Zasad udzielania pierwszej pomocy powinien się nauczyć każdy, ponieważ sytuacja zagrożenia ludzkiego zdrowia lub życia może się zdarzyć wszędzie i może dotyczyć każdego z nas. Na szczęście z roku na rok szkolenia z pierwszej pomocy stają się coraz bardziej popularne i na rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących tego typu usługi. Jakie umiejętności można zdobyć po kursie? Ile czasu trwa szkolenie i jak często należy je odnawiać?
Jedną z instytucji, która regularnie przeprowadza profesjonalne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, jest . Kurs KPP prowadzony jest zawsze przez zespół specjalistów, którzy z sytuacjami zagrożenia życia i zdrowia stykają się codziennie w swojej pracy. Na szkolenie z pierwszej pomocy może zapisać się każda osoba, która chce posiąść podstawowe umiejętności potrzebne do ratowania zdrowia i życia i która chce otrzymać tytuł „Ratownika”. Kursy organizowane są w największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie czy Gdańsku. Co ile szkolenie z pierwszej pomocy musi być odnawiane? Omówimy to w dalszej części artykułu.
Szkolenie z pierwszej pomocy trwa w sumie 66 godzin, z czego aż 41 godzin poświęconych jest na zajęcia praktyczne. Podział szkolenia na część teoretyczną i praktyczną pozwala nie tylko poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, ale też je przećwiczyć. Taka forma szkolenia sprawia, że kursanci bardzo szybko przyswajają nową wiedzę i potrafią ją wykorzystać w realnych sytuacjach.
Na początku kursu kursanci zostają zapoznani z normami prawnymi dotyczącymi organizacji ratownictwa medycznego. Po tym krótkim wstępie omawiane są zagadnienia związane z zabezpieczeniem miejsca ewentualnego zdarzenia oraz zadbaniem o bezpieczeństwo poszkodowanego, ale też własne. W początkowej fazie kursu nie może też zabraknąć tematów związanych z zestawami ratowniczymi, urządzeniami ratującymi życie, sposobami ich używania oraz dezynfekcji.
Podczas kursu najwięcej czasu poświęca się osobie poszkodowanej. Wstępem do tego tematu jest omówienie ludzkiej anatomii oraz fizjologii. Następnie szkoleniowcy wyjaśniają, jak przeprowadzić resuscytację osób w różnym wieku, jak postępować w przypadku wstrząsu osoby poszkodowanej i jak reagować w przypadku rozmaitych urazów ciała oraz podczas wykrycia groźnych dla zdrowia symptomów chorobowych. Oczywiście większość tych zagadnień zostaje też przedstawiona w formie zajęć praktycznych.
Cena podstawowego szkolenia z pierwszej pomocy dla osób prywatnych wynosi 950 złotych. W ramach tej ceny znajduje się nie tylko kurs, ale także dostęp do materiałów szkoleniowych. Kursant może korzystać z materiałów e-learningowych, prezentacji wykorzystywanych na kursie oraz ma dostęp do Strefy Klienta znajdującej się na stronie internetowej Centrum Ratownictwa.
Każde szkolenie z pierwszej pomocy zakończone jest egzaminem teoretyczno-praktycznym. Pozytywny wynik z egzaminu jest równoznaczny z otrzymaniem tytułu „Ratownika”. Określa to art. 13 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ze względu na odpowiedzialność, która jest związana z tym tytułem, nie jest on przyznawany dożywotnio. Każda osoba, która chciałaby przedłużyć swoje uprawnienia, powinna co 3 lata odnawiać kurs. Tzw. recertyfikacja kursu KPP dotyczy wszystkich grup zawodowych, od pracowników oświaty (co potwierdza wątek poruszony na stronie ), po pracowników biurowych czy górników.