1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Piżama przez cały dzień

Piżama przez cały dzień

Piżama przywędrowała na Zachód z Indii, gdzie była noszona w ciągu dnia. W Europie pojawiła się na początku XX w. Zawłaszczona przez mężczyzn, trafiła do sypialni. Przed II wojną stała się z kolei strojem plażowym dla kobiet. Czy moda, która ogarnęła amerykańskie szkoły, znów wystawi piżamę na światło dzienne?

z niepokojem donosi o szerzącej się wśród amerykańskich nastolatków modzie na całodzienne życie w piżamie.  A dokładniej mówiąc – w stroju à la piżama. Dziennik cytuje wypowiedź gimnazjalistki z Minnesoty, która uważa ten styl za „świetny (cool) i zarazem wygodny”.  „Piżamowcy” wyglądają, jakby dopiero wstali z łóżka. Ale to tylko pozory, wspomniana nastolatka potrzebuje aż 45 minut na dopracowanie szczegółów przed wyjściem z domu. Do piżamo-dresów chłopcy noszą t-shirty i mokasyny przypominające kapcie. Dziewczyny zaczynają od dołu i - w zależności, czy jest szeroki, czy wąski - wkładają górę: obcisłe topy bez rękawów albo t-shirty z dekoltem karo do luźnych spodni i odwrotnie: dłuższe i obszerne bluzy do legginsów. Uzupełnieniem są odpowiednie buty, np.: klapki albo Conversy.

Zobacz: Piżamy damskie bawełniane

Moda budzi kontrowersje. Toczy się nawet dyskusja o wprowadzeniu prawnego zakazu noszenia piżamy w miejscach publicznych. – Dziś piżama, a co będzie jutro? Będziemy chodzić w samej bieliźnie? – zastanawia się Michael Williams, urzędnik z  Shreveport w Luizjanie. Niektóre szkoły wprowadziły zakaz przychodzenia w spodniach od piżamy i kapciach. Zdaniem nauczycieli taki strój ma wpływ na podejście do nauki : skoro jestem w stroju do spania, to może faktycznie trochę się zdrzemnę ?

Tymczasem wielu rodziców uważa, że mogłoby być dużo gorzej. Odzież nie jest ani wyzywająca, ani niechlujna, bo w końcu jest tylko stylizowana na nocną.  Nie wiadomo, jak długo trend się utrzyma. Na razie cieszy producentów ubrań relaksowych. W 2011 r.  sprzedaż wzrosła  o 21 % - blisko trzykrotnie więcej niż wyniósł przyrost obrotów na całym rynku odzieżowym.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze