieszka Cegielska – prezenterka telewizyjna.
„Joga daje mi niezwykłą możliwość w zabieganym XXI wieku połączenia mojej duszy i ciała… Jest dla mnie formą balsamu, wędrówki w głąb siebie i możliwości zadbania o ciało w sposób holistyczny.”

Edyta Herbuś zawodowa tancerka i aktorka.
„Dlaczego wybrałam jogę – bo warto dążyć do harmonii pomiędzy duszą a ciałem. Ćwicząc jogę dbam w ten sposób o dobrą kondycję, koncentrację i właściwy przepływ energii.”

Paulina Holtz aktorka, autorka książki „Luśka na planecie Dziecko” oraz „Po pierwsze joga”.
„Joga daje mi świadomość ciała, która staje się bazą do innych treningów oraz wyciszenie, które pomaga mi w życiu. Uczy mnie wytrwałości. Sprawia, że uważniej słucham sygnałów płynących z mojego ciała i daje narzędzia do samopomocy.”

Dominika Łakomska – aktorka, medytacją i jogą interesuje się od 11 lat.
„Joga nie daje, joga zabiera. Zabrała mi wiele napięć mięśniowych, zabrała ból kręgosłupa, zabrała niepokój, zabrała całe tony stresów, zabrała dużo smutku i innych emocji, które miały duży wpływ na to, jak się czułam. Joga zabiera mnie w podróż w nieznane – tam, gdzie czuję kim jestem i dokąd zmierzam, bez zbędnego balastu, za to z zaufaniem, że jedyną pewną jest zmiana.”

Małgorzata Pieczyńska – aktorka aktywna zawodowo w Szwecji i w Polsce.
„Joga stała się dla mnie spójnym system działania zmierzającego do osiągnięcia zdrowia fizycznego, psychicznego i szczęścia.”

Oto krótka fotorelacja z tegorocznych obchodów Dnia Jogi w Warszawie. Uczestnicy w atmosferze rodzinnego pikniku ćwiczyły jogę i korzystały z wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

Na zdjęciu: Grzegorz Pawłowski, coach oddechem, autor książki "Oddech". Podczas Dnia Jogi w Warszawie poprowadził warsztaty z oddychania. (Fot. Materiały prasowe)
Na zdjęciu: Grzegorz Pawłowski, coach oddechem, autor książki „Oddech. Oddychaj świadomie, żyj pełniej”. Podczas Dnia Jogi w Warszawie poprowadził warsztaty z oddychania. (Fot. Materiały prasowe)

 

Na stoisku Wydawnictwa Zwierciadło można było kupić książki wielu znakomitych autorów w promocyjnych cenach. (Fot. Materiały prasowe)

 

Karolina i Maciej Szaciłło poprowadzili pokaz kulinarny "Smak równowagi" inspirowany książką "Przyprawy, które leczą". (Fot. Materiały prasowe)
Karolina i Maciej Szaciłło poprowadzili pokaz kulinarny „Smak równowagi” inspirowany książką „Przyprawy, które leczą”. (Fot. Materiały prasowe)

 

Na zdjęciu od lewej: Justyna Ogłozińska (z córką) i Katarzyna Wesołowska z Wydawnictwa Zwierciadło oraz Jolanta Szymańska i Michał Korpusik z Media Connect. (Fot. Materiały prasowe)
Na zdjęciu od lewej: Justyna Ogłozińska (z córką) i Katarzyna Wesołowska z Wydawnictwa Zwierciadło oraz Jolanta Szymańska i Michał Korpusik z Media Connect. (Fot. Materiały prasowe)

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze