1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Co robić, gdy spłata długu zaczyna wymykać się spod kontroli?

Spłacanie długu ma to do siebie, że za każdy kolejny miesiąc opóźnienia doliczane są odsetki i coraz trudniej jest oddać w terminie zaległe należności. Dlatego jak najprędzej należy wziąć sprawy w swoje ręce i zmierzyć się z problemem. Można samodzielnie stworzyć plan działania lub skorzystać z pomocy firmy obsługującej wierzytelności. Jak działać, gdy mamy poczucie, że nasze zobowiązania finansowe wymykają się spod kontroli?

Jak wygląda kwestia zadłużenia w naszym kraju? Z końcem I półrocza 2019 roku odnotowano w raporcie odnotowano, że z zadłużeniem zmagało się ponad 4 mln Polaków. Zobowiązania obejmowały łącznie kwotę niemal 34 mld złotych, co pokazuje, że jest to poważny problem (). Oznacza to, że zaległości to poważny problem społeczny. Jednak warto pamiętać o tym, że za każdą taką sprawą stoi konkretna osoba i historia jej zadłużenia. Każdemu z nas mogą przytrafić się podobne kłopoty – co zrobić, gdy spłata długu przerasta nasze możliwości?

Domowy budżet a zadłużenie

W okresie spłacania zadłużenia domowy budżet powinien być wyjątkowo dokładnie kontrolowany. To również okazja, aby uporządkować i zwiększyć kontrolę nad naszymi finansami. Tylko dzięki samodyscyplinie będziemy mogli wyjść na prostą. Dlatego warto planować zakupy i sprawdzać, czy rzeczy, które znalazły się na naszej liście zakupów są nam niezbędne. Jest to rozwiązanie, które pomoże ustalić priorytety finansowe oraz zauważyć, z jakich wydatków możemy zrezygnować i co pozwoli nam na oszczędności.

Oprócz tego warto sprawdzić, czy wykorzystujemy wszystkie nasze zakupy i nie wyrzucamy niczego do śmieci, np. jedzenia. Można też poszukać innych źródeł dochodu, na przykład sprzedać niepotrzebne, nieużywane rzeczy, podjąć dodatkową pracę w weekendy. Najważniejsze jest działanie. Każda aktywność w okresie spłaty zadłużenia podnosi pewność siebie oraz pozwala na spojrzenie na swoją przyszłość w jaśniejszych barwach.

List od firmy obsługującej zadłużenia

Nie warto odkładać decyzji o spłacie zadłużenia i liczyć na jego przedawnienie. Gdy w skrzynce pojawi się list od firmy obsługującej zadłużenie, warto potraktować je jak okazję do wyjścia z trudnej sytuacji z pomocą profesjonalistów. Tego rodzaju przedsiębiorstwom warto zaufać, ponieważ przestrzegają one Zasad Dobrych Praktyk, czyli zbioru wytycznych stworzonych przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. Firmy zrzeszone w ZPF wspierają swoich klientów m.in. poprzez proponowanie polubownej oraz w pełni dostosowanej do sytuacji danego klienta drogi wyjścia z zadłużenia. Ich działanie nie jest więc karą, a szansą na ugodowe uporanie się ze swoimi długami. Dlatego warto skontaktować się z taką firmą, aby uzgodnić plan ratalnej spłaty zobowiązań.

Jak rozłożyć spłatę długu na raty?

Firmy zarządzające zadłużeniami warto traktować jak partnera, który może nas wesprzeć w rozwiązaniu naszego problemu z zadłużeniem. Choć firma obsługująca wierzytelności nie spłaci za nas długu, to służy wsparciem i wiedzą na temat dostępnych rozwiązań. Co więcej, indywidualnie podejście do każdej osoby sprawia, że zyskuje ona szansę na spłatę długu w formie rat. Może też samodzielnie zadecydować, że sprawa zostanie przekazana do sądu. Tak właśnie działa np. KRUK – firma obsługująca wierzytelności, która oferuje swoim klientom współpracę opartą o jasne zasady i możliwość spłaty zadłużenia za pośrednictwem internetowej platformy .

Podejmując decyzję o spłacie przy wsparciu firmy obsługującej zadłużenia możemy spodziewać się specjalnych warunków współpracy, które np. rozbiją nasze należności na wygodne raty. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które nie przytłoczy nas wizją spłaty całej należności od razu. Dodatkowo możemy liczyć na wsparcie edukacyjne. Często firmy udostępniają narzędzia, z których można korzystać, żeby uporządkować swoje finanse (np. kalkulatory do planowania domowego budżetu).

Polubowne rozwiązanie naszego zadłużenia pozwoli nam na stopniowe wyjście z długów, ale też zaoszczędzić pieniądze. W momencie decyzji o skierowaniu sprawy na drogę sądową może się okazać, że nasz dług zwiększy się o opłaty sądowe, które będziemy zobowiązani zapłacić. Dlatego warto zmierzyć się ze swoim długiem i skorzystać z kompleksowej pomocy przedsiębiorstwa obsługującego zadłużenia – to dobra decyzja, która się opłaca!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze