1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Co warto wiedzieć o recepcie online?

(Fot. materiały partnera)
Warto wiedzieć, że recepta online bardzo szybko od momentu jej wprowadzenia zyskała mnóstwo zwolenników. Jest to bowiem nie tylko ogromny postęp, ale również duże ułatwienie dla pacjentów. Nie muszą zmagać się z licznymi problemami, które dotyczą wersji papierowej. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że system informatyczny pozwalający na korzystanie z recepty elektronicznej został bardzo pozytywnie przyjęty przez odbiorców.

Współpraca reklamowa

Jak dokładnie przebiega telekonsultacja?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że telekonsultacja wygląda praktycznie tak samo, jak porada w gabinecie lekarskim, oczywiście nie ma tylko bezpośredniego kontaktu z danym pacjentem. Należy zaznaczyć, że odbywa się przy pomocy telefonu video lub telefonu. W tym czasie określony specjalista będzie znajdował się w swoim gabinecie. Z kolei pacjent może prowadzić rozmowę z domowego zacisza. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania porady praktycznie od każdego specjalisty, w której nie będzie niezbędne badanie fizykalne. Godny uwagi jest fakt, że w trakcie konsultacji lekarz będzie mógł określić stan zdrowia pacjenta w oparciu o uzyskane od niego informacje.

Ponadto specjalista może zdecydować się na przepisanie zwolnienia lekarskiego, e-recepty czy skierowania na dodatkowe badania. Nie można jednak zapomnieć, że w niektórych przypadkach nie będzie można ominąć bezpośredniej konsultacji wykonywanej w gabinecie lekarskim. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których stan danego pacjenta nie tylko będzie niejednoznaczny, ale również będzie wymagał badania przedmiotowego. Oczywiście teleporada ma ogromną liczbę zalet. Warto wymienić możliwość skorzystania z konsultacji praktycznie o każdej porze, oszczędność czasu, dostępność konsultacji z wszystkimi specjalistami, możliwość szybkiego przedłużenia recepty czy stosunkowo szybkie uzyskanie zwolnienia lekarskiego.

Należy mieć świadomość, że omawiana forma jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które z różnych powodów puszą unikać skupisk ludzi w przychodniach. Ponadto pacjenci bardzo często nie są zainteresowani staniem w kolejce po leki zalecone na stałe. Teleporady mogą być także niezwykle pomocne w trakcie dolegliwości, które nie będą wymagały bezpośredniej wizyty.

Co musimy wiedzieć o elektronicznej recepcie?

Czym dokładnie jest recepta online? E-recepta jest w najprostszym możliwym ujęciu elektroniczną wersją papierowej recepty. Jest ona bowiem wystawiana w specjalnym programie łączącym się z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki temu każda osoba nie tylko ma wgląd do swojej recepty, ale również może bez większego problemu ją zrealizować. W porównaniu do wersji papierowej do jej zrealizowania w zupełności będzie wystarczył czterocyfrowy kod recepty oraz numer PESEL. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w wersji elektronicznej będą znajdowały się wszystkie potrzebne informacje o przepisanym leku. Do najczęściej wymienianych zalet omawianego rozwiązania przez pacjentów należy zaliczyć fakt, że nie ma obowiązku całkowitej realizacji recepty. W ten prosty sposób dana osoba może zdecydować się na częściowe wykupienie leków. Należy mieć świadomość, że z e-recepty bez większego problemu będą mogły korzystać także osoby, które nie posiadają konta IKP.

Jakie informacje zawiera e-recepta?

Warto wiedzieć, że w elektronicznej wersji recepty znajdują się informacje, które dotyczą przepisanych leków przez lekarza. Chodzi przede wszystkim o czas realizacji, ilość opakowań, sposób dawkowania, dane lekarza wystawiającego receptę czy nazwy przepisanych leków. Należy zaznaczyć, że wszystkie wspomniane informacje będą znajdowały się także na koncie pacjenta IKP w zakładce recepty. Nie trzeba tym samym martwić się ewentualnym zgubieniem recepty czy problemami z jej odczytaniem. Wśród atutów można wymienić praktycznie ciągły dostęp pacjentów do wszystkich recept, nie tylko tych, które zostały zrealizowane, ale również czekających na realizację. Oznacza to tym samym, że osoba zainteresowana w wybranym przez siebie momencie będzie mogła sprawdzić sposób dawkowania poszczególnych leków, które musi stosować.

W jaki sposób można zrealizować receptę elektroniczną?

Recepty elektroniczne są wprowadzane do systemu przez lekarzy przepisujących określone leki. Może to być lekarz prowadzący lub inny specjalista. Dzięki temu pacjent ma możliwość uzyskania e-recepty od dowolnego lekarza. W momencie, gdy recepta zostanie wprowadzona do systemu, pacjent dostanie SMS-em informację składającą się z czterocyfrowego kodu. Kolejnym etapem będzie podanie go w aptece wraz z numerem PESEL. Można skorzystać także z innego rozwiązania. Recepta może bowiem zostać wysłana na e-mail w postaci pliku PDF. Zadaniem danej osoby będzie wtedy wydrukowanie go, a także zeskanowanie w aptece kodu kreskowego, który się na nim znajduje. Zaletą jest fakt, że pacjent nie będzie potrzebował dostępu do komputera czy internetu, by skorzystać z e-recepty. Lekarz może podać osobom, które nie posiadają konta w IKP wygenerowany kod recepty, z którym trzeba wybrać się do apteki. Godny uwagi jest fakt, że specjalista na życzenie pacjenta może dać wydruk recepty. Będą na nim znajdowały się wszystkie informacje związane z ilością przepisanych leków czy sposobem ich dawkowania.

Czy istnieje możliwość uzyskania receptę bez wychodzenia z domu?

Należy mieć świadomość, że nie zawsze pacjent będzie musiał wybrać się do przychodni, by uzyskać receptę. Bardzo często w zupełności wystarczy kontakt z lekarzem prowadzącym. Osoba wykonująca wspomniany zawód ma możliwość wystawienia e-recepty bez osobistego kontaktu z pacjentem w uzasadnionych przypadkach. Warto zaznaczyć, że taka forma doskonale zda egzamin w przypadku przedłużania recept, a także przepisywania leków, które pacjent systematycznie stosuje. Dzięki temu można zarówno oszczędzić mnóstwo czasu, jak i nie narażać się na kontakt z osobami chorymi. W ten sposób można również otrzymać zwolnienie lekarskie. Można zaobserwować, że medyczne konsultacje online z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze