1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Polsko-rumuński film „Crulic - Droga na drugą stronę” zaproszony do Locarno!

Już 7 sierpnia na festiwalu w Locarno odbędzie się światowa premiera rumuńsko – polskiej koprodukcji „Crulic - droga na drugą stronę”. Film w reżyserii Anci Damian został zaproszony do Konkursu Głównego i zawalczy o prestiżową nagrodę Złotego Lamparta.

Fabuła filmu została oparta na autentycznych wydarzeniach z  lat 2007 - 2008. Twórcy postanowili opowiedzieć historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki  prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom  zatrzymania. Aby  zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa.

Twórcy filmu deklarują, że przypomnienie bulwersującej historii z pierwszych stron gazet stanowiło dla nich wyłącznie punkt wyjścia. Postać rumuńskiego mężczyzny została potraktowana jako uniwersalny symbol buntu, straceńczej walki jednostki z systemem i niemożliwej do zaspokojenia żądzy wolności. Niezwykłość historii Crulica znalazła swoje odzwierciedlenie w nowatorstwie filmowej formy. „Crulic - droga na drugą stronę”  jest połączeniem  animacji , dokumentu i fikcji.  Ironiczna narracja zza grobu przywołująca na myśl „Kasyno” lub „Bulwar zachodzącego słońca” łączy się w nim z bezkompromisową wizją świata charakterystyczną dla „Walca z Baszirem”.


Warto podkreślić, że „Crulic – droga na drugą stronę”  nie powstałby bez istotnego wkładu Polaków. Film został stworzony w koprodukcji z  Fundacją Im. Ferdynanda Magellana, a jego polskim producentem jest Arkadiusz Wojnarowski. „Crulic – droga na drugą stronę”  był  współfinansowany przez  Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację im. Ferdynanda Magellana oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Polski akcent stanowi również muzyka  skomponowana   do filmu przez Piotra Dziubka, a także postprodukcja dźwięku wykonana w nowoczesnej, podkrakowskiej wytwórni filmowej Alvernia Studios.  W polskiej wersji językowej głos za Claudiu Crulica  podkłada Maciej Stuhr.

Światowym agentem sprzedaży dla rumuńsko – polskiej koprodukcji jest WIDE MANAGMENT. Trwają  rozmowy odnośnie polskiej dystrybucji filmu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze