Jak pokonać nieśmiałość?

jak pokonac niesmialosc
123rf.com

Nie potrafisz nawiązać kontaktu z innymi? Pocą ci się dłonie przed każdym wystąpieniem? A może przerasta cię zapytanie o cokolwiek podczas zakupów w centrum handlowym? Zacznij stopniowo, ale śmiało pracować nad swoją nieśmiałością

1. Postanów, jakich zmian chcesz dokonać

a) Zmiany muszą być realne. Jeśli twoja nieśmiałość nie pozwala ci na wejście to „twojego” sklepu, by kupić gazetę, nie zaczynaj od pomysłu, aby przygotować prezentację dla 200 osób! Wytyczaj sobie niewielkie cele i pamiętaj o metodzie drobnych kroczków.

b) Określ sposób kontrolowania swoich postępów. Np. zacznij prowadzić dziennik, w którym będziesz zapisywać swoje osiągnięcia.

c) Cel nazwij precyzyjnie, abyś wiedziała, kiedy go osiągnęłaś. Niech to będą stwierdzenia typu: „Do końca przyszłego tygodnia rozpocznę rozmowę z dwoma osobami z pracy w czasie przerwy obiadowej”.

d) Za wypełnienie zobowiązania należy się nagroda. Nagradzaj się za każdy najmniejszy zrealizowany punkt planu – np. spacerem lub relaksującą kąpielą.

2. Jeśli trudność sprawia ci konwersacja twarzą w twarz, możesz zacząć od rozmowy przez telefon. Zadzwoń:

a) Do informacji turystycznej dowolnego regionu i poproś o podanie kilku informacji. Podziękuj osobie, z którą rozmawiałaś i zwróć uwagę na jej reakcję.

b) Do kina i zapytaj o pory seansów filmu, na który chciałabyś się wybrać.

c) Do programu radiowego. Wyraź pozytywną opinię na temat audycji, a potem zadaj jakieś pytanie.

3. Zadbaj o swoją prezencję – postaraj się wyglądać tak dobrze, jak to tylko możliwe. To dodaje pewności siebie

a) Idź do fryzjera. Wspólnie wybierzcie fryzurę, która do ciebie pasuje.

b) Zastanów się, w jakich ubraniach wyglądasz najlepiej. Jeżeli stwierdzisz, że całe życie wybierałaś czarne lub szare stroje, by mniej zwracać na siebie uwagę, powoli zacznij wprowadzać zmiany w swojej szafie. Pomyśl o wizycie u kolorystki – podpowie ci, jakie kolory najlepiej podkreślają twoją urodę.