1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Ślub w liczbach - ile kosztuje wesele w Gdańsku?

Happy stylish wedding couple having fun against blue background
Happy stylish wedding couple having fun against blue background
Zobacz galerię 5 zdjęć
Organizacja tego wyjątkowego wydarzenia, jakim bez wątpienia jest ślub wymaga zazwyczaj dużych nakładów finansowych. Wszyscy narzeczeni chcą, aby ten dzień był niezapomniany i dopięty na ostatni guzik. Jakim budżetem dysponowali mieszkańcy Gdańska w ubiegłym roku? Na co wydali najwięcej?

Aby pomóc przyszłym małżeństwom w przygotowaniu ślubnego budżetu, Grupa Portali Weselnych zorganizowała po raz kolejny Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców. Wzięło w nim udział ponad 300 osób z całej Polski, które wstąpiły w związek małżeński w 2015 roku. Pytania, poza wydatkami, dotyczyły także tradycji i ślubnych ciekawostek, a niektóre odpowiedzi naprawdę były zaskakujące.

Zarobki nie dorównują wydatkom

Mieszkańcy województwa pomorskiego zarabiają średnio 4 356 zł brutto miesięcznie, według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku. Jest to bardzo dobry wynik, który plasuje to województwo na 3 miejscu wśród innych regionów, wyprzedza je tylko województwo mazowieckie i śląskie. Za ślub na Pomorzu należy zapłacić nawet powyżej 20 tys. zł, czyli na ten cel trzeba byłoby oszczędzać około 10 lat.

źródło:

Jeżeli chodzi o dysponowanie ślubnym budżetem, to zdecydowanie najbardziej oszczędne są osoby w wieku 21-24 lata. To oni organizowali najskromniejsze uroczystości. Najwięcej par z Gdańska (49%) na organizację uroczystości przeznaczyły 20-40 tys. zł, a budżetem powyżej 60 tys. dysponowało 8% ankietowanych. Na te kolosalne sumy składają się przede wszystkim wydatki na ceremonię zaślubin (400-600 zł), suknię ślubną (2-4 tys. zł), oprawę muzyczną (2-4 tys. zł), fotografa ślubnego z Gdańska czy kamerzystę ślubnego (2-4 tys.). Doliczyć należy do tego jeszcze wynajem sali, jedzenie, alkohol, garnitur i wiele innych. W ten sposób otrzymujemy pięciocyfrowe kwoty. A z roku na rok jest coraz drożej.

Kilka ciekawych faktów

Odpowiedzi ankietowanych nie raz zaskakiwały. Przede wszystkim te, dotyczące nietrafionych prezentów, wśród których znalazły się tanie wina, płaczące lalki, ścierki, 50 zł czy... puste koperty. Co ciekawe, w słynnych kopertach parom z Gdańska zwróciło się zaledwie 34% organizowanych wesel i to w większości takich, których budżet nie przekroczył 20 tys. zł.

Pomimo tego, że już podstawowe wydatki składają się na ogromne sumy pieniędzy, młode pary często dopłacają do weselnych atrakcji. Wśród nich najpopularniejsze są czekoladowe fontanny, fantazyjne serwowanie dziczyzny, pokazy barmańskie i fotobudka (zobacz: - baza ponad 600 specjalistów). Ponadto najdrożej wychodzi zorganizowanie wesela w okresie letnim, a to właśnie sierpień był najczęściej wybieranym miesiącem (25%). Na podium znalazły się również czerwiec i wrzesień. Jeżeli chodzi o oszczędności, to popularne staje się zapraszanie swoich bliskich bez ich pociech. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 18% narzeczonych.

 

Aby zachować wspomnienia

Aż 98% par zdecydowało się na zapisanie swoich wspomnień na fotografiach, a 62% wybrało film. Wszyscy ankietowani, szukając odpowiedniego fotografa korzystali z usług portalu fotograf-wesele.pl. Co ciekawe, aż 90% z nich zadowolonych było ze ślubnych zdjęć, a 68% jest usatysfakcjonowana filmem. Wybierając profesjonalistę, aż 54% kierowało się przede wszystkim estetyką portfolio, 42% atrakcyjną ofertą, 38% opiniami innych użytkowników portalu, a 32% poleceniami rodziny i znajomych. Cena natomiast miała znaczenie dla 35% respondentów.

Pary często decydują się również na sesję ślubną, jednak 73% organizuje ją w terminie innym niż dzień ślubu. Najczęściej wybierane ślubne plenery to nadmorskie kurorty, góry, a w szczególności Zakopane, Wrocław oraz Kraków. Niektóre pary (15%) zdecydowały się na zorganizowanie także sesji narzeczeńskiej, 61% zapłaciło za fotoksiążkę, 28% za ślubny teledysk, a 9% za fotobudkę.

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze