1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Produkty z obniżoną zawartością cukru – czy są zdrowsze?

Produkty z obniżoną zawartością cukru – czy są zdrowsze?

(Fot. Adobe Stock)
(Fot. Adobe Stock)
Ograniczenie cukru to szybki i pewny sposób na pozbycie się kilku dodatkowych kilogramów przed nadchodzącym sezonem letnim! Sposób ten nie jest trudny, zwłaszcza w obecnych czasach – dostępnych jest wiele jego słodkich zamienników. Co trzeba o nich wiedzieć?

Współpraca reklamowa

Kto powinien unikać cukru w diecie?

Do grupy, która powinny unikać cukru w swojej diecie, należą osoby:

  • z cukrzycą,
  • próbujące schudnąć,
  • z rodzinną historią chorób serca.

Wpływ cukru na cukrzycę

Nadmierne spożycie cukru może prowadzić do cukrzycy typu 2. To dlatego, że powoduje zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Kiedy organizm spożywa duże ilości cukru, z trzustki uwalniana jest insulina, które próbuje rozbić i zmagazynować nadmiar glukozy – w tym nie ma jeszcze nic złego.

Problem stanowi moment, w którym zdolność organizmu do produkcji insuliny zostaje nadmiernie i cyklicznie przeciążana, co prowadzi do nagromadzenia glukozy w krwiobiegu, a ostatecznie do cukrzycy.

Wszystko wiąże się też z przyrostem masy ciała – to dodatkowo osłabia zdolność organizmu do efektywnej produkcji insuliny i poprawnego jej wykorzystywania.

Wpływ cukru na otyłość

Cukier jest bardzo kaloryczny (386 kcal na 100 g). Największym problemem jednak jest to, że 100 gramów tego produktu jest bardzo małe objętościowo, a do tego jest łatwo rozpuszczalne w wodzie. Niektóre wypieki wymagają w przepisach dodanie połowy opakowania cukru, które waży 500 gramów!

Prawdziwy problem stanowią jednak słodkie kalorie znajdujące się w płynach. Popularne napoje, takie jak cola, zawierają aż 9 g cukru na 100 g, co oznacza, że w litrze znajdzie się aż 90 g białego proszku. Może nie jest to ogromna ilość sama w sobie, ale z pewnością wystarczająca, aby popsuć niejedną dietę odchudzającą. Osoby, które spożywają dziennie ilość jedzenia odpowiadającą swojemu zeru kalorycznemu, pijąc taki napój, spowodują, że ich organizm dostanie nadwyżkę kalorii i zacznie magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej.

Wpływ cukru na choroby serca

Wpływ cukru na choroby serca jest tematem, o którym gorąco się dyskutuje w środowisku medycznym. Badania wykazały, że spożywanie dużych jego ilości może prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, m.in.:

  • choroby wieńcowej,
  • udaru,
  • nadciśnienia.

Stwierdzono także, że spożycie cukru zwiększa poziom cholesterolu i trójglicerydów. To nie koniec złych informacji – jego nadmiar prowadzi do wzrostu stanu zapalnego w organizmie.

Czy z cukru trzeba rezygnować całkowicie?

W wielu przypadkach nie trzeba rezygnować z cukru w pełni. Nie zaszkodzi on osobom, które spożywają go w umiarze. Z pewnością zadziała korzystnie dla osób, które są aktywne fizycznie (a zwłaszcza trenują sporty ekstremalne), bo będzie źródłem szybko przyswajalnej energii.

Produktu bez cukru – co zawierają?

Produkty bez cukru zdobywają coraz większą popularność – głównie dlatego, że społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome, kształci się i podejmuje coraz bardziej odpowiedzialne oraz dojrzałe decyzje. Co znajduje się w artykułach spożywczych, które pozbawione są cukru? Na celownik wzięte są napoje oraz jedzenie, które wcześniej go zawierały.

Najczęściej wybierane przez producentów żywności sztuczne substancje słodzące to:

  • sacharyna,
  • aspartam,
  • sukraloza

Do wypieków bez cukru dodaje się polidekstrozę lub syrop maltitolowy, aby nadać im teksturę oraz dodatkową słodycz.

Co ciekawe, wiele firm decyduje się na dodanie witamin i minerałów do produktów, które zostały pozbawione cukru. Wynika to najprawdopodobniej z chęci wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy decydują się zadbać o własne zdrowie.

Jedzenie, które zostało stworzone przy użyciu substancji będących substytutami zwykłego cukru, powinno być spożywane z umiarem – niektóre z nich mają efekt przeczyszczający, chociaż nie jest to zależność. Przykre efekty uboczne pojawiają się jedynie u części społeczeństwa.

Słodziki – czy są zdrowe?

Odpowiedź na to, czy słodziki są zdrowe, jest złożona. Istnieje wiele różnych substancji słodzących – wszystkie mają swoje zalety oraz wady.

Czy naturalne słodziki są zdrowe?

Są zdrowsze niż cukier. Ich główną zaletą jest to, że nadal są ekologiczne – pochodzą z produktów i składników, które są w pełni naturalne, czyli np.:

  • miód,
  • nektar z agawy,
  • syrop owocowy.

Naturalność jednak także jednocześnie ich największą wadą, bo zawierają z tego względu duże ilości cukru. Na czym polega różnica? W 100 g cukru znajduje się wyłącznie sam cukier, a w 100 g miodu cukier stanowi ok. 80 proc. całości. To oznacza, że pozostałe 20 proc. to inne składniki, takie jak witaminy i minerały, które wpływają pozytywnie na organizm.

Podobnie jak cukier, naturalne słodziki szkodzą w nadmiarze.

Czy sztuczne słodziki są zdrowe?

Temat kontrowersyjny, który wywołał wiele sporów społecznych – czy sztuczne słodziki są zdrowe? Wielu zakłada, że jeżeli ograniczają one spożycie cukru, to automatycznie stają się lepszą alternatywą na osłodzenie produktu. Czy jest to prawda? To skomplikowane zagadnienie. Nie są obojętne dla zdrowia.

Z jednej strony pomagają ograniczać spustoszenie siane w organizmie spowodowane nadmiernym spożyciem cukru. To świetny produkt dla osób, które chcą pozbyć się kilku kilogramów i zjeść coś słodkiego, bez przejmowania się liczeniem kalorii. Pod tym względem działanie sztucznych słodzików jest niewątpliwie pozytywne – zapewniają jedzeniu słodycz bez efektów ubocznych powodowanych przez cukier.

Z drugiej strony:

  • spożywanie sacharyny i sukralozy powoduje gorszą tolerancję glukozy,
  • słodziki sztuczne wpływają negatywnie na mikrobiom jelit,
  • podwyższają ryzyko udaru,
  • oszukują mózg (słodki smak to sygnał, który zwiastuje podwyższenie cukru we krwi), co prowadzi do uwolnienia insuliny.

Warto zapoznać się z informacjami dostępnymi w Internecie oraz skonsultować się z dietetykiem – pomoże w ustaleniu tego, który ze słodzików sztucznych będzie optymalny pod kątem wybranego organizmu. Zainteresowani dowiedzą się też wtedy o tym, czy mogą go spożywać i jeżeli tak, to w jakich ilościach.

Które słodziki są najzdrowsze?

Najzdrowsze są słodziki naturalne. Najlepsze z nich to:

  • erytrol,
  • ksylitol,
  • stewia.

Są niskokaloryczne, nie powodują próchnicy i są dokładnie przebadane.

Czego szukać na etykietach fit produktów?

Dobrze jest wybierać wersje produktów, które są mniej kaloryczne. Ciekawostką, o której wiedzą nieliczni, jest to, że producent jest zobowiązany do podawania szczegółowego składu na opakowaniu produktu w konkretny sposób – od składnika, którego ilość jest największa, do składnika, którego w artykule spożywczym jest najmniej.

Dobrze jest unikać produktów, które w składzie wymieniają np. cukier biały, mimo że nie powinny go mieć – jogurt owocowy, soki owocowe.

Bibliografia

  1. A. Słupczyńska, Cukrzyca od A do Z – objawy, diagnostyka, skuteczne leczenie,
    , [dostęp: 24.01.2023]
  2. A. Sobieraj, Bezkaloryczne sztuczne słodziki nie takie bezpieczne. Są nowe ustalenia, https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Zasady-zywienia/Sztuczne-slodziki-wplywaja-na-mikrobiom-i-poziom-cukru, [dostęp: 24.01.2023]

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze