1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. "American Dream" - książka i wystawa fotografii Agnieszki Rayss

"American Dream" - książka i wystawa fotografii Agnieszki Rayss

Album \
Album "American Dream"
W dniach 7 grudnia 2011 - 20 stycznia 2012 w Galeria 2piR Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa przy ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 w Poznaniu będzie można oglądać prace Agnieszki Rayss.

Kilka lat temu Agnieszka Rayss zaczęła fotografować nowe zjawiska w polskiej pop kulturze – masowe castingi do programów telewizyjnych, występy cheerleaderek na stadionach sportowych, publiczne i masowe poszukiwania top-modelek. Coś się zmieniało.

W telewizyjnych show zaczęli brać udział „przeciętni ludzie”, którzy nagle wyskakiwali z grupy przeciętnych na pierwsze strony kolorowych magazynów. Wygląd zaczął się naprawdę liczyć.

Tak zaczął powstawać cykl dokumentalny o tych zjawiskach, o masach dziewcząt odpowiadających na zew telewizji i kolorowych magazynów i dążących do kolorowej doskonałości w Europie Środkowo–Wschodniej, bo po latach siermiężnej rzeczywistości i tęsknoty za życiem w blasku piękna i sławy były naprawdę silne – i fotogeniczne.

Agnieszka Rayss weszła w uniwersalny świat dążenia do doskonałości i okazało, się, że bardzo jej to odpowiada. Za kulisami pokazu mody w małym mieście, w atmosferze oczekiwań, rozczarowania i dyskretnej konkurencji odkryła tam – siebie. Zbiór fotografii „American Dream” to nie tylko opowieść o amerykanizacji pop-kultury krajów naszej części Europy, ale także świadectwo fascynacji fotografa kulturą spektaklu.

„Słyszałam często od moich bohaterów, że chcą się sprawdzić. Zobaczyć, ile są warci, czy ktoś ich zauważy. Najlepiej, żeby tak się stało, bo to prestiż i lepszy start w życiu”. Nagroda – korona, dyplom, tytuł - stają się miernikiem naszej wartości. Im więcej, tym lepiej, życiorys pełen tytułów dobrze się prezentuje.

„Nie jestem królową wybiegu, ale mój świat nie różni się bardzo od świata moich bohaterek. Tak jak one wierzę w sukces i czuję się źle, gdy przegrywam. Biorę udział w wielu konkursach i zastanawiam się właściwie po co to robię? Czy wygrana sprawi, że moja praca będzie lepsza, bardziej wartościowa? Czy nagrodzona dziewczyna rzeczywiście jest najpiękniejsza? Obie przyznajemy, że ułatwi to nam życie, przyniesie lepsze zlecenia, znajomości z ważnymi osobami. To są różne osoby – ale mechanizm ten sam.

(..) W powietrzu wisi pytanie oskarżenie tak skonstruowanego świata, ale tak naprawdę nie wiem, czy to źle, że takie są prawidła gry. Dla mnie są trochę męczące, ale nie słyszałam, żeby któraś z dziewczyn stojących po lepszej stronie chciała z tego zrezygnować. Tak po prostu jest”.

Tak powstał cykl fotografii (wystawa i książka) „American Dream” o kobietach, ich marzeniach i wierze w ich spełnienie. O tym, że przecież każdy marzy by zwrócić na siebie uwagę, by chociaż na chwilę być w blasku reflektorów.

Agnieszka Rayss - fotograf niezależny, z wykształcenia historyk sztuki (UJ, Kraków; Sorbona, Paryż), po kursach fotograficznych w ZPAF i Laboratorium Fotoreportażu. Jest dokumentalistką, zainteresowaną wpływem globalnej pop-kultury i wzorców zachodnich na społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej. Współzałożycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotoreporterów Sputnik Photos Publikowała w takich pismach jak Polityka, Rzeczpospolita, Przekrój. Laureatka wielu nagród, między innymi Picture of the Year, Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo, dwukrotna finalistka Hasselblad Masters Award. Brała udział w wielu wystawach i festiwalach, m.in. w Biennale Sztuki w Pradze 2009, festiwalu Noorderlicht 2008 i 2009, wystawach Sputnik Photos i innych. Stypendystka Funduszu Wyszehradzkiego w 2007. W 2010 roku wydała książkę "American Dream", esej fotograficzny o kobiecości, urodzie, sławie i współczesnej pop-kulturze. Wykłada w Akademii Fotoreportażu i Fotodokumentu w Warszawie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze